زرد چوبه وعسل

خواص زردچوبه و عسل و جادوی آن در سلامتی!


اگر چه امروزه شاهد گسترش بیش از پیش علم پزشکی می باشیم، اما همان طوری که می دانید از دیرباز تا کنون، همواره استفاده از شیوه های درمانی سنتی از دیگر راه های درمانی رایج می باشد. راهکار هایی موثر که حاصل از ترکیب مواد گیاهی ، از جمله خواص زردچوبه و عسل، و همچنین خواص ماست وعسل ، خواص عسل دارچین ، خواص زنجبیل وعسل، خواص معجون سیر وعسل و… اشاره کردیم می باشد.

ترکیباتی گیاهی از دل طبیعت که منبع الهام آن ها، طبیعت بکر و سرشار از اسرار می باشد. اسراری نهفته شده در جای جای طبیعت، این دنیای نامتناهی که همواره موجب شگفتی همگان می شود. دنیایی مملو از سحر و جادو که با گذری در زیر و بم آن می توان به اسرار نهفته شده در آن پی برد. اسراری که حاصل از ترکیب فرآورده های گیاهی و خواص بی نظیر آن ها در بهبود و درمان عارضه های گوناگون می باشد. شیوه هایی درمانی از اجداد و پیشینیانمان که همواره مورد توجه حکیمان و طبیبان قرار گرفته و سینه به سینه به ما انتقال یافته است. ترکیباتی گیاهی و درمانی که از جمله شایع ترین آن ها می توان به ترکیب زردچوبه و عسل اشاره کرد. ترکیبی دارویی که حاوی مقادیر بسیار زیادی از کورکومین، خنثی کننده ی سموم می باشد. ترکیبی سرشار از خواص درمانی که در ادامه به شرح جامعی از آن ها خواهیم پرداخت.

نگاهی بر خواص زردچوبه و عسل!

بدون شک با نگاهی گذرا بر طب سنتی، این میراث برجای مانده ی چند هزار ساله، به راحتی می توان به خواص ترکیبات گیاهی، خصوصا خواص زردچوبه و عسل طبیعی پی برد. خواصی درمانی که بر اساس دست نوشته های برجای مانده از پیشینیانمان، می توان به قدمت و پیشینه هزاران ساله ی آن پی برد. معجونی گیاهی که همچون آنتی بیوتیکی مقوی عمل می نماید و منجر به بهبود و درمان بیماری هایی متعدد می شود. بیماری هایی که از جمله رایج ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

موثر در بهبود و درمان رفلاکس معده

از جمله مهم ترین خواص زردچوبه و عسل می توان به تاثیر آن در بهبود و درمان رفلاکس معده اشاره کرد. زیرا کورکومین موجود در زردچوبه نه تنها منجر به عملکرد صحیح معده می شود، بلکه موجب بهبود و درمان رفلاکس معده نیز می شود. معجونی گیاهی که حاصل از ترکیب 2 قاشق غذاخوری عسل و مقداری زردچوبه می باشد و برای استفاده از آن تنها کافی است تا این ترکیب خمیری حاصل شده را بر روی نان قرار داده و صبح ها به صورت ناشتا میل نمایید.

پیشگیری از بروز لک های پوستی و سفیدی آن

از دیگر خواص زردچوبه و عسل می توان به پیشگیری از بروز لک های پوستی و سفید شدن آن اشاره کرد. زیرا عسل موجود در این ترکیب گیاهی با لایه برداری از سلول های آسیب دیده ی پوستی نه تنها منجر به رفع لک ها و تیرگی های پوستی می شود، بلکه منجر به افزایش سفیدی آن نیز می شود. ترکیبی گیاهی که برای تهیه آن تنها کافی است تا 2 قاشق غذاخوری زردچوبه را به همراه 2 قاشق غذاخوری عسل ترکیب نمایید و خمیر حاصل شده از آن را شب ها بر روی پوست تمیز خود قرار داده و به آرامی ماساژ دهید و پس از 10 الی 15 دقیقه با آب ولرم، آبکشی نمایید.

حفظ رطوبت پوست و کاهش خطر دهیدراته شدن آن

حفظ رطوبت پوست و کاهش خطر دهیدراته شدن آن در طول شبانه روز از دیگر خواص زردچوبه و عسل می باشد. معجونی گیاهی که با آبرسانی به سلول های پوستی، موجب حفظ رطوبت پوست و افزایش آن می شود. مرطوب کننده ای طبیعی که قابل استفاده برای پوست دست و صورت نیز می باشد.

برخورداری از قابلیت پاک کنندگی

همچنین از دیگر خواص زردچوبه و عسل می توان به قابلیت پاک کنندگی آن اشاره کرد. ترکیبی جادویی که در سال های اخیر توجه تولید کنندگان محصولات آرایشی و برند های جهانی را به سوی خود جلب کرده است و از این رو از جایگاهی ویژه در ساختار و فرمولاسیون پاک کننده های آرایشی برخوردار می باشد.

موثر در بهبود و درمان ناراحتی های مفصلی

بهبود و درمان ناراحتی های مفصلی و استخوانی نیز از دیگر خواص زردچوبه و عسل می باشد. زیرا همان طوری که می دانید مهم ترین عامل در بروز بیماری های مفصلی و استخوانی عدم تامین مواد مغذی و مورد نیاز بدن و در نتیجه بروز التهابات مفصلی می باشد. این در حالی است که زردچوبه دارای مقادیر بسیار زیادی از ویتامین ها، املاح معدنی، مواد مغذی و آنزیم هایی ضروری و مورد نیاز در بدن می باشد که با تامین آن ها نه تنها منجر به تقویت و استحکام بخشی به استخوان ها و مفاصل می شود، بلکه از نقشی موثر در پیشگیری، بهبود و درمان ناراحتی های استخوانی و مفصلی نیز برخوردار می باشد.

درخشش بخشیدن به پوست

از دیگر مزایا و زردچوبه و عسل می توان به درخشندگی پوست اشاره کرد. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که سالیان سال از زردچوبه، تحت عنوان طلای هندی نام برده می شد. چرا که خاصیت شفاف کنندگی و درخشندگی آن خود دلیلی محکم برای اثبات این نامگذاری بود. ترکیبی جادویی که حاصل از در آمیخته شدن نصف قاشق چای خوری زردچوبه، نصف قاشق چای خوری سرکه سیب، نصف قاشق چای خوری شیر یا ماست و 1 قاشق غذاخوری عسل طبیعی می باشد. ترکیبی که منجر به تولید ماسکی طبیعی به نام ماسک عسل می شود. ماسکی طبیعی با خاصیتی زیبایی که برای استفاده از آن تنها کافی است تا ترکیب حاصل شده را بر روی پوست تمیز خود و به دور از چشم ها قرار داده و به آرامی ماساژ دهید و پس از 15 الی 20 دقیقه با آب ولرم شستشوی نمایید.

موثر در پیشگیری از خشکی پوست و بروز اگزما های پوستی

همان طوری که پیش تر اشاره کردیم، ترکیب زردچوبه و عسل منجر به افزایش رطوبت پوست و کاهش دهیدراته شدن آن می شود. معجونی گیاهی که با آبرسانی به سلول های پوستی فاکتوری مهم در پیشگیری از بروز خشکی پوست، اگزما های پوستی و به طور کلی التهابات آن می باشد.

کنترل چربی پوست و پیشگیری از بروز انواع جوش ها، آکنه ها و کومدون ها

بدیهی است که امروزه عارضه های پوستی، از جمله شایع ترین عارضه ها در میان افراد می باشند. عارضه هایی که از جمله رایج ترین آن ها می توان به بروز انواع جوش ها، آکنه ها، کومدون های سر سیاه و سفید اشاره کرد. ناراحتی هایی که حاصل از ترشح بیش از حد غدد چربی پوست می باشند. این در حالی است که استفاده از ترکیب زردچوبه و عسل منجر به کنترل چربی پوست و ایجاد تعادل در آن و در نتیجه پیشگیری از بروز انواع جوش ها و آکنه ها می شود. ترکیبی دارویی که برای تهیه آن کافی است تا 1 قاشق غذاخوری زردچوبه را به همراه 2 قاشق غذاخوری عسل طبیعی مخلوط نمایید و در طول هفته به مدت 2 الی 3 بار و به مدت 15 دقیقه آن را بر روی پوست خود قرار دهید و سپس بشویید.

تقویت مو و حفظ سلامت آن

همچنین تقویت مو و حفظ سلامت آن نیز از دیگر خواص زردچوبه و عسل می باشد. زیرا این ترکیب دارویی با تامین مینرال ها و ریز مغذی های ضروری بدن، نه تنها منجر به تسریع روند چرخه رشد مو می شود، بلکه با تقویت آن موجب افزایش سلامت مو نیز می شود.

موثر در بهبود و درمان سرماخوردگی

همان طوری که پیش تر اشاره کردیم، عسل منبعی غنی از آنتی بیوتیک می باشد. آنتی بیوتیک هایی طبیعی که منجر به رفع التهابات، عفونت ها و… می شوند. این در حالی است که ترکیب این ماده شیرین با زردچوبه منجر به ایجاد خاصیتی ضد قارچی و آنتی باکتریایی می شود که از نقشی موثر در بهبود و درمان بیماری های ویروسی و عفونی از جمله سرما خوردگی برخوردار می باشد. معجونی خوراکی که برای تهیه آن تنها کافی است تا مقداری جزئی از پودر زنیان را در 3 فنجان آب بجوشانید و سپس 1 قاشق چای خوری از این جوشانده را با 2 قاشق غذاخوری عسل ترکیب نموده و روزانه در 2 الی 3 وعده آن را میل نمایید.

جلوگیری از بروز سرطان

از دیگر خواص زردچوبه و عسل می توان به جلوگیری از بروز سرطان ها اشاره کرد. زیرا همان طوری که می دانید عسل و زردچوبه دارای خواصی آنتی اکسیدانی می باشند. خواصی موثر که منجر به افزایش سیستم ایمنی بدن و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به سرطان ها از جمله سرطان پروستات، سرطان سینه، سرطان روده بزرگ، سرطان های پوستی و غیره می شود.

ایجاد تاخیر در روند پیری

همچنین از دیگر خواص زردچوبه و عسل می توان به کاهش بروز چین و چروک های پوستی و به طور کلی ایجاد تاخیر در روند پیری اشاره کرد. اکسیری جوانی که برای استفاده از آن تنها کافی است تا به صورت هفتگی، مقداری زردچوبه و عسل را به همراه چند قطره روغن نارگیل مخلوط کرده و بر روی پوست خود قرار دهید.

درمان سرفه

درمان سرفه و التهابات گلو نیز از دیگر خواص زردچوبه و عسل می باشد. ترکیبی گیاهی که حاصل از در آمیخته شدن 1 قاشق چای خوری زردچوبه با 1 قاشق غذاخوری عسل بوده و برای اثربخشی آن مطلوب است تا روزانه به صورت ناشتا آن را میل نمایید.

به هنگام مصرف معجون زردچوبه و عسل می باید به یاد داشته باشید که… بدیهی است که اگر چه معجون زردچوبه و عسل از خواص درمانی بیشماری برخوردار می باشد که سبب می گردد تا همواره این ترکیب گیاهی در علم پزشکی از اهمیتی ویژه برخوردار باشد، اما لازم است بدانید که این ترکیب گیاهی نیز، مانند دیگر ترکیبات گیاهی موجود در طبیعت از عوارضی جانبی و احتمالی برخوردار می باشد. عوارضی احتمالی مانند انقباضات کیسه صفرا، کاهش چشمگیر قند خون، افت فشار و… که به محض بروز آن ها می باید استفاده از این ترکیب گیاهی را قطع نموده و سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

ترجمه و بازنویسی توسط تیم تحریریه شیمبال-خانم مهسا تیزروی

shimbal

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *