خواص عسل گون

آیا مهمترین خواص عسل طبیعی گون را می شناسید ؟

آشنایی با گیاه گون

پیش از بررسی خواص عسل گون بهتر است یک آشنایی نسبی در رابطه با گیاه گون و ویژگی ها و خواص آن به دست بیاید؛ چراکه اصولا خواص عسل طبیعی به شهد گیاهی که عسل از آن تهیه می شود بستگی دارد و خواص عسل گون نیز از این امر مستثنی نیست.

ویژگی های گیاه گون

گیاه گون که از گیاهان بومی کشور چین به شمار می آید، در ایران نیز در مناطق گوناگونی به ویژه در دامنه های کوه های زاگرس می روید، گیاه گون گیاهی وحشی و کوهستانی است و از دیرباز تا کنون دارای مصارف زیادی برای کاربردهای متنوع در طب سنتی چین می باشد. این گیاه دارای گونه های مختلفی با گل هایی به رنگ های متنوع می باشد؛ گل هایی به رنگ های:
• سفید
• صورتی
• بنفش
تقریبا تمامی قسمت های مختلف گیاه گون نظیر برگ ها، ساقه ها و ریشه ی آن دارای خواص دارویی گوناگونی هستند که با بهره گیری از این خواص می تواند برای درمان تعدادی از بیماری ها مورد استفاده قرار گیرد و به همین دلیل خواص عسل گون نیز برای درمان برخی از بیماری ها اثرگذار خواهد بود، از این رو زنبورداران در ماه های اردیبهشت و خرداد که زمان گل دادن گیاه گون می باشد، زنبورهای خود را به مناطقی که این گیاه در آن مناطق می روید هدایت می کنند تا از شهد گیاه گون که منبع مهم تغذیه ای برای زنبورها محسوب می شود استفاده کنند و در نهایت در ماه تیر از فصل تابستان بتوانند به برداشت عسل گیاه گون از کندو‌های خود بپردازند.

آثار گیاه گون

از مهم ترین خواص قسمت های مختلف گیاه گون موارد زیر را می توان ذکر نمود:
تعادل و تنظیم نمودن میزان کلسترول در بدن
مصرف ساقه ی گیاه گون دارای خواص زیر می باشد:
• باعث کاهش میزان کلسترول خون در بدن می شود، البته در صورتی که درست و اصولی مورد استفاده قرار گیرد.
• سبب کاهش جذب کردن چربی های مضر در روده می گردد.
• عملکرد یک سم زدای طبیعی را می تواند داشته باشد.
جلوگیری از ابتلا به دیابت
گیاه گون با کم کردن رادیکال های آزاد و کنترل قابل ملاحظه ی میزان گلوکز خون می تواند از ابتلا به دیابت جلوگیری به عمل بیاورد.

عسل گون

جلوگیری از تحلیل حافظه

علاوه بر بسیار سودمند بودن گیاه گون برای حافظه، این گیاه کمک بسیار خوبی برای کم کردن مبتلا شدن به آلزایمر و درمان نمودن کم خوابی افراد مسن نیز به حساب می آید.

بهبود عملکرد استخوان ها

بالا بردن تراکم مواد معدنی در استخوان ها به شکلی بسیار زیاد و قابل توجه از خواص عصاره‌ی گیاه گون می باشد.

عسل گون چیست؟

به طور قطع تغذیه ی زنبورها از تمامی گیاهانی که در مسیرشان قرار دارند به غیر از بعضی از گیاهان سمی انجام خواهد گرفت، به همین دلیل گذاشتن نام یک گیاه بر روی یک عسل طبیعی به معنای تغذیه ی تمام و کمال زنبورها منحصرا از آن گیاه نمی باشد و در واقع غالبا شناسایی عسل طبیعی بر طبق بافت گیاهی که در آن منطقه غالب می باشد، صورت خواهد گرفت که البته رنگ و طعم آن عسل نیز در شناسایی مؤثر خواهد بود، به عنوان مثال هنگامی که از عسل گیاه گون نام برده می شود، منظور عسل به دست آمده از منطقه ای با داشتن گیاه گون به عنوان بافت گیاهی غالب آن منطقه می باشد، هرچندکه ذکر تخمین هایی مثل تغذیه ی 70 درصدی زنبورها از گیاه گون توسط برخی از افراد و کارشناسان مطرح شده است ولی در حقیقت ذکر یک چنین اعداد و ارقامی درست نمی باشد.

خواص عسل گون برای درمان بیماری ها

علاوه بر خاصیت های آنتی اکسیدانی و آنتی باکتریالی که از خواص عمومی انواع عسل ها ازجمله خواص عسل گون می باشد، از دیگر خواص عسل گون می توان به موارد زیر اشاره نمود که به دو نمونه از آن ها به تفصیل پرداخته خواهد شد:

 • تقویت حافظه
 • تقویت‌کننده ی معده
 • ضد کم خونی
 • رفع خشونت سینه و حنجره
 • تأثیرگذار برای درمان درد‌های کلیه، مثانه و مجاری ادراری
 • تأثیرگذار برای درمان زخم ها و دردهای چشمی
 • کاهش درد به دلیل وجود مقدار بسیار کم پروتئین در عسل گیاه گون

درمان دردهای کلیه و مجاری ادراری

از خواص عسل گون برای بیماران کلیوی ضدعفونی کردن مجاری ادراری به بهترین شکل ممکن می باشد و به همین دلیل برای سموم مختلف، عسل گیاه گون را می توان به عنوان یک پادزهر خوب مورد استفاده قرار داد. موارد استفاده ی دیگر از خواص عسل گون در این زمینه عبارت هستند از:

 • مخلوط با آب مقطر: از خواص عسل گون که به این صورت مصرف شود، افزایش ادرار، برطرف شدن تشنگی، خرد شدن سنگ‌های کلیه و مثانه می باشد.
 • خواص عسل گون برای کلیه به صورت مستقیم اثر می گذارد و بر زیاد شدن ادرار به شکلی غیر مستقیم خواهد بود، و چنانچه در ابتدا روزی ۱۰۰ گرم و پس از آن روزی ۵۰ گرم مورد استفاده قرار گیرد، باسیل یعنی میکروب های مضر نابود شده، رنگ ادرار روشن خواهد شد.
 • یک فنجان در روز ترکیب عسل گیاه گون، جوشانده ی نسترن یعنی به میزان 30 گرم میوه ی نسترن در آب و عصاره ی ترب سیاه، برای درد‌های کلیوی توصیه می شود.
 • ۳ بار در روز ترکیب عسل گیاه گون، یک قاشق سوپ خوری روغن زیتون و آب لیمو در زمان دفع کردن سنگ کلیه توصیه می شود.

درمان بیماری های چشمی

یکی دیگر از خواص عسل گون از زمان قدیم تا کنون مؤثر بودن آن در درمان بیماری های چشمی است، که البته به عنوان بهترین دارو در زمان قدیم شناخته می شد. از خواص عسل گون در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بهبود بخشیدن به سوختگی های چشمی

به شکل قابل ملاحظه ای مؤثر بودن در درمان آماس و التهاب  چشم از دیگر خواص عسل گون می باشد.

مؤثر برای درمان کردن بیماری های ایجاد شده به دلیل کمبود ویتامین‌های A و B به ویژه بیماری شبکوری.

از دیگر خواص عسل گون که در قدیم به کار گرفته می شده است، استفاده از ترکیب عسل گیاه گون و اوکالیپتوس به صورت پماد به منظور درمان نمودن ورم ملتحمه  زخم های قرنیه، ورم پلک و دیگر بیماری ها ی مربوط به چشم می باشد.

 


فروش عسل عمده به مغازه داران
 • دارای برگه آزمایشگاهی
 • کنار ، گون ، چهل گیاه
 • 06132253741
خرید عسل طبیعی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروش عسل عمده
به مغازه داران
06132253741