درمان آلرژی با عسل طبیعی

اثر عسل طبیعی بر آلرژی و حساسیت فصلی و درمان آن

عسل طبیعی یکی از بهترین شیرین کننده های طبیعی است که خواص فراوانی دارد. این ماده ی مغذی سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی مهم و لازم برای بدن می باشد. ویتامین A، ویتامین D، ویتامین k و E از جمله مهم ترین ویتامین های موجود در عسل طبیعی می باشد. به همین دلیل، هزاران سال است که این ماده ی خوراکی ارزشمند، مورد توجه بسیاری از مردم در سراسر دنیا قرار گرفته است. با توجه به فواید و خواص عسل، از این ماده ی مغذی برای درمان و بهبود بسیاری از بیماری ها مانند بیماری های عفونی و دستگاه گوارش استفاده می شود. همچنین این ماده ی غذایی ارزشمند، تاثیر چشمگیری در بهبود سرفه و التهابات ناشی از آن دارد. در ادامه، به فواید عسل و تاثیر این ماده ی ارزشمند بر روی آلرژی و حساسیت های فصلی می پردازیم.

آلرژی ها، حساسیت های فصلی و درمان آن به وسیله ی عسل طبیعی

آلرژی و حساسیت های فصلی، یکی از مسائلی است که برخی از افراد در ماه های خاصی از سال از آن رنج می برند. بیشتر گیاهان و درختان از اوایل فصل بهار تا اواسط فصل تابستان گرده افشانی می کنند. در این مدت، در هوایی که تنفس می کنیم مقدار زیادی گرده ی گیاهان و درختان وجود دارد. تنفس این گرده ها در برخی از افراد سببِ حساسیت می شود. هنگام ورود گرده ی گل ها و گیاهان به دستگاه تنفسی، بدن آن را یک مهاجم تلقی می کند و برای حمله به آماده می شود. در این مواقع، فرد دچار عطسه، آبریزش از چشم ها و بینی، خارش چشم ها و گلو، سردرد، سرفه و دیگر مشلات تنفسی و یا پوستی می گردد. این علائم، نشانه ی آلرژی و یا حساسیت فصلی در فرد می باشد.

درمان آلرژی با عسل طبیعی

آلرژی و حساسیت فصلی، توسط داروهای ضد حساسیت قابل بهبود است اما در بیشتر مواقع، درمان قطعی و دائمی برای آن وجود ندارد. از این رو برخی از افراد ترجیح می دهند از درمان های خانگی برای بهبود وضعیت خود استفاده کنند. یکی از موثر ترین راه های درمان آلرژی و حساسیت های فصلی، استفاده از عسل طبیعی می باشد. عسل دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی و ضد التهاب می باشد و می تواند در کاهش علائم آلرژی و حساسیت های فصلی موثر باشد. اما باید به این نکته توجه کرد که عسل طبیعی، خود شامل مقدار بسیار بالایی از گرده های گیاهان و درختان مختلف می باشد و در نتیجه خود عسل طبیعی می تواند ایجاد آلرژی نماید.

رابطه ی حساسیت ها و عسل طبیعی

زنبورهای عسل بر روی گل ها و گیاهان بسیاری می نشینند و هنگام ورود به کندوی خود، به همراه خود مقدار زیادی گرده ی گل و گیاه به همراه دارند. هنگامی که زنبورها عسل طبیعی را می سازند مقدار زیادی از این گرده ها بر روی عسل های از قبل موجود، ریخته و با عسل ترکیب می شود. بنابراین می توان گفت که وجود مقدار زیادی گرده های گل و گیاهان در عسل طبیعی اجتناب ناپذیر است. بنابراین اگر چه عسل طبیعی سببِ بهبود التهابات و علائم ناشی از آلرژی ها و حساسیت های فصلی می گردد اما در برخی از افراد به دلیل وجود همان گرده ها، ایجاد حساسیت می کند. وجود برخی از گرده های گیاهانِ خاص در عسل، عامل اصلی ایجاد انواع حساسیت ها در برخی از افراد می گردد. از جمله ی این گرده ها می توان به گرده ی گندم سیاه، گل های لاله، گل های آفتابگردان، اکالیپتوس، درخت بید و درخت بلوط اشاره کرد. بنابراین می توان گفت دلیل حساسیت به عسل، گرده های موجود در آن است و خود عسل مشکل ساز و حساسیت زا نمی باشد.

آلرژی، حساسیت و عسل درمانی با عسل طبیعی

برای درمان و بهبود آلرژی و حساسیت های فصلی با عسل طبیعی باید به این نکته توجه کرد که عسل سببِ بهبود ناگهانی حساسیت نمی شود. بلکه مصرف مداوم آن در بهبود آلرژی و حساسیت های فصلی تاثیر گذار خواهد بود. عسل هایی که در اطراف محل زندگی شما تولید شده اند، کاندیدای بهتری برای رفع حساسیت های فصلی شما محسوب می شوند زیرا با گرده های اطراف محل زندگی شما ساخته و ترکیب شده است و مصرف مدام آن، سببِ کاهش علائم آلرژی و حساسیت های فصلی در فرد خواهد شد.

درمان آلرژی با عسل طبیعی

تحقیقات انجام شده در مورد تاثیر عسل طبیعی بر روی آلرژی و حساسیت ها

نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده بر روی عسل طبیعی و تاثیر آن بر آلرژی و حساسیت های فصلی نشان می دهد مصرف مداوم عسل طبیعی به مدت ۸ هفته سببِ بهبود علائم آلرژی در افراد می گردد. این موضوع، یک موضوع آماری می باشد و استناد پزشکی دقیقی از آن موجود نیست. با این حال مصرف مداوم عسل در بهبود بسیاری از بیماری ها تاثیر چشمگیری خواهد داشت. باید به این نکته توجه کرد که مصرف عسل برای کودکان زیر یک سال ممنوع است. مصرف عسل در کودکان زیر یک سال باعث به وجود آمدن سم خطرناکی به نام بوتولیسم می شود و کودک را به بیماری های فلج کننده سیستم عصبی مبتلا می کند. از دیگر حساسیت هایی که به وسیله ی مصرف عسل در افراد ممکن است ایجاد شود، می توان به آنافیلاکسی اشاره کرد. این بیماری یک واکنش سریع است و سببِ تنگی نفس فرد می شود. ایجادِ خارش و تورم گلو، دهان و پوست از دیگر مواردی است که در افراد ممکن است دیده شود.

عسل طبیعی به دلیل خاصیت ضد عفونی کنندگی و ضد التهابی، برای کاهش سرفه و بهبود آن بسیار مفید می باشد. ترکیبِ این ماده ی شیرین کننده ی طبیعی با چای، ترکیبی مفید برای کاهش و درمان سرفه و گلو درد می باشد. مصرفِ این ماده ی مقوی می تواند بدن را در برابر مبتلا شدن به بیماری های مختلف مقاوم سازد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *