۶ خواص عسل آویشن

عسل ها با خاصیت های فوق العاده ای که دارند همیشه در سبدغذایی و سیستم خوراکی همه ما هستند. عسل های مختلف با خاصیت های متفاوت مثل عسل کنار و عسل گون زیاد استفاده می شوند. ولی یکی از عسل هایی که خواص اعجاب انگیزی دارد، عسل آویشن است. این عسل بسیار ارزشمند است، ما در این مطلب خواص عسل آویشن را بیان می کنیم ، پس این مطلب را تا انتها بخوانید و در آخر منتظر تجربیات شما از عسل آویشن هستیم ، در نظر داشته باشید نظرات شما به دیگران کمک خواهد کرد .

با عسل آویشن معجزه طبیعت آشنا شوید

عسل آویشن که عصاره گل های گیاه آویشن می‌باشد در بین همه به خصوص ایرانیان از شهرت و محبوبیت بالایی برخوردار است. البته این محبوبیت بی دلیل هم نیست. طعم لذیذ و خواص درمانی فراوان این محصول باعث جلب توجهات شده است.
در پست های قبلی در مجله شیمبال درباره خواص عسل کنار و خواص عسل گون مطالب کاملی نوشتیم . حال قصد داریم شما را با عسل آویشن طبیعی آشنا کنیم. مطمئن هستیم پس از بررسی این مقاله حتما برای تهیه‌ی عسل آویشن اقدام خواهید کرد.

عسل آویشن چه مشخصاتی دارد؟

رنگ کهربایی تیره این عسل چشم های شما را خیره می‌کند. البته باید توجه داشت رنگ عسل آویشن بستگی به منطقه تولید و مدت زمان نگهداری شده دارد که گاها کمی به قرمزی نیز می‌زند.
عسل آویشن را با تمام وجود بو کنید تا رایحه‌ی دل انگیز آن وجود شما را فرا بگیرد. شیرینی ملایم آن و رایحه‌ی لذت بخشی که دارد در ذهن شما ماندگار خواهد شد. می‌توان گفت این عسل از سایر عسل ها در طعم و بو، بسیار خاص می‌باشد.

خواص عسل آویشن

رس بستن ، در عسل ها بسیاری از اوقات اتفاق میافتد. این نوع از عسل به دلیل متوسط بودن میزان گلوکز موجود در آن، بسیار آرامتر و دیرتر از دیگر عسل ها شکرک می‌زند. بدون برخورد با حرارت و گرما و اضافه شدن مواد افزودنی، تا چند ماه رس نخواهد بست. در مناطق مختلف زمان های مختلفی برای برداشت این محصول وجود دارد. اما معمولا زمان طبیعی برداشت این عسل بسیار لذیذ، اوایل ماه تیر تا اواخر ماه مرداد است. در بسیاری از مناطق اول پاییز نیز برداشت می‌شود، زیرا آویشن در سال چند مرتبه گل می‌دهد.

گیاه آویشن چه خواصی دارد؟

عسل آویشن از گیاه آویشن گرفته می‌شود ، پس هر خاصیتی دارد از این گیاه به خود گرفته است . بنابراین خوب است با خود گیاه آویشن نیز آشنایی مختصری داشته باشیم.

در مناطقی مثل طالقان در نواحی مرکزی ایران و کردستان در قسمت غربی و بعضی از مناطق جنوبی، گیاهی علفی و معطر از نسل نعنایان به صورت خودرو ، رشد می‌کند که به آن آویشن می‌گویند. آویشن ها خانه‌ی لذت بخشی برای زنبور های عسل هستند که در مناطق مختلف ایران در ماه های خرداد و تیر رشد می‌کنند.

خاصیت های گیاه آویشن

آویشن از گذشته مورد بررسی دانشمندان قرار گرفته است و فواید آن ثبت شده و در دسترس عموم قرار دارد. فواید متعدد این گیاه باعث جلب توجه خیلی ها شده است.

به مختصر بخشی از فواید گیاه آویشن به شرح زیر است

• آرامش بخش
• کمک به حل مشکلات تنفسی و آسمی
• ضد قارچ ها باکتری ها
• کمک به حفظ سلامت چشم
• کمک به حفظ سلامت قلب
اینها فقط بخشی از خواص این گیاه تاریخی است که شهرت استفاده از آن به مصر باستان و یونان اساطیری باز می‌گردد.

عسل آویشن چگونه به دست می‌آید؟

نحوه به دست آمدن عسل آویشن دو صورت است. و این بستگی به منطقه ای دارد که کندودار، کندوهای خود را در آن قرار می‌دهد که آویشن های آن منطقه خودرو باشند یا وحشی. دامنه های البر، سبلان و بخش هایی از زاگرس مملو از آویشن های خودرو می‌باشد، که عسل به دست آمده در این مناطق به عسل آویشن معروف است.

آویشن کشت شده در ایران در مصارف دارویی و اسانس گیری، مورد استفاده فراوان قرار می‌گیرد. قرار داشتن کندوهای عسل در این مناطق باعث به دست آمدن عسل آویشنی است که درصد بالاتری از شهد آویشن را به خود اختصاص می‌دهد.

عسل آویشن طبیعی چه خاصیت هایی دارد؟

حال که با بخشی از فواید عسل طبیعی آویشن آشنا شدید، در نظر داشته باشید عسل گرفته شده از این گیاه چه قدرت ها و خاصیت هایی دارد. تمام خاصیت های آویشن را در گوشه ذهنتان داشته باشید تا در کنار آن به بخشی دیگر از خاصیت های عسل آویشن بپردازیم. البته به این نکته توجه داشته باشید، هر عسلی عسل طبیعی نیست و بایستی برای خرید عسل طبیعی مقاله تشخیص عسل طبیعی را مطالعه بفرمایید.

خواص عسل آویشن

۱. آنتی اکسیدان قدرتمند

یکی از خاصیت هایی که عسل آویشن را نسبت به دیگر عسل های شناخته شده متمایز می‌کند، خاصیت آنتی اکسیدانی قدرتمند آن است. حال مگر وجود آنتی اکسیدان چه فوایدی دارد؟ به همراه این ماده قوی رادیکال های آزاد و مولکول های ناپایداری را که توسط تابش مخرب نور خورشید، دودها، آلودگی های هوا، سموم موجود در میوه ها و سبزیجات ها و دیگر مسائل را، خنثی کنید و با آنها مبارزه کنید.
در واقع شما با استفاده از این عسل، سلاح قدرتمندی را به دست نیروهای مراقب از بدنتان می‌رسانید تا در برابر آسیب هایی مثل، بیماری های قلبی و تنفسی حتی سرطان و بیماری های چشمی مثل آب مروارید، مقاومت کنند. از بین بردن این رادیکال های آزاد موجب جلوگیری از پیری زودرس نیز می‌شود.

۲. درمانگر سرفه و گلو درد

عسل به خودی خود درمانگر سرماخوردگی نیست و این شاید یک باور غلط بین مردم باشد اما با خاصیت هایی ضد باکتریایی خود می‌تواند موجب از بین رفتن عفونت ها شود و روند بهبودی را سرعت ببخشد. نمره‌ی بهترین عملکرد عسل ها در خاصیت های ضد باکتریایی و ضد قارچی به عسل آویشن تعلق دارد که در بهبود عفونت های تنفسی نیز کمک می‌کند.

۳. مسکن دردهای قاعدگی

درد قاعدگی یکی از بدترین تجربه های بانوان است اما خوب است بدانید که با مصرف این عسل در طول دوران قاعدگی به دلیل وجود کافئیک اسید، می‌توانید از درد این دوران بکاهید. برای اینکار زنجبیل را در آب بجوشانید و سپس سرد کنید و به همراه آبلیمو با عسل آویشن مخلوط کنید. این دمنوش لذیذ به شما در تحمل دردها کمک خواهد کرد.

۴. بهبود دستگاه گوارش

نحوه کارکرد دستگاه گوارش بسیار مهم است اگر در عملکرد این عضو مهم مشکلی به وجود بیاید تمام بدنمان را درگیر خواهد کرد. با استفاده از عسل آویشن خون خود را ملین کنید و عمل هضم غذا را راحت تر انجام دهید. با استفاده مداوم از این عسل فعالیت دستگاه گوارشی خود را کنترل کنید.
اسید های اضافی همیشه معده را تحریک می‌کنند. این عسل را با انواع غذاها مصرف کنید تا اسید های محرک آن را خنثی کند. اگر مبتلا به زخم معده، ورم معده و دیگر امراض معده و روده هستید، این عسل حکم یک درمانگر طبیعی را برای شما خواهد داشت و به وسیله آهن و منگنز ترشح شیره و اسید معده را کنترل می‌کند و به شما د در هضم غذا کمک می‌کند.

۵. دشمن اعصاب خرابی ها و افسردگی ها

امروزه مشکل عدم کنترل اعصاب به دلیل مشکلات روزمره به وفور دیده می‌شود. طبق مقاله ی پزشکی منتشر شده در سال ۲۰۱۳، ماده ای به نام کارواکرول می‌تواند یک آرامش بخش مفید برای مشکلات عصبی باشد و موجب تزریق احساس رضایت در افراد باشد، که این ماده در آویشن به وفور دیده می‌شود. پس در پایان روز از این عسل فوق العاده استفاده کنید ذهن خود را آرام کنید و از افسردگی ها پیشگیری کنید.

۶-خواص عسل آویش برای بیماری سینوزیت

به صورت خلاصه به عفونت داخلی بالای چشم و دماغ بیماری سینوزیت می گویند. بنابراین سینوزیت بیماری عفونی محسوب می شود. معمولا این بیماری در بین موتور سواران رایج است و همچنین کسانی که سیگار می کشند و حتی کسانی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است دچار این بیماری می شوند.

موتورساوران سینوزیت می گیرند

سینوزیت بعد از سرماخوردگی رخ می دهد. زمانی که سینوس ها ملتهب می شوند افرادی که سینوزیت دارند دچار سردرد می شوند و این درد آزار دهنده است. عسل آویش دارای طبع گرم می باشد و موجب می شود حرارت بدنتان را افزایش پیدا کند درنتیجه به روان کردن و گرفتگی سینوس ها کمک کند.


عسل شیمبال

عسل طبیعی شیمبال

با پایین ترین ساکارز و پرولین بالا ، دارای برگه آزمایشگاهی
  • &#۱۰۰۰۴;عسل گون کوهستان
  • &#۱۰۰۰۴;عسل کنار
  • &#۱۰۰۰۴;عسل کنار
مشاهده محصولات

یک نظر در “۶ خواص عسل آویشن

  1. رضایی می گوید :

    بسیار ممنونم از راهنمایی خوب و بجای شما.بنده زنبوردار عسل هستم ،و خودم خورده فروشی و عمده فروشی می کنم . و باید بگم سایت خوبی دارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *