شیرینی عسلی کنجدی، پشته زیک مازندران

شیرینی عسلی کنجدی یک شیرینی سنتی مازندران است که به زبان محلی به آن پشته زیک گفته می شود. پایه و اساس این شیرینی کنجد و شکر است. اما به دلیل اینکه افراد زیادی نسبت به مصرف شکر محدودیت دارند، به جای شکر از عسل طبیعی، شیره خرما و انگور نیز استفاده می شود. شیرینی کنجدی نوعی سوهان بوده و گزینه ایی مناسب برای نوشیدن چای است. همچنین در کنار کنجد می توان از سایر مغزها مانند پسته و بادام نیز استفاده نمود. این شیرینی به دلیل داشتن کنجد گزینه ایی مناسب برای تغذیه مدرسه کودکان است.

مواد لازم برای تهیه شیرینی عسلی کنجدی

کنجد سیاه و سفید ………………………… ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم
سیاهدانه…………………………………. دلخواه
عسل……………………………………… ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم
شکر…………………………………….. یک تا دو قاشق غذاخوری
کره ……………………………………… ۶۰ گرم
نمک……………………………………… یک پیچ

شیرینی کنجد عسل

طرز تهیه شیرینی عسلی کنجدی

برای تهیه این شیرینی عسلی، در ابتدا باید کنجد را بو دهید. برای این منظور ماهیتابه مناسبی را انتخاب کرده، کنجد را درون آن ریخته و با قاشق چوبی مرتب هم بزنید تا کمی تغییر رنگ دهد. برای این منظور بهتر است از ماهی تابه تفلون استفاده کنید. دقت کنید اگر بیش از حد کنجد را روی حرارت قرار دهید، در نهایت شیرینی کنجدی تلخ خواهد شد. برای اینکه طعم شیرینی عسل بهتر حس شود، بهتر است در همین مرحله نمک را با کنجد ترکیب کنید.

 

شیرینی کنجد

برای تهیه شربت شیرینی کره را در ماهیتابه ریخته و پس از ذوب شدن، عسل را به آن اضافه کنید. با یک قاشق چوبی مرتب مخلوط کره و عسل را هم بزنید تا به نقطه جوش برسد. مواد باید کاملا به صورت کارامل تغییر شکل پیدا کند. برای این منظور می توانید مقداری از شربت را در ظرفی ریخته و اجازه دهید در دمای محیط اصطلاحا خود را بگیرد. اگر غلظت مناسب باشد، شربت نه زیاد شل می شود و نه زیاد سفت. برای قوام بهتر معمولا همراه عسل کمی شکر نیز استفاده می کنند. چنانچه شکر بیش از حد بر روی حرارت قرار گیرد، در انتها یک شیرینی عسلی سفت خواهید داشت. برای این منظور بهتر است مواد را بر روی شعله ملایم قرار دهید.

شیرینی عسلی، مخلوط کردن کنجد و شربت

کنجد بو داده شده را به شربت اضافه کرده و کاملا آنها را با هم مخلوط کنید. دقت کنید شربت کاراملی باید داغ باشد. یک ظرف مناسب را به عنوان قالب در نظر بگیرید و مایه شیرینی را به صورت داغ، با ضخامت دلخواه درون آن پهن کنید. با استفاده از چاقو برش هایی را بر روی شیرینی عسلی ایجاد کنید. برای این منظور بهتر است چاقو را چرب کنید. سپس اجازه دهید تا مواد به طور کامل سرد شود .این مراحل را باید با سرعت انجام دهید، چرا که با سرد شدن مواد دیگر امکان برش آن وجود ندارد. در نهایت شیرینی را به قطعه قطعه کرده و در ظرفی در دار در محیط خشک و خنک نگهداری کنید. چنانچه مایل باشید می توانید از دارچین، هل، پوست لیمو ترش و … به عنوان طعم دهنده نیز استفاده نمایید.
ارزش غذایی شیرینی عسلی کنجدی در هر ۱۰۰ گرم

 

۵۷۳ کیلو کالریکالری
۲۳ گرمکربوهیدرات
۱۷.۷۳ گرمپروتئین
۸۲ گرمقند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین محصولات محلی و روستایی شیمبال
کلیک کنید