شیرینی عسلی

طرز تهیه شیرینی عسلی رولتی

برای تهیه شیرینی عسلی رولتی از مایه خمیر استفاده می شود. برای عمل آوری مایه خمیر باید همیشه از آب شیرین و گرم استفاده نمایید. گرمی آب باید به حدی باشد که احساس سوزش در آن وجود نداشته باشد. چنانچه مایل باشید می توانید مایه خمیر را با شیر ولرم نیز عمل آورید. همچنین می توانید از مقداری زعفران برای تهیه خمیر و یا رو مال استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه شیرینی عسلی رولتی

آرد …………………….. ۲۰۰ گرم

شیر …………………… یک چهارم پیمانه

زرده تخم مرغ ………….. ۲ عدد

شکر ……………………. ۳۰ گرم

عسل طبیعی ………………….. دو قاشق چایخوری

آب ……………………. دو قاشق غذا خوری

کره …………………… ۴۵ گرم

خمیر مایه …………….. دو سوم قاشق سوپخوری

نمک …………………. یک پیچ

مواد میانی شیرینی عسلی

کره ………………. ۱۵ گرم

شکر یا عسل طبیعی ………. سه قاشق سوپخوری

هل و دارچین ……… مقداری

کشمش ……………. دلخواه

طرز تهیه شیرینی عسلی رولتی

برای تهیه شیرینی عسلی، در ابتدا باید مایه خمیر را با کمی آب گرم و شکر عمل آورید تا حجم آن دوبرابر  شود. در ظرفی دیگر کره را با شکر مخلوط کنید. برای این منظور بهتر است کره را از قبل در دمای محیط قرار دهید تا نرم شود. در مرحله بعد یکی از زرده های تخم مرغ را اضافه کنید و مواد را کاملا هم بزنید. مایه خمیر عمل آورده شده را همراه شیر به مواد بالا اضافه کنید. آرد و نمک را با هم ترکیب کرده و آرام آرام به مواد بالا اضافه کنید. خمیر را به خوبی ورز دهید. در نهایت باید خمیری نرم و یکدست داشته باشید. چنانچه از آرد اضافی استفاده کنید، خمیر سفت خواهد شد، در این صورت شیرینی عسلی خشک می شود.

برای این  منظور بهتر است آرام آرام مقداری آب ولرم اضافه کنید و خوب خمیر را ورز دهید تا جایی که در عین نرم بودن به دست نچسبد. خمیر را در ظرفی مناسب قرار داده  و حدود یک تا دو ساعت به آن استراحت دهید. در این فاصله حجم خمیر دو برابر خواهد شد.

پخت شیرینی عسلی رولتی

پس از آماده شدن خمیر، یک کاغذ روغنی بر روی میز کار قرار دهید. خمیر را بر روی آن باز کنید. ضخامت خمیر را بین  سه تا چهار میلیمتر در نظر بگیرید. در صورت تمایل می توانید قلم مو را  آغشته به کره ذوب شده کرده و بر روی سطح خمیر بمالید. در مرحله بعد مواد میانی را در ظرفی ترکیب کرده و روی خمیر بریزید. سعی کنید مواد را یکدست بر روی آن پخش کنید. خمیر را از یک گوشه به طور کامل رول کنید. سپس با استفاده از یک چاقوی تیز برش های کوچک و مساوی روی آن ایجاد کنید. برای این کار بهتر است کمی چاقو چرب و یا آغشته به آرد باشد. سطح شیرینی را با پارچه ایی نخی پوشانده و حدود بیست دقیقه دیگر به آن استراحت دهید. در این فاصله فر را روشن کرده و روی دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد تنظیم نمایید.

سپس با استفاده از قلمو سطح شیرینی عسلی را به زرده تخم مرغ آغشته کنید و مقداری کنجد روی آن بپاشید.  شیرینی  را در طبقه وسط فر قرار دهید. زمان پخت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است. در صورتی که بخواهید سطح شیرینی برشته شود. پس از پخت شعله گریل فر را روشن کنید.

ارزش غذایی شیرینی عسلی رولتی

۱۴۲۵ کیلو کالری

 

کالری

 

۶۵  گرمچربی
۱۸۰ گرمکربوهیدرات
۳۰ گرمپروتئین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین محصولات محلی و روستایی شیمبال
کلیک کنید