نان عسلی

طرز تهیه نان عسلی

با پخت نان عسلی تجربه ایی دلپذیر از پخت نان خانگی را داشته باشید.  گاهی پخت نان خانگی با نتایج خوبی همراه نمی شود و ممکن است سبب شود تا دیگر به سراغ پخت آن نروید. در دستور پخت نان عسلی سعی شده است تا نکات آن به طور کامل بیان شود تا شما نیز تجربه موفقی از پخت نان در منزل را داشته باشید.

 مواد لازم جهت پخت نان عسلی:

آرد …………………………….. ۳۰۰ گرم

تخم مرغ……………………….. یک عدد

کره……………………………. ۳۰ گرم

نمک…………………………… یک پیچ

عسل طبیعی…………………………. ۵۰ تا ۸۰ گرم

شیر………………………….. ۱۵۰ گرم

شکر ……………………….. یک قاشق غذا خوری

خمیر مایه…………………… یک قاشق مربا خوری

مواد لازم برای رومال :

زرده تخم مرغ ……………. یک عدد

شیر……………………….. یک قاشق مربا خوری

مواد لازم رومال بعد از پخت نان:

کره …………………….. یک قاشق غذا خوری

عسل ………………….. یک قاشق غذا خوری

طرز تهیه نان عسلی

در ابتدا شیر را کمی گرم نمایید و شکر را به آن اضافه کنید، تا کاملا در شیر حل شود. گرما به حدی باشد که دست شما نسوزد، سپس خمیر مایه را به آن اضافه کنید و خیلی آرام و در یک جهت خمیر مایه را با شیر هم بزنید. یک پارچه نخی بر روی ظرف قرار دهید و اجازه دهید تا خمیر مایه عمل بیاید، تقریبا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان لازم است. پس از این مدت خمیر مایه باید پف کند و بالا بیاید.

تمام مواد به غیر از آرد را با هم  مخلوط کرده و کاملا با هم ترکیب می کنیم  و خمیر مایه آماده شده را خیلی آرام به مواد اضافه کرده و در یک جهت کلیه مواد را باهم ترکیب می کنیم تا اصطلاحا به خورد هم روند. سپس شروع به اضافه کردن آرد می نماییم . آرد را باید کم کم اضافه کنید و  مدام خمیر را ورز دهید. ورز دادن خمیر نکته مهم در پخت نان است. آرد را تا جایی اضافه می کنیم که دیگر خمیر به دست نچسبد . در این مرحله دقت کنید که ورز دادن و اضافه کردن آرد باید منجر به آماده سازی خمیر شود. اگر آرد را بیش از اندازه به خمیر اضافه کنید در نهایت نان  سفت و خشک خواهد شد.

پس از اینکه خمیر را حسابی ورز دادید یک ظرف مناسب  انتخاب کنید و آن را کمی چرب نمایید و خمیر را داخل آن قرار داده وبا پارچه نخی ظرف را بپوشانید و  به مدت دو ساعت در محلی گرم به آن استراحت دهید. پس از گذشت این زمان حجم خمیر باید دو برابر شده باشد.

پس از این مرحله، پف خمیر را با دست بخوابانید و چانه های کوچک از خمیر بگیرید و در سینی فر قرار دهید.  سطح سینی را کمی چرب کرده و حتما آرد پاشی کنید. دوباره به مدت بیست دقیقه به آنها استراحت دهید بهتر است روی چانه ها  را با یک پارچه نخی بپوشانید.

سپس روی چانه ها را با مخلوط زرده تخم مرغ و شیر برس بکشید (می توانید از کنجد و سیاهدانه نیز استفاده کنید) و از فری که از قبل گرم کرده اید قرار دهید. دمای فر را روی ۱۸۰ سانتیگراد تنظیم کنید.

پس از پخت می توانید روی آنها را با عسل و کره برس بکشید تا براق شوند.

ارزش غذایی نان عسلی:

 

۲۵۰۵ کیلو کالری

 

کالری

 

۸۵ گرمچربی
۳۷۰ گرمکربوهیدرات
۶۵ گرمپروتئین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 هزار تومان تخفیف برای خرید عسل چهل گیاه
خرید