نان عسلی

طرز تهیه نان عسلی

با پخت نان عسلی تجربه ایی دلپذیر از پخت نان خانگی را داشته باشید.  گاهی پخت نان خانگی با نتایج خوبی همراه نمی شود و ممکن است سبب شود تا دیگر به سراغ پخت آن نروید. در دستور پخت نان عسلی سعی شده است تا نکات آن به طور کامل بیان شود تا شما نیز تجربه موفقی از پخت نان در منزل را داشته باشید.

 مواد لازم جهت پخت نان عسلی:

آرد …………………………….. 300 گرم

تخم مرغ……………………….. یک عدد

کره……………………………. 30 گرم

نمک…………………………… یک پیچ

عسل طبیعی…………………………. 50 تا 80 گرم

شیر………………………….. 150 گرم

شکر ……………………….. یک قاشق غذا خوری

خمیر مایه…………………… یک قاشق مربا خوری

مواد لازم برای رومال :

زرده تخم مرغ ……………. یک عدد

شیر……………………….. یک قاشق مربا خوری

مواد لازم رومال بعد از پخت نان:

کره …………………….. یک قاشق غذا خوری

عسل ………………….. یک قاشق غذا خوری

همچنین بخوانید : طرز تهیه کیک عسل روسی

طرز تهیه نان عسلی:

در ابتدا شیر را کمی گرم نمایید و شکر را به آن اضافه کنید، تا کاملا در شیر حل شود. گرما به حدی باشد که دست شما نسوزد، سپس خمیر مایه را به آن اضافه کنید و خیلی آرام و در یک جهت خمیر مایه را با شیر هم بزنید. یک پارچه نخی بر روی ظرف قرار دهید و اجازه دهید تا خمیر مایه عمل بیاید، تقریبا 10 تا 15 دقیقه زمان لازم است. پس از این مدت خمیر مایه باید پف کند و بالا بیاید.

خرید عسل

خرید عسل طبیعی

تمام مواد به غیر از آرد را با هم  مخلوط کرده و کاملا با هم ترکیب می کنیم  و خمیر مایه آماده شده را خیلی آرام به مواد اضافه کرده و در یک جهت کلیه مواد را باهم ترکیب می کنیم تا اصطلاحا به خورد هم روند. سپس شروع به اضافه کردن آرد می نماییم . آرد را باید کم کم اضافه کنید و  مدام خمیر را ورز دهید. ورز دادن خمیر نکته مهم در پخت نان است. آرد را تا جایی اضافه می کنیم که دیگر خمیر به دست نچسبد . در این مرحله دقت کنید که ورز دادن و اضافه کردن آرد باید منجر به آماده سازی خمیر شود. اگر آرد را بیش از اندازه به خمیر اضافه کنید در نهایت نان  سفت و خشک خواهد شد.

پس از اینکه خمیر را حسابی ورز دادید یک ظرف مناسب  انتخاب کنید و آن را کمی چرب نمایید و خمیر را داخل آن قرار داده وبا پارچه نخی ظرف را بپوشانید و  به مدت دو ساعت در محلی گرم به آن استراحت دهید. پس از گذشت این زمان حجم خمیر باید دو برابر شده باشد.

همچنین بخوانید : خواص زنجبیل و عسل

پس از این مرحله، پف خمیر را با دست بخوابانید و چانه های کوچک از خمیر بگیرید و در سینی فر قرار دهید.  سطح سینی را کمی چرب کرده و حتما آرد پاشی کنید. دوباره به مدت بیست دقیقه به آنها استراحت دهید بهتر است روی چانه ها  را با یک پارچه نخی بپوشانید.

سپس روی چانه ها را با مخلوط زرده تخم مرغ و شیر برس بکشید (می توانید از کنجد و سیاهدانه نیز استفاده کنید) و از فری که از قبل گرم کرده اید قرار دهید. دمای فر را روی 180 سانتیگراد تنظیم کنید.

پس از پخت می توانید روی آنها را با عسل و کره برس بکشید تا براق شوند.

ارزش غذایی نان عسلی:

 

2505 کیلو کالری

 

کالری

 

85 گرمچربی
370 گرمکربوهیدرات
65 گرمپروتئین

 

امتیاز کسب شده
به این مطلب امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]
خرید عسل طبیعی وحشی
خرید مستقیم
عسل فقط طبییش خوبه!!
عسل وحشی ارگانیک اورازلن
خرید

shimbal

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *