کیک زعفرانی

طرز تهیه کیک زعفرانی کرم دار

تهیه این کیک زعفرانی در دو مرحله انجام می شود. ابتدا با استفاده از تخم مرغ و شکر یک پایه برای آن تهیه شده و سپس یک لایه کیک بر روی آن قرار می گیرد. در تهیه این شیرینی از مقداری شکر و عسل استفاده شده است. چنانچه مایل باشید می توانید شکر را حذف کرده و به جای آن فقط عسل استفاده کنید.  در صورتی که نسبت به مصرف شکر محدودیت نداشته باشید، حذف عسل از دستور پخت نیز امکان پذیر است. این کیک زعفرانی سبک بوده و در کنار نوشیدنی های گرم مانند چایی و قهوه سرو می شود. زعفران استفاده شده در آن به سبب رنگ، طعم و عطر آن است. چنانچه مایل باشید می توانید این کیک را با استفاده از کاکائو و یا قهوه در رنگ های متنوع تهیه نمایید.

مواد لازم کیک زعفرانی

کره ……………………….. ۱۲۵ گرم
زرده تخم مرغ …………… ۴ عدد
عسل خالص…………………….. دو قاشق چایخوری
زعفران…………………. دو قاشق غذا خوری
شکر…………………… نصف پیمانه
آرد ……………………. یک پیمانه سر پر
وانیل…………………… کمی
بیکینگ پودر………….. یک قاشق مربا خوری

مواد لازم برای تهیه پایه کیک زعفرانی

شکر ………………… سه چهارم پیمانه
سفیده تخم مرغ …….. چهار عدد

مواد لازم برای کرم

کره …………….. ۲۰۰ گرم
وانیل………….. مقداری
گردو ………… یک پیمانه
شیر عسلی……… یک پیمانه

طرز تهیه کیک زعفرانی کرم دار

در ابتدا برای تهیه پایه کیک زعفرانی، سفیده تخم مرغ را در ظرفی ریخته و با همزن هم بزنید. شکر را کم کم اضافه کنید. هم زدن را آنقدر ادامه دهید تا شکر کاملا حل شود و سفیده فرم یکدستی بگیرد. دو قالب مستطیل شکل انتخاب کنید. اندازه قالب ها به گونه ایی باشد که کاغذ روغنی A4 کاملا درون آن قرار گیرد. مواد را بر روی کاغذ پهن کنید و اجازه دهید به مدت ۳۵ تا ۴۰ دقیقه در فر بماند. دمای فر را روی ۱۸۰ درجه سانتیگراد تنظیم نمایید. سپس آن را خارج کرده و اجازه دهید تا کاملا سرد شود.

در ظرفی دیگر کره، شکر،عسل و زعفران را کاملا با هم ترکیب کنید. زرده ها یکی یکی به مواد اضافه کرده و هم بزنید. آرد، بیکینگ پودر و وانیل را با هم ترکیب کرده و آرام به مواد بالا اضافه کنید. قالبی به ابعاد کاغذ A4 تهیه کرده و مایه را به طور یکدست درون آن بریزد. فر را روی دمای ۱۸۰ درجه تنظیم کرده و اجازه دهید کیک زعفرانی به مدت ۲۵ تا ۳۰ دقیقه در آن بماند. جهت پخت کیک حتما فر را از قبل گرم کنید. پس از پخت اجازه دهید تا کیک کاملا سرد شود.

تهیه کرم کیک زعفرانی

طرز تهیه کیک زعفرانی

کره را در ظرفی مناسب ریخته و با همزن بزنید. برای این منظور کره باید به دمای محیط برسد. سپس شیر عسلی را به آن اضافه کنید. مایه را هم بزنید تا کرم صاف و یکدست شود. برای اسانس می توانید از وانیل، هل، میخک و دارچین استفاده نمایید.
حالا زمان آن رسیده است تا طبقات کیک را آماده کنید. برای این منظور ابتدا پایه کیک را با کرم و گردو بپوشانید، سپس لایه کیک را روی آن قرار دهید. سطح کیک را مجدد با کرم و گردو بپوشانید. لایه دوم پایه را روی آن قرار داده و آن را با کرم و مغزهای دلخواه پوشش دهید. کیک را برای چند ساعت درون یخچال قرار دهید. سپس آن را به قطعات مساوی برش دهید.

ارزش غذایی زعفرانی کرم دار

۶۷۵۰ کیلو کالری

 

کالری

 

۴۷۰  گرمچربی
۵۳۰ گرمکربوهیدرات
۱۰۰ گرمپروتئین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین محصولات محلی و روستایی شیمبال
کلیک کنید