عسل ارگانیک و عسل طبیعی چه تفاوت هایی با هم دارند؟

فروشگاه های اینترنتی روز به روز در حال رشد و توسعه هستند. خرید و فروش مواد غذایی در سال های اخیر به صورت اینترنتی مورد توجه صاحبان این کسب و کارها قرار گرفته است. انواع مواد غذایی بسته بندی شده در فروشگاه های آنلاین به فروش می رسد. خرید عسل طبیعی و خرید عسل ارگانیک نیز از این قاعده مستثنی نیست. فروشگاه های اینترنتی زیادی وجود دارند که انواع عسل را در بسته بندی های مختلف با قیمت های متنوع ارائه می دهند. یکی از چالش های اصلی که برای مشتریان خرید عسل از فروشگاه های اینترنتی وجود دارد این است که آیا عسل طبیعی که در این مراکز به فروش می رسد واقعاً عسل اصل است یا خیر؟! همچنین مشتریان به دنبال آن هستند که بتوانند عسل طبیعی را از عسل ارگانیک یا عسل خام تشخیص دهند. خرید و فروش عسل در بازار جهانی به دلیل چالش هایی که برای پرورش زنبور عسل وجود دارد با محدودیت هایی روبرو است. در این مطلب قصد داریم به بررسی تفاوت عسل ارگانیک و عسل طبیعی بپردازیم.

همچنین بخوانید : ژله عسل

تعریف ساده از عسل طبیعی و عسل ارگانیک

عسل طبیعی به نوعی عسل گفته می شود که به صورت مستقیم توسط زنبور عسل در کندوها ساخته شده و برای تولید آن از هیچ افزودنی یا مواد شیمیایی استفاده نشده است. دمای طبیعی عسل طبیعی در حدود ۳۵ درجه سانتی گراد می باشد. برای استخراج عسل طبیعی از کندوها، یک فشار جزئی و آرام کافیست تا تمام عسل از موم خارج شود.

عسل ارگانیک به نوعی عسل گفته می‌شود که رنگ زرد و شفافی داشته، رنگ آن نسبتاً مات است و دمای آن نسبت به عسل طبیعی پایین تر است.

روش تولید عسل ارگانیک، شرایط نگهداری و استخراج آن

زمانی که صحبت از تولید عسل ارگانیک به میان می آید در حقیقت، منظور، استفاده از روش ها و شیوه های استاندارد است که بتواند عسل با کیفیت و مواد مغذی بالا را تولید کند. از استانداردهای مورد تایید وزارت کشاورزی آمریکا برای تولید عسل ارگانیک استفاده می شود. این نوع عسل، هیچ گونه مواد آفت کش، آنتی بیوتیک و آلودگی‌های زیست محیطی ندارد و به صورت مستقیم از کندوی زنبور عسل جمع آوری می شود. یک نکته در خصوص عسل ارگانیک وجود دارد؛ ممکن است این عسل به دلیل این که تحت فرایند قارچ زدایی و باکتری زدایی قرار نگرفته است باعث مسمومیت های حاد خطرناک گردد؛ بنابراین باید طبق استانداردها، عسل تحت حرارت قرار گیرد تا به عنوان عسل ارگانیک مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین بخوانید : خواص زردچوبه و عسل

برخی از مصرف کنندگان انواع عسل ارگانیک و عسل طبیعی اعتقاد دارند که عسل ارگانیک طعم بهتری در مقایسه با عسل معمولی دارد؛ در حالیکه ممکن است هر دو دارای طعم مشابه باشند.

اگر در پرورش زنبور عسل و تولید عسل ارگانیک و عسل طبیعی از آنتی بیوتیک ها، مواد نگهدارنده و یا زنبورهای دستکاری شده از لحاظ ژنتیکی استفاده شود، عسل تولید شده از حالت ارگانیک بودن خارج می شود. در این حالت طعم عسل تغییر می‌کند، در حالی که ماهیت طبیعی بودن آن حفظ شده است.

خرید عسل ارگانیک از نظر تامین یک ماده مغذی اهمیت زیادی دارد. عسل ارگانیک حاوی انواع ویتامین های C، ویتامین B6، تیامین و مواد معدنی نظیر کلسیم، آهن و مس می باشد. هر دو عسل طبیعی و ارگانیک دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی هستند. مصرف مقدار مشخصی از عسل در غذای روزانه باعث جلوگیری از سوء هاضمه و بر طرف کردن مشکلات معده می شود.

همچنین بخوانید : خواص عسل کنار

اهمیت صدور گواهینامه برای عسل ارگانیک

زنبوردارانی که در حوزه تامین عسل ارگانیک فعالیت دارند لازم است برای محصولات خود گواهینامه ارگانیک را دریافت کنند. برای اینکه یک عسل تولید شده بتواند گواهینامه ارگانیک بودن را دریافت کند، شرایط ویژه‌ای لازم است این شرایط به صورت زیر معرفی می شوند:

  • پرورش زنبور عسل بدون استفاده از دستگاه ژنتیکی
  • جمع آوری شهد از گل هایی که بدون استفاده از آفت کش یا کودهای شیمیایی رشد کرده‌اند
  • مراحل استخراج عسل
  • تنظیم درجه حرارت
  • کیفیت بسته بندی عسل ارگانیک مطابق با استانداردها
  • شیوه های حمل و نقل مناسب برای بسته بندی های عسل
امتیاز کسب شده
به این مطلب امتیاز دهید
[Total: 0 Average: 0]
خرید عسل طبیعی وحشی
خرید مستقیم
عسل فقط طبییش خوبه!!
عسل وحشی ارگانیک اورازلن
خرید

shimbal

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *