عسل دیابتی برای سلامتی دیابتی ها

عسلی که به منظور مصرف افراد دیابتی در نظر گرفته شده است، عسل دیابتی است که فقط تهیه ی آن بر اساس فاکتورهای دیگری مانند گلوکز و ساکارز بوده، به هیچ عنوان در بازار به صورت خاص و جدا از عسل طبیعی، صرفا به عنوان محصولی ویژه برای کسانی که مبتلا به دیابت هستند، وجود ندارد. به دلیل این که استفاده از عسل برای شیرین کردن برخی از نوشیدنی ها نظیر چای و قهوه در بین بعضی از مردم مرسوم می باشد، سؤالی که ممکن است در این زمینه مطرح باشد، این سؤال است که: «آیا برای افراد دیابتی، مصرف نمودن عسل ضرری دارد؟» پاسخ این سؤال خیر می باشد ولی به شرط این که با توجه به این بیماری، برای انتخاب بهترین عسل طبیعی به عنوان عسل دیابتی، با لحاظ کردن تعدادی فاکتور مخصوص برای آن ها صورت پذیرد.

بیماری دیابت چیست؟

گلوکز را قند خون می نامند و چنانچه مقدار آن در خون از ۱۶۰ میلی گرم بیش تر باشد، ابتلای شخص به بیماری دیابت محتمل می باشد که البته اعداد به عنوان یک معیار واقعی تلقی نمی شوند بلکه آنچه که ملاک درستی برای ابتلا به بیماری دیابت یک فرد به حساب می آید، این است که خود شخص علائم و نشانه های بیماری را در خودش احساس کند؛ چراکه هرکس بهتر از دیگران می تواند وضعیت خود را بسنجد. میزان قند خون در صد سانتیمتر مکعب خون برای حالت های طبیعی و غیر طبیعی آن را می توان به دو صورت زیر نشان داد:

 • اندازه ی قند خون طبیعی: بین ۸۰ تا ۱۲۰ میلی گرم
 • اندازه ی قند خون غیر طبیعی: عموما بالاتر از ۱۶۰ میلی گرم و یا پایین تر از ۶۵ میلی گرم

انسولین که به سلول های بدن این توانایی را می دهد تا قادر به جذب گلوکز از خون به عنوان یک منبع اصلی انرژی باشند، به صورت طبیعی توسط لوزالمعده تولید می شود و اگر سلول های بدن انرژی مورد نیاز خود را از منبعی دیگر تأمین کنند، در بدن سم تولید می گردد و شخص به دیابت شیرین مبتلا می شود. در این صورت با افزایش میزان گلوکز در خون و ادرار به دلیل این که برای تأمین انرژی مورد نیاز سلول ها مصرف نمی شود، علائمی مانند تشنگی زیاد و تکرر ادرار را به وجود می آورد.

عسل دیابتی مخصوص دیابتی ها

طبق آزمایش های بسیاری که انجام گرفته، ثابت شده است که:

 • قرار دادن عسل طبیعی با فاکتورهای لازم به عنوان عسل دیابتی در برنامه ی غذایی افراد مبتلا به دیابت منجر به کم شدن قند خون آن ها و برگشتن به میزان طبیعی می شود.
 • یکی از خواص عسل طبیعی این است که مجموعه فعل و انفعالاتی در بدن که جذب قند خون را ممکن می کند، با ماده ی اکسید کننده ی موجود در عسل طبیعی آسان تر انجام شده، از بالا رفتن درصد قند خون در بدن جلوگیری می کند.
 • از دیگر خواص عسل طبیعی دارا بودن عنصر پتاسیم به اندازه ی زیاد در عسل ارگانیک می باشد که عاملی است برای کمک به جذب قند در خون.
 • نکته ای دیگر که به اثبات رسیده، این نکته است که دلیل بیماری افرادی که به دیابت مبتلا شده اند، بروز اختلال به وجود آمده در تحریک سلول های تولید کننده ی انسولین می باشد؛ چراکه انجام آزمایشات مختلف، وجود انسولین در ادرار افراد مبتلا به دیابت را نشان داده است.

بر اساس آزمایش های ذکر شده در بالا، افراد مبتلا به دیابت با میل نمودن یک قاشق غذاخوری عسل دیابتی قند خون شان افزایش پیدا می کند، همین امر، فعال کردن ترشح انسولین به وسیله ی تحریک سلول های پانکراس و در نهایت تولید انسولین را موجب می شود، بنابراین کسانی که به دیابت مبتلا هستند بایستی پس از انجام آزمایش خون یک بار پیش از میل نمودن عسل دیابتی و یک بار بعد از میل نمودن آن و مشاهده ی نتیجه ی آن توسط پزشک، نظر پزشک را جویا شده، طبق نظر پزشک به میزان مجاز از این عسل طبیعی را در وعده های غذایی خود بگنجانند.

آیا افراد دیابتی می توانند عسل ارگانیک بخورند؟

کنترل کردن و مدیریت نمودن میزان مصرف قند و کربوهیدرات ها برای مبتلایان به دیابت امری کاملا ضروری است، اما این معنی را نمی دهد که این افراد باید کاملا مصرف شیرینی جات را کنار بگذارند، چون مصرف کردن عسل دیابتی برای آن ها نه تنها خطری را در پی نخواهد داشت، بلکه مزایایی را هم دارا می باشد؛ مزایایی مانند موارد زیر:

 • عسل دیابتی می تواند عوارض دیابت را به دلیل داشتن خواص ضد التهابی خود، کم کند.
 • عسل دیابتی با بالا بردن سطح انسولین، قند خون را کنترل می کند.
 • یکی از خواص عسل طبیعی منبع آنتی اکسیدان های مختلف بودن و داشتن خاصیت ضد التهابی آن است، به همین دلیل می تواند به عنوان یک جایگزین مفید برای قند محسوب شود، در حقیقت سوخت و ساز بدن زمانی می تواند به درستی انجام گیرد که فرد دارای برنامه ی غذایی ای شامل آنتی اکسیدان فراوان باشد.
 • به دلیل دارا بودن خواص ضد التهابی، عسل دیابتی می تواند کمک بسیار خوبی برای بهبود دیابت باشد؛ چراکه التهاب، با بالا بردن مقاومت بدن نسبت به انسولین، توانایی بدن برای پاسخ مناسب دادن به انسولین را کم می کند.

عسل خام و تصفیه شده برای افراد دیابتی چه تفاوتی دارند

تفاوتی که میان عسل خام به عنوان عسل طبیعی و عسل غیر خام وجود دارد عبارت هستند از:

 • برای انجام بسته بندی و یا هر نوع دیگری از فرآوری، به عسل خام یا همان عسل طبیعی حرارت داده نمی شود.
 • در بیش تر موارد بسیار بیش تر از هر نوع غذای تصفیه شده و یا غذای فرآوری شده، مصرف عسل خام یا همان عسل طبیعی، برای حفظ سیستم ایمنی و به طور کلی سلامت افراد مبتلا به دیابت مناسب تر است.

استفاده از عسل به جای شکر و قندهای مصنوعی

با وجود این که انواع عسل طبیعی می توانند به جای قندهای تصفیه شده به عنوان یک جایگزین سالم مورد استفاده قرار بگیرند ولی کسانی که به دیابت مبتلا هستند باید به اندازه ای معین از عسل طبیعی یا از نوع خاص آن با عنوان عسل دیابتی مصرف نمایند. از قندهای تصفیه شده می شود به موارد زیر اشاره کرد:

 • شکر سفید
 • شکر توربینادو
 • قند نیشکر
 • پودر قند

چنانچه هر نوع عسل حتی عسل طبیعی و یا نوع خاص آن عسل دیابتی به مقدار زیادی مصرف شود، میزان قند خون را در بدن بالا خواهد برد، بخصوص اگر فردی هم زمان با هم علاوه بر مصرف عسل دیابتی، قندهای مصنوعی را نیز استفاده نماید. ذکر این نکته نیز لازم است که برخی از افراد عسل هایی ناخالص که دارای قند و یا شربت می باشد، تولید می کنند که بالطبع این نوع عسل های ناخالص هم برای افراد دیابتی و هم برای افراد سالم مناسب نمی باشد.

حدیث پیامبر اکرم (ص) درباره ی عسل

از حضرت محمد (ص) نقل شده است که: «از میل نمودن عسل هرگز خودداری نکنید.» (کتاب بحارالانوار، بخش السماء و العالم)

با وجود بودن عسل دیابتی به عنوان یکی از انواع عسل طبیعی که خاصیت ویژه ی خود را دارد، افراد مبتلا به دیابت مایل به دانستن این مطلب هستند که خواص و همچنین عوارض جانبی عسل برای این افراد به چه صورت است؟ برای پاسخ به این سؤال می توان دو مورد زیر را عنوان نمود:

 • از انواع عسل ارگانیک که دارای میزان مناسبی قند می باشند، می توان به عنوان گزینه هایی مناسب به عسل گشنیز، عسل اقاقیا و عسل آویشن اشاره کرد.
 • میزان مصرف هر نوع عسل ازجمله عسل دیابتی بایستی طبق نظر پزشک بوده، به هیچ عنوان در مصرف آن زیاده روی جایز نیست.

نظرات پزشکان در مورد مصرف عسل برای افراد دیابتی

از میان نظراتی که پزشکان در مورد مصرف عسل طبیعی و یا نوع خاص آن عسل دیابتی برای افراد مبتلا به دیابت بیان کرده اند می توان به دو مورد زیر اشاره نمود:

 • داویدوف پزشک روسی: طبق نظر این پزشک افراد مبتلا به دیابت حتما بایستی عسل طبیعی مصرف کنند؛ چراکه نیازهای قندی آن ها با داشتن عسل طبیعی در رژیم غذایی خود، بهتر از مصرف نمودن مواد قندی زیان آور برآورده خواهد شد.
 • دکتر نائوم یوریش پزشک روسی: این پزشک با نظر به این که سودمندی خواص عسل طبیعی برای درمان بیماری دیابت کاملا ثابت شده است، افراد مبتلا به دیابت تحت نظر خود را ترغیب به میل نمودن عسل بخصوص عسل هایی که به مقدار زیاد حاوی ویتامین هستند، می کند.

چند نکته ی مهم درباره ی بیماران دیابتی

در رابطه با بیماری دیابت توجه به چند نکته لازم است؛ نکاتی مانند موارد زیر:

 • کربوهیدرات هایی مثل قند، شکر سفید و شکر تصفیه شده که دارای ماده ی قندی بالا هستند، باعث بیش تر شدن تحریک ترشح انسولین می شوند، اما کربوهیدرات هایی مانند قند میوه ها و عسل طبیعی که دارای ماده ی قندی پایین هستند، باعث می شوند تا ترشح انسولین کم تر شود، به همین علت آنچه که باید برای فرد مبتلا به دیابت مشخص شود این است که باید ابتدا نوع دیابت او مشخص شود.
 • به دلیل این که علت بیماری دیابت هنوز شناخته نشده است و درمان قطعی ای نیز برای آن وجود ندارد، بنابراین همه باید هوشیار باشند؛ چراکه خطر در کمین همه است.
 • برای غلبه نمودن بر بیماری دیابت، اطلاعات کافی داشتن درباره ی آن و مراقبت نمودن از سلامتی فردی بسیار کارساز خواهد بود.

انواع عسل دیابتی پیشنهادی

انواع عسل دیابتی پیشنهادی  عبارت هستند از: عسل های قنقال، آویشن، گشنیز، گون، اکالیپتوس و عسل وحشی.

راه اندازه گیری قندهای موجود در عسل

مشاوران فروشگاه شیمبال به صورت رایگان پاسخگوی سؤالات مراجعه کنندگان برای انتخاب عسل دیابتی مناسب با نوع دیابت آن ها بوده، هر سؤالی را برای رسیدن به انتخاب عسل دیابتی درست به منظور درمان دیابت، پاسخگو خواهند بود و روشی که برای اندازه گیزی مقدار قند عسل، چه قندهای احیا کننده و چه قندهای غیر احیا کننده، استفاده می شود، روش فهلینگ می باشد.

آیا تا به امروز به منظور کنترل نمودن قند خون خود عسل دیابتی مصرف نموده اید؟ چنانچه برای درمان قند خون خود نتیجه ی مثبتی از مصرف نمودن یک نوع عسل دیابتی خاص گرفته اید، خوشحال می شویم که تجربه ی گرانبهای خود را با فروشگاه شیمبال در میان بگذارید.


عسل شیمبال

عسل طبیعی شیمبال

با پایین ترین ساکارز و پرولین بالا ، دارای برگه آزمایشگاهی
 • &#۱۰۰۰۴;عسل گون کوهستان
 • &#۱۰۰۰۴;عسل کنار
 • &#۱۰۰۰۴;عسل کنار
مشاهده محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 هزار تومان تخفیف برای خرید عسل چهل گیاه
خرید