مینی کیک زعفرانی

مینی کیک زعفرانی با خرما

مینی کیک زعفرانی خرمایی، از جمله شیرینی های تو پر است. از آنجا که در تهیه مواد میانی این شیرینی از خرما استفاده می شود، به اندازه کافی مزه شیرینی خواهد داشت. در تهیه خمیر کیک زعفرانی با خرما، مقداری شکر استفاده شده است. چنانچه مایل باشید می توانید به جای آن از عسل و یا شیره خرما استفاده کنید. استفاده از زعفران در پخت انواع دسر، کیک و شیرینی به دلیل رنگ و عطر آن است. در تهیه این کیک زعفرانی می توانید از طعم دهنده هایی مانند دارچین، هل، میخک، پوست پرتقال و لیموی رنده شده نیز استفاده نمایید. دقت کنید چنانچه از دارچین برای تهیه خمیر کیک زعفرانی استفاده کنید، رنگ خمیر تیره خواهد شد. استفاده از دارچین برای تهیه مواد میانی پیشنهاد می شود.

 

مواد لازم برای تهیه کیک زعفرانی

آرد …………………….. ۱۵۰ گرم
زرده تخم مرغ ……….. دو عدد
کره ………………….. ۱۰۰ گرم
ماست ………………. یک قاشق سوپخوری
وانیل………………. کمی
شکر …………….. ۳۰ گرم
بکینگ پودر………. …. یک دوم قاشق چایخوری
زعفران آب کرده ……………… دو قاشق غذا خوری

مواد میانی کیک زعفرانی

گردو خرد شده ………….. ۳۰ گرم
خرمای خرد شده ………. ۱۰۰ گرم
عسل طبیعی…………………… مقداری

طرز تهیه کیک زعفرانی با خرما

در ابتدا کره و شکر را با هم مخلوط کرده و کاملا هم بزنید، در ادامه یک زرده تخم مرغ به مواد اضافه کرده و خوب آنها را با هم ترکیب کنید. سپس ماست و زعفران را اضافه کنید. آرد، وانیل و بیکینگ پودر را با هم مخلوط کرده و آرام آرام به مواد بالا اضافه کنید. خمیر باید نرم و یکدست شود و مقدار کمی چسبندگی داشته باشد. سپس آن را در کیسه فریزر قرار داده و به مدت تقریبا یک تا دو ساعت در یخچال به آن استراحت دهید. میز کار خود را کمی آرد پاشی کنید و خمیر آماده شده را پهن کنید. سپس با استفاده از یک قالب گرد، آن را قالب بزنید. سعی کنید خمیر را نه زیاد ضخیم باز کنید و نه زیاد نازک. قطر مناسب برای این شیرینی سه تا چهار میلی متر است.

مواد میانی را باهم ترکیب کرده و اسانس مورد علاقه خود را به آن اضافه کنید. سپس بر روی هر برش از خمیر، مقداری از این مواد قرار دهید. سپس دو گوشه خمیر را بهم رسانده و با کمی فشار آنها را بهم بچسبانید. شیرینی ها را سینی فر قرار دهید. قبل از آن بهتر است، کف سینی را با مقداری کره و آرد آغشته کنید. در مرحله آخر یک زرده تخم مرغ را کاملا هم زده و با برس روی خمیر بکشید. می توانید با مقداری پودر نارگیل و یا پسته روی آنها را تزیین کنید. فر را از قبل با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کرده و اجازه دهید تا کاملا گرم شود. سپس به مدت ۱۵ دقیقه کیک های کوچک زعفرانی را داخل آن قرار دهید. در تهیه مواد میانی این کیک زعفرانی، گردو را زیاد خرد نکنید. قطعات گردو باید زیر دندان حس شوند. همچنین برای تنوع می توانید از سایر مغزها مانند پسته و بادام نیز استفاده نمایید.

ارزش غذایی کیک زعفرانی با خرما

 

۱۹۰۰ کیلو کالری

 

کالری

 

۱۲۰  گرمچربی
۱۸۰ گرمکربوهیدرات
۲۵ گرمپروتئین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین محصولات محلی و روستایی شیمبال
کلیک کنید