خواص عسل گشنیز

۱۴مورد از بهترین خواص عسل گشنیز

عسل گشنیز چگونه تهیه می شود ؟ عسل گشنیز توسط زنبورهای عسلی که از شهد گیاه گشنیز استفاده می کنند تولید می‌شود. این عسل خوشبو و اشتها آور است. در واقع اینطور باید گفت در طب سنتی از خواص عسل طبیعی گشنیز برای درمان بیماری‌های سرخک و آبله که از نوع عفونی هستند استفاده می شود .

جنوب اروپا و مناطق مدیترانه محل رویش این گیاه بومی است و البته در بیشتر نقاط ایران نیز می‌روید. مصارف دارویی و آشپزی این سبزی، از زمان‌های قدیم همواره مورد استفاده مردم قرار می گرفته است. قسمت‌های مصرفی این گیاه، برگ،ساقه و میوه آن است و از شهد گل‌های این گیاه در اواخر فصل بهار برای تهیه عسل طبیعی گشنیز استفاده می‌شود. عسل تهیه شده از گیاه گشنیز، خواص درمانی دارد، اما در مجموع از فواید گشنیز گرفته شده است.

مناطق رویش گشنیز در ایران

گشنیز در جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا است و جالبه بدونید ارتفاع این گیاه تا نیم متر هم می‌رسد و درایران در شهرستان نهاوند استان همدان و بقیه در شهرستان‌هایی نظیر اقلید و کشتزارهای کردستان و کرمانشاه برداشت می‌شود.

عسل گشنیز چیست؟

سوال خیلی ها این است که چرا عسل ها انواع مختلفی دارد و با اسامی گیاه فروخته می شود.هر عسلی طبق شهدی که زنبور از آن بیشترین تغذیه را دارد نام گذاری می شود و عسل گشنیز هم با توجه به اینکه زنبور بیشتر از ۵۰ درصد از شهد آن تغذیه کرده این گونه نام گذاری می شود. یعنی بیشترین شهد مورد استفاده از گیاه گشنیز می باشد اما هیچ گاه امکان ندارد به طور کامل شهد مورد استفاده زنبور از یک گیاه باشد.ولی سوال اینجاست که آیا طریقه شناسایی عسل گشنیز با بقیه عسل های طبیعی فرقی ندارد ؟! شما می توانید با مراجعه به مطلب تشخیص عسل طبیعی ، چندین روش شناسایی عسل طبیعی را یاد بگیرید تا در زمان خرید عسل از زنبوردار ، عسل نامرغوب خریداری نکنید.

خواص عسل گشنیز (طبع و فواید درمانی)

به گفته ی طب سنتی طبع عسل گشنیز سرد و خشک است ما دراینجا ۱۴ مورد از مهم‌ترین خواص عسل گشنیز را مختصرا توضیح داده ایم :

 1. یکی از خواص عسل طبیعی گشنیز فواید آنتی باکتریال و ضدعفونی کننده این ماده است و بدین ترتیب در طب سنتی برای درمان بیماری‌های آبله و سرخک استفاده می‌شود.
 2. اگر حساسیت و آلرژی فصلی دارید عسل گشنیز به شما کمک خواهد کرد. ما در مقاله جداگانه به این موضوع بیشتر پرداخته ایم می توانید به لینک حساسیت و آلرژی فصلی مراجعه کنید.
 3.  عسل گشنیز به دستگاه گوارش کمک می کند و باعث تقویت معده و هضم غذا می شود
 4. اگر ورزشکار هستید عسل خالص گشنیز باعث جلوگیری و تسکین دردهای عضلانی می شود
 5. عسل گشنیز برای بیماران مبتلا به انواع عفونت‌ها، سنگ‌ها یا کیست‌های مجاری ادراری مفید است.
 6. اگر ضعف جنسی دارید عسل گشنیز بخورید ،عسل گشنیز باعث تقویت قوای جنسی شما می شود.
 7. اگر عسل گشنیز مصرف کنید دیگر نه سرما خوردگی می گیرید و نه سرفه خواهید کرد.
 8. عسل گشنیز خاصیت ضد سرع و تشنج دارد.
 9. همانند خود گشنیز مصرف عسل این گیاه نیز باعث افزایش شیر مادر می‌شود.
 10.  اگر به کمی مسکن و خواب نیاز دارید عسل گشنیز مصرف کنید ، با عسل گشنیز شربت درست کنید ، این شربت باعث آرامش و داشتن خوابی راحت به شما کمک می کند.
 11.  درمان آفت دهان و کاهش تب به ویژه تب‌های روماتیسمی از فواید عسل گشنیز است.
 12. عسل گشنیز باعث اشتهای شما می شود.
 13. آنتی اکسیدان چیزی است که در عسل گشنیز فراوان است .اما آنتی اکسیدان چه کاری انجام می دهد؟ آنتی اکسیدان برای پیشگیری از سرطان و تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است.
 14. به مورد آخر رسیدیم ، استفاده از ماسک عسل طبیعی گشنیز برای رفع خستگی و کدری پوست مفید است.درمقاله فواید عسل برای پوست طرز تهیه چندین ماسک عسل را توضیح داده ایم .

 

درپایان امیدواریم به شما کمک کرده باشیم . ما اعضای شیمبال از نظرات شما استفاده می کنیم . اگر نقد و پیشنهادی دارید در قسمت نظرات دیدگاه خودتون رو ارسال کنید .ما منتظریم……….


عسل شیمبال

عسل طبیعی شیمبال

با پایین ترین ساکارز و پرولین بالا ، دارای برگه آزمایشگاهی
 • &#۱۰۰۰۴;عسل گون کوهستان
 • &#۱۰۰۰۴;عسل کنار
 • &#۱۰۰۰۴;عسل کنار
مشاهده محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 هزار تومان تخفیف برای خرید عسل چهل گیاه
خرید