نیش زنبور عسل

داستان نیش زنبور عسل

همان طوری که می دانید بهار، فصل شگفتی ها است. فصلی که بار دیگر بیانگر زیبایی های هستی بوده و عطر و بوی آن جانی دوباره به آدمی می بخشد. فصلی مملو از عطر گل ها و گیاهان طبیعی که یادآور روح و طبیعت زیبای هستی می باشد. فصلی زیبا که اگر چه سرشار از حال و هوایی دلچسب می باشد، اما نیش زنبور عسل همواره همچون خطری انسان ها را تهدید می نماید. تهدیدی برخواسته از دل طبیعت که ناشی از ذات بقای زنبور ها بوده و نه تنها شیرینی عسل طبیعی را از یاد می برد بلکه منجر به بروز عارضه هایی گوناگون نیز می شود.

از این رو قصد داریم تا در ادامه با نگاهی بر ذات بقای زنبور های عسل و مکان های تهدید کننده از سوی آن ها، شما را با باید ها و نباید هایی که می باید به هنگام رویاروی با زنبور های عسل بدانید، آشنا نماییم.

باید و نباید های درباره نیش زنبور عسل!

بدیهی است که نیش زنبور عسل واکنشی کاملا طبیعی از سوی این حشره می باشد. زیرا اگر چه زنبور های عسل، حشراتی جنگجو نمی باشند، اما نیش زنبور عسل شیوه ای تدافعی برای دفاع از خود و رهایی از موقعیت هایی تهدید کننده می باشد. موقعیت هایی که باعث ایجاد اختلال در روند عملکرد آن ها شده و از این رو همچون خطری آن ها را تهدید می نماید.

از این رو می باید تا به هنگام حمله زنبور های عسل، محیط پیرامون خود را به دقت وارسی نمایید. چرا که حمله زنبور های عسل معمولا در محیط هایی صورت می پذیرد که در حوالی آن ها یا کندو های عسل قرار گرفته اند و یا گروه های کلنی وجود دارند. محیط هایی مستعد برای حمله و شروع خطر تهدید نیش زنبور عسل که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت.

 

نیش زنبور عسل
 • کندو ها

همان طوری که پیش تر اشاره کردیم، از جمله مکان هایی که احتمال بروز خطر از سوی زنبور های عسل و نیش زدن آن ها بیشتر می باشد، کندو ها می باشند. کندو هایی که لازمه ی گرده افشانی و در نتیجه تولید عسل می باشند. از این رو نیش زدن زنبور ها و حمله آن ها به سوی افراد در حوالی کندو ها از احتمال بیشتری برخوردار می باشد. حمله ای تدافعی از سوی زنبور های جوان که هدف اصلی آن ها مراقبت از مواد غذایی موجود در کندو و به طور کلی کندوی عسل می باشد.

 • گروهک های زنبوری یا کلنی های فعال

همچنین از دیگر محل هایی که احتمال حمله ی زنبور های عسل وجود دارد، می توان به محیط هایی اشاره کرد که مقرّ گروهک های زنبوری می باشد. گروهک هایی که به دلیل ازدحام بیش از حد زنبور ها در کندو ها مجبور به تغییر محل زندگی خود و در نتیجه قرار گیری در تنه های پوک درختان، حفره ها و چاله های زمینی، کاکتوس ها، دیوار های سوراخ و ریخته شده، دالان ها و حتی مکان هایی سر پوشیده مانند کنتور های برق می شوند. مکان هایی در دسترس که دائم در معرض برخورد افراد و یا حتی عبور از کنار ها قرار می گیرند و از این رو منجر به تحریک زنبور ها و در نتیجه حمله و نیش زدن آن ها می شود.

آیا می دانید خطر نیش زدن زنبور عسل در چه مواقعی بیشتر است؟!

اگر چه پیش تر به معرفی محیط هایی که امکان نیش زدن زنبور عسل و حمله ی آن ها وجود دارد اشاره کردیم، اما آیا تا کنون این سوال برایتان مطرح شده که خطر نیش زدن زنبور عسل در چه مواقعی بیشتر است؟

همراه ما باشید! زیرا قصد داریم تا شما را برای یافتن پاسخی مناسب برای این سوال یاری نماییم!

بدیهی است آنچه که سبب شگفتی بیش از پیش زنبور ها، این جانداران مفید و در عین حال خطرناک می شود، شیوه ی تدافعی متفاوت آن ها می باشد. شیوه ای تدافعی که نسبت به حرکات سریع و خشن افراد واکنش نشان می دهد و منجر به حمله و هجوم به سوی آن ها و در نتیجه نیش زدن به آن ها می شود. عواملی محرک مانند پرتاب سنگ و یا توپ، ضربه زدن با چوب، تکان دادن کندو و… که منجر به تحریک شدن زنبور ها و نیش زدن آن ها می شود.

اما لازم است بدانید که امکان حمله و هجوم زنبور های عسل تنها مختص به این موارد نمی باشد. چرا که موارد و عوامل بیشماری در حمله زنبور ها و در نتیجه نیش زنبور عسل دخیل می باشند که عبارتند از:

نیش زنبور عسل
 • جابجایی زباله های سر باز

همان طوری که می دانید زباله ها، پسماند هایی غذایی و… می باشند که روی هم تلنبار شده و مدتی نسبتا طولانی باقی می مانند. زباله هایی که نه تنها خود منجر به بروز آلودگی هایی متعدد می شوند، بلکه با ایجاد بویی تند و ناپسند، منجر به تحریک زنبور ها می شوند. از این رو از جمله عواملی که منجر به هجوم زنبور ها و در نتیجه نیش زنبور عسل می شود، جابجایی زباله هایی سر باز با بویی متعفن می باشد.

 • کلنی های فعال

از دیگر عوامل محرک در تهدید زنبور ها و نیش زدن آن ها می توان به عبور از نزدیکی کلنی های فعال اشاره کرد. از این رو اگر به هنگام پیاده روی و یا حتی عبور از محیط هایی عمومی و سر باز متوجه زنبور هایی متعدد در اطراف خود شدید، وحشت زده نشوید. زیرا تنها کاری که به هنگام مواجه شدن با این حالت می باید انجام دهید، حفظ آرامش و در نتیجه گوش کردن به صدای زنبور ها می باشد. صدا هایی که نشان از وجود کلنی های فعال در اطراف شما می باشند. کلنی هایی فعال که می باید بلافاصله از آن ها دور شوید.

 • نزدیک شدن به محدوده زیستی زنبور ها

اگر به هنگام عبور خود از محیط هایی عمومی متوجه حرکات غیرعادی زنبور های عسل در اطراف خود و پرواز تعدادی از آن ها در بالای سر خود شدید، بدانید که بیش از حد به محدوده زیستی زنبور ها نزدیک شده اید و می باید هر چه زودتر از آنجا فاصله بگیرید.

 • استفاده از عطر های تند و به شدت شیرین

همان طوری که پیش تر اشاره کردیم، زنبور ها حشراتی با حس بویایی بالا می باشند که به بو های تند از جمله عطر های شیرین، بوی عرق، بوی الکل، بوی سیر و پیاز و حتی بوی مرکبات واکنش نشان می دهند. واکنش هایی تدافعی که منجر به حمله و نیش زنبور عسل می شود.

 • به دام افتادن و گیر کردن زنبور ها در مو

به دام افتادن زنبور ها در مو نیز از دیگر عوامل موثر در نیش زنبور عسل می باشد. زیرا رهایی از مو و آزاد شدن زنبور عسل از میان تار های مویی منجر به افزایش استرس زنبور عسل و در نتیجه حمله و نیش زدن متعدد آن به پوست سر می شود. از این رو به یاد داشته باشید تا به هنگام قرار گیری زنبور در میان تار های مویی، بهتر است با اعمال فشار آن را له نمایید.

نیش زنبور عسل

استفاده از رنگ هایی تیره و تند در پوشش خود

همچنین لازم است به یاد داشته باشید که استفاده از رنگ های تند و تیره نیز از دیگر عوامل محرک زنبور ها می باشد. زیرا استفاده از رنگ های تیره نشان از دشمنی با زنبور ها بوده و از این رو موجب تحریک و حمله آن ها به سوی افراد می شود. از این رو برای پیشگیری از نیش زنبور عسل مطلوب است تا از رنگ هایی روشن و ترجیحا رنگ سفید استفاده نمایید.

اگر در محاصره زنبور ها قرار گرفتید بدانید که…

همان طوری که می دانید زنبور ها حشراتی فعال، پر تحرک و کوشا می باشند که دائما در حال تلاش هستند. از این رو به یاد داشته باشید که اگر در محاصره زنبور های عسل قرار گرفتید، برای نجات خود تنها کافی است تا حرکت کنید. زیرا ماندن در حالت ایستا و یا استفاده از روش هایی مانند تظاهر نمودن به خواب بودن و راه هایی این چنینی راه حلی مناسب برای مصون ماندن از حمله زنبور ها و به طور کلی نیش زنبور عسل نمی باشد. زیرا همان طوری که پیش تر اشاره کردیم زنبور ها حشرات سخت کوشی می باشند که طبق تحقیقات انجام شده، گونه ی آفریقایی آن ها قادر به تعقیب افراد در مسافت هایی طولانی و نزدیک به ۱۳۷ متر می باشد. پس اگر در محاصره زنبور ها قرار گرفتید بدانید که بهترین کار دور شدن از آن ها با سرعتی بالا می باشد.

درمان خانگی نیش زنبور عسل

بدیهی است که اگر چه امروزه شاهد گسترش بیش از پیش علوم گوناگون، از جمله علم طب می باشیم، اما همواره استفاده از شیوه هایی سنتی برای بهبود و درمان عارضه ها و بیماری های متعدد از جایگاهی ویژه در علم پزشکی برخوردار می باشد. شیوه هایی درمانی و سنتی که میراثی دیرینه و برجای مانده از پیشینیانمان می باشند. شیوه هایی درمانی که از جمله رایج ترین آن ها می توان به درمان خانگی نیش زنبور عسل اشاره کرد. راهکاری درمانی که برای استفاده از آن تنها کافی است تا ابتدا با ناخن گیر نیش را از پوست بیرون کشیده و سپس با کمپرس سرد، به ایزوله نمودن رگ های ناحیه نیش خورده اقدام نمایید. زیرا نیش زنبور عسل دارای فرومون هایی می باشد که نه تنها منجر به تحریک دیگر زنبور ها و در نتیجه نیش زدن آن ها می شود، بلکه باعث ایجاد اختلال در جریان های خونی نیز می شود. این در حالی است که کمپرس سرد فاکتوری مهم در ایزوله نمودن رگ های نیش خورده می باشد.

درمانی خانگی که برای اثربخشی بهتر و بیشتر آن مطلوب است تا با اسپری های سرمایشی، الکلی و یا حتی سرکه موضع آسیب دیده را ضدعفونی نمایید.

نیش زنبور عسل

روش هایی موثر در بهبود و درمان ورم های ناشی از نیش زنبور عسل

از جمله روش های موثر و رایج در بهبود و درمان ورم های ناشی از نیش زنبور عسل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از لوسین کالامین
 • قرار دادن خمیر دندان بر روی موضع آسیب دیده
 • استفاده از چند قطره عسل طبیعی
 • استفاده از ترکیب جوش شیرین و آب
 • به کارگیری کرم های هیدروکورتیزون
 • استفاده از پماد ها و کرم های مخصوص نیش زنبور عسل
 • قرار دادن پیاز به صورت موضعی
 • استفاده از آنتی هیستامین های حاوی دیفن هیدرامین
 • ترکیب ژل آلوئه ورا با عسل و قرار دادن آن بر روی موضع آسیب دیده
 • استفاده از ترکیب برگ موز، جعفری و ریحان
 • حل نمودن قرص های آسپرین در آب و استفاده از محلول حاصل شده بر موضع مورد نظر
 • ترکیب زردچوبه و روغن زیتون و استفاده از آن
 • استفاده از شربت های سیب و یا سرکه
 • استفاده از روغن های فراری از جمله اسطوخودوس و روغن کرچک
 • له نمودن گل های کلندولا و قرار دادن آن ها در ناحیه مورد نظر
 • ترکیب قطعات خام پاپایه، سیر، پیاز و گوجه فرنگی و قرار دادن آن بر موضع آسیب دیده

در چنین مواقعی به پزشک مراجعه کنید!

اگر چه پیش تر به قدرت اثربخشی ترکیبات گیاهی و استفاده از شیوه هایی درمانی و سنتی اشاره کردیم، اما لازم است بدانید که به هنگام نیش زنبور عسل می باید به علائم و واکنش های بدنی توجه نمایید. علائمی که در هنگام بروز آن ها می باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید. عوارض و علائمی که از جمله شایع ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد ورم ها و التهاباتی متعدد در اطراف نواحی چشم، لب، گلو و زبان
 • ایجاد اختلال در تنفس
 • بروز حالت سرگیجه و سیاهی چشم
 • ظهور کهیر ها و جوش هایی متعدد بر روی نقاط مختلف پوست
 • ایجاد احساس ضعف، گرفتگی های عضلانی و یا حتی بی حسی شدید
 • دل درد و دل پیچه
 • غش و بیهوشی
 • سر درد های شدید و احساس درد در ناحیه شقیقه

علائمی که ۱ روز پس از نیش خوردگی ظاهر شده و روز به روز شدید تر و بیشتر می شوند. از این رو به یاد داشته باشید تا به هنگام بروز علائمی این چنینی باید سریعا به پزشک مراجعه نموده و در صورت تجویز و اجازه پزشک از اپی فرین های قابل تزریق استفاده نمایید.

تزریقی آسان و خودکار که برای استفاده از آن تنها کافی است آن را به ران خود تزریق نمایید و سپس به مدت چند ثانیه ران خود را رو به بالا قرار دهید. همچنین استفاده از قرص هایی ضد آلرژیک همچون قرص های آنتی هیستامین، کورتیزوئیدی و… نیز راهکاری موثر برای کنترل حساسیت ها و آلرژی های حاصل شده از نیش زنبور عسل می باشد.

 

شیوه های درمانی برای بهبود حساسیت های ناشی از نیش زنبور عسل! همان طوری که پیش تر اشاره کردیم، نیش زنبور عسل، واکنشی تدافعی بوده که منجر به بروز آلرژی ها و حساسیت هایی متعدد در بدن می شود. چرا که طبق تحقیقات انجام شده از سوی محققان، بالغ بر %۸۰ از جمعیت جهان، به نیش زنبور عسل، حساسیت دارند. حساسیت هایی که برای پیشگیری، بهبود و در نتیجه درمان آن ها تنها استفاده از تزریقاتی ضد حساسیت کافی می باشد. تزریقاتی که منجر به افزایش تدریجی مواد حساسیت زا در بدن و در نتیجه عادت بدن به زهر می شود. تزریقاتی که عموما بین ۲ الی ۴ هفته به طول می انجامند و راه حلی موثر برای بهبود و درمان حساسیت های ناشی از نیش زنبور عسل می باشند.

ترجمه و بازنویسی توسط تیم تحریریه شیمبال-خانم مهسا تیزروی


عسل شیمبال

عسل طبیعی شیمبال

با پایین ترین ساکارز و پرولین بالا ، دارای برگه آزمایشگاهی
 • &#۱۰۰۰۴;عسل گون کوهستان
 • &#۱۰۰۰۴;عسل کنار
 • &#۱۰۰۰۴;عسل کنار
مشاهده محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 هزار تومان تخفیف برای خرید عسل چهل گیاه
خرید