خواص سیاه دانه و عسل

۲۰ خواص سیاه دانه و عسل طبیعی

در این مقاله قصد داریم تا با نگاهی بر طب سنتی، این میراث چندین و چند ساله ی بر جای مانده از پیشینیانمان، شما را با یکی دیگر از ترکیبات جادویی و معجزه آسا ی الهام گرفته از دل طبیعت آشنا نماییم. ترکیب سیاه دانه و عسل طبیعی که مملو از خواصی دارویی و درمانی می باشد. خواصی درمانی که در ادامه به شرح جامعی از آن خواهیم پرداخت.

بدیهی است در دنیایی که همواره شاهد شگفتی های آن می باشیم، دیگر راز و اسرار نهفته شده در طبیعت بر همگان آشکار می باشد. رازی نهفته شده در دل ترکیباتی گیاهی همانند سیاه دانه و عسل، زنجبیل و عسل، دارچین و عسل، سیرو عسل و ترکیباتی گیاهی و دارویی این چنینی که تنها با نگاهی گذرا و اجمالی بر پیشینه طب سنتی، می توان به قدمت و اهمیت این ترکیبات دارویی در این میراث هزار ساله، پی برد. میراثی بر جای مانده از نیاکانمان که راز و اسرار نهفته شده در طبیهت و هستی را بر همگان فاش نموده است.

ترکیب سیاه دانه و عسل، معجونی گیاهی که نه تنها به دلیل در برداشتن عسل، این فرآورده ی طبیعی و شیرین از خاصیتی آنتی بیوتیکی برخوردار می باشد، بلکه به دلیل خواص بیشمار نهفته شده در سیاه دانه، این دانه سیاه رنگ و روغنی از خواص بیشماری در طول روند درمان عارضه های گوناگون از جمله تسکین، پیشگیری، بهبود و در نتیجه درمان مشکلات عفونی و خونی برخوردار می باشد.

ترکیب جادویی سیاه دانه و عسل که در ادامه به شرح جامع فواید و خواص نهفته شده در دل این ترکیب گیاهی خواهیم پرداخت!

سیاه دانه و عسل

درمانی قطعی با سیاه دانه و عسل!

همان طوری که می دانید عسل، نوش دارویی از دل طبیعت می باشد. ماده ای غلیظ با طعمی شیرین که از دل طبیعت استخراج می شود و مملو از موادی مغذی می باشد. موادی مغذی و مورد نیاز که بدن را در برابر عوامل آسیب رسان و بیماری های متعدد مصون نگاه می دارد. خاصیتی جادویی و در عین حال درمانی که سبب می گردد تا همواره عسل از اهمیتی ویژه در علوم طب، خصوصا طب سنتی برخوردار باشد. ماده ای مغذی و طبیعی که به هنگام ترکیب شدن با دیگر مواد گیاهی، از جمله سیاه دانه از خواصی بیشمار برخوردار می باشد. خواصی که همچون محافظی از بدن مراقبت می نمایند و منجر به افزایش بیش از پیش سلامت آن می شوند. ترکیب سیاه دانه و عسل که بدون شک این روز ها به عنوان راه حلی موثر برای بهبود و درمان قطعی عوارض گوناگون تجویز و استفاده می شود. درمانی قطعی برای عارضه هایی گوناگون که از جمله شایع ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

موثر در بهبود و درمان سرگیجه

شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که از جمله اصلی ترین علل بروز سر گیجه، کمبود ویتامین می باشد. این در حالی است که سیاه دانه موجود در ترکیب سیاده دانه و عسل به دلیل در برداشتن ویتامین هایی متعدد از جمله ویتامین های E، A و D از نقشی موثر در بهبود و درمان سرگیجه برخوردار می باشد. ویتامین های موجود در این دانه سیاه رنگ که هنگام ترکیب شدن با عسل، نه تنها منجر به تامین ویتامین های مورد نیاز بدن می شود، بلکه با افزایش قند خون مفید، مانع از ایجاد احساس ضعف و در نتیجه بروز سرگیجه می شود. ترکیبی درمانی که برای تهیه آن تنها کافی است تا مقداری مناسب از روغن سیاه دانه را با عسل ترکیب نمایید و به مدت ۱۱ روز به صورت ناشتا میل نمایید.

التیام بخشی به التهابات و موثر در بهبود گوش درد

التیام بخشی به التهابات و درمان گوش درد نیز از دیگر مزایا و فواید سیاه دانه و عسل می باشد. همان طوری که می دانید مهم ترین عامل در بروز التهابات، واکنش دهی طبیعی بدن برای محافظت از خود در برابر عفونت ها و عوامل بیماری زا می باشد. این در حالی است که ترکیب سیاه دانه و عسل به دلیل دربرداشتن مقدار قابل توجهی آنتی بیوتیک و خاصیتی ضد باکتری، عاملی موثر در کاهش التهابات گوش و در نتیجه بهبود آن می باشد. ترکیبی درمانی که تنها با ترکیب چند قطره روغن سیاه دانه و عسل حاصل می شود. همچنین جالب است بدانید که ریختن یک قطره از روغن سیاه دانه در گوش موجب بهبود و درمان گوش درد نیز می شود.

سیاه دانه و عسل

کاهش درد های دوران قاعدگی

همچنین از دیگر مزایا استفاده از ترکیب سیاه دانه و عسل می توان به کاهش درد های دوران قاعدگی در میان بانوان اشاره کرد. زیرا این ترکیب دارویی و گیاهی حاوی مقادیر بسیاری کلسیم، آهن، فیبر، پتاسیم، ویتامین ها و موادی موثر می باشد که عاملی موثر در کاهش درد های دوران قاعدگی می باشد. درمانی قطعی که حاصل از ترکیب جوشانده سیاه دانه و انار و مخلوط آن با عسل می باشد و برای اثربخشی بهتر و بیشتر آن کافی است تا به صورت روزانه و در ۳ مرتبه آن را میل نمایید.

بهبود و درمان تدریجی بیماری قند

بهبود و درمان تدریجی بیماری قند نیز از دیگر خواص ترکیب سیاه دانه و عسل می باشد. زیرا قند طبیعی و مفید موجود در عسل، نه تنها منجر به تامین قند مورد نیاز و ضروری بدن می شود، بلکه عاملی موثر در کنترل قند خون در سطح نرمال و در نتیجه بهبود و درمان تدریجی بیماری قند می باشد.

ترکیبی دارویی و گیاهی که برای تهیه آن تنها کافی است تا ۱ لیوان سیاه دانه آسیاب شده را با ۱ لیوان انار و ریشه کلم خشک شده و آسیاب شده و همچنین نصف لیوان بذر شاهی آسیاب شده مخلوط نمایید و به مدت ۱ ماه، نیم ساعت قبل از خواب، ترکیب حاصل شده را میل نمایید.

امداد رسانی به عروق و موثر در درمان عارضه های قلبی

امداد رسانی به عروق قلبی و درمان ضعف ها و کم کاری های آن نیز از دیگر فواید استفاده از ترکیب گیاهی سیاه دانه و عسل می باشد. زیرا روغن طبیعی موجود در سیاه دانه با تنظیم ضربان قلب و در نتیجه پمپاژ خون به منظم ترین حالت ممکن، منجر به بهبود و درمان تپش قلب و در نتیجه رفع کامل عارضه های قلبی می شود.

ترکیبی موثر و دارویی که برای تهیه آن تنها کافی است مقداری روغن سیاه دانه را با عسل ترکیب نمایید و روزانه به صورت ناشتا آن را میل نمایید.

پیشگیری از بروز اختلالات و ناراحتی های کبدی و کمک به رفع آن ها

خاصیت ضد التهابی موجود در این ترکیب جادویی، عاملی موثر در پیشگیری از بروز اختلالات کبدی و ناراحتی های مرتبط به آن می باشد. این در حالی است که آنتی اکسیدان موجود در سیاه دانه نیز منجر به کاهش التهابات و استرس های ناشی از اکسیداتیو و در نتیجه بهبود عملکرد کبد می شود.

معجونی دارویی که حاصل از ترکیب پودر سیاه دانه، گیاه صبر زرد، عصاره گیاه آلوئه ورا و عسل می باشد و برای اثربخشی آن می باید به مدت یک هفته به صورت ناشتا از آن استفاده نمایید.

درمان میگرن

همچنین از دیگر خواص معجون سیاه دانه و عسل می توان به بهبود و درمان میگرن اشاره کرد. ترکیبی دارویی که با ترکیب نصف قاشق سیاه دانه آسیاب شده، نصف قاشق انیسون و ۳ عدد میخک می باشد که برای استفاده از آن تنها کافی است ترکیب حاصل شده را در یک لیوان شیر بجوشانید و بسته به ذائقه خود، مقداری عسل نیز به آن اضافه نمایید.

تقویت گردش خون

از دیگر خواص معجون سیاه دانه و ترکیب آن با عسل می توان به تقویت و بهبود گردش خون اشاره کرد. معجونی جادویی که برای تهیه آن کافی است تا ۱ قاشق چای خوری از روغن سیاه دانه را با ۱ قاشق چایخوری عسل ترکیب نمایید و سپس ۲ حبه سیر له شده را با آن اضافه نمایید و به صورت روزانه و ناشتا به مدت ۱ هفته میل نمایید.

موثر در بهبود و درمان ناراحتی های کلیوی

شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که مصرف روزانه سیاه دانه جوشیده شده در آب و ترکیب آن با عسل نیز عاملی موثر در بهبود و درمان ناراحتی ها و کم کاری های کلیوی می باشد. ترکیبی درمانی که برای تهیه آن می باید یک لیوان کوچک سیاه دانه را در آب بجوشانید و سپس با عسل شیرین کرده و به مدت یک هفته آن را میل نمایید.

رفع مشکلات سخت ادراری

رفع و درمان بیماری سخت ادراری نیز از دیگر مزایا استفاده از ترکیب سیاه دانه و عسل می باشد. معجونی دارویی که حاصل از ترکیب سیاه دانه جوشیده با عسل می باشد و برای اثربخشی بهتر و بیشتر آن مطلوب است تا به مدت ۱ هفته، در ۲ وعده آن را میل نمایید.

پیشگیری از بروز دل پیچه و درمان آن

همچنین پیشگیری از بروز دل پیچه و درمان ناراحتی های ناحیه شکم نیز از دیگر خواص سیاه دانه و عسل می باشد. درمانی قطعی که تنها با ترکیب سیاه دانه، عسل و مقداری نعناع و زیره حاصل می شود. ترکیبی درمانی که برای تهیه آن کافی است تا مقداری مساوی از زیره، نعناع و ادیسون را بجوشانید و با ۷ قطره روغن سیاه دانه ترکیب نمایید و در پایان با مقداری عسل آن را میل نمایید.

موثر در بهبود و درمان نارسایی های معده

درمان نارسایی ها و ناراحتی های معده نیز از دیگر مزایا استفاده از ترکیب عسل و سیاه دانه می باشد.

کاهش کلسترول بالا خون و کنترل آن در حد نرمال

کاهش کلسترول اضافی و بد خون و در نتیجه کنترل آن در سطح استاندارد نیز از دیگر مزایا این ترکیب گیاهی می باشد. معجونی دارویی که حاصل از ترکیب ۱ قاشق غذا خوری سیاه دانه آسیاب شده با ۱ قاشق غذاخوری گیاه اخبلیا و ۱ فنجان عسل می باشد.

موثر در درمان و دفع سنگ های کلیوی

از دیگر مزایا استفاده از این ترکیب گیاهی سیاه دانه و عسل می توان به درمان و دفع سنگ کلیه اشاره کرد. راه حلی آسان و در عین حال موثر که برای تهیه آن تنها کافی است ۳ حبه سیر و سیاه دانه ی آسیاب شده را با مقداری مناسب عسل مخلوط کرده و میل نمایید.

افزایش احتمال باروری و درمان نازایی

همچنین تقویت قوای جنسی، درمان نازایی و در نتیجه افزایش احتمال باروری نیز از دیگر شاخصه های برتر این ترکیب دارویی می باشد. زیرا ویتامین های A و D موجود در سیاه دانه، منجر به تقویت و ترشح بیش از پیش هورمون های جنسی و در نتیجه افزایش احتمال باروری می شود. درمانی قطعی که برای تهیه آن کافی است تا یک لیوان سیاه دانه را به همراه ۱ لیوان بذر خشک و تربچه آسیاب شده و همچنین نصف لیوان شنبلیله خرد شده را با مقداری عسل ترکیب نمایید و به مدت ۳ ماه همراه با شیر مخلوط نموده و میل نمایید.

موثر در پیشگیری، بهبود و درمان بیماری پروستات

همان طوری که پیش تر اشاره کردیم سیاه دانه، دانه ای روغنی و سیاه رنگ می باشد که سرشار از آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان هایی که با کاهش چشمگیر خطر ابتلا به انواع سرطان ها، خصوصا سرطان پروستات از نقشی موثر در پیشگیری، بهبود و حتی درمان این گونه عارضه ها برخوردار می باشند. ترکیبی دارویی که برای اثربخشی آن بهتر است تا روزانه ۱ قاشق سیاه دانه آسیاب شده را با عسل مخلوط نمایید و صبح ها به صورت ناشتا قبل از وعده صبحانه و شب ها پس از وعده ی شام آن را میل نمایید.

تقویت چشم و درمان کم سویی

همچنین تقویت چشم و درمان کم سویی نیز از دیگر خواص و مزایا استفاده از این ترکیب دارویی و گیاهی می باشد. معجونی دارویی که برای تهیه آن کافی است تا ۵ گرم سیاه دانه را با مقداری عسل ترکیب کرده و روزانه در ۲ وعده صبح و عصر آن را نوش جان نمایید.

درمان آسم و رفع عارضه تنگی نفس

خاصیت ضد التهابی عسل از یک سو و خاصیت آنتی باکتریالی سیاه دانه از سویی دیگر سبب می گردد تا این ترکیب گیاهی، دارویی مناسب برای بهبود و درمان بیماری آسم و تنگی نفس باشد. معجونی گیاهی که حاصل از ترکیب ۱۵ گرم سیاه دانه، ۱۵ گرم گل زوفا و مقداری عسل می باشد. معجونی دارویی که برای اثربخشی آن تنها کافی است تا روزانه ۱ قاشق از آن را در دهان قرار داده و بمکید.

تقویت مو و جلوگیری از ریزش آن

امگا ۳ موجود در سیاه دانه سبب می گردد تا با استحکام بخشیدن به مو و در نتیجه تقویت آن، منجر به پیشگیری از بروز عارضه ریزش مو شود. درمانی گیاهی که حاصل از ترکیب پودر سیاه دانه سوخته شده، روغن گل سرخ، حنا و موم عسل گداخته شده می باشد.

تقویت حافظه و پیشگیری از بروز فراموشی

تقویت حافظه و پیشگیری از بروز اختلال فراموشی نیز از دیگر مزایا و خواص استفاده از این ترکیب جادویی می باشد. معجونی جادویی که حاصل از ترکیب ۱.۵ مثقال سیاه دانه و خردل آسیاب شده به همراه مقداری عسل می باشد.

نکاتی که پیش از مصرف ترکیب سیاه دانه و عسل باید بدانید! اگر چه بار ها و بار ها به خواص اعجاز آمیز ترکیبات گیاهی و دارویی و استفاده از آن ها برای بهبود و درمان عارضه های گوناگون اشاره کردیم، اما لازم است بدانید که مصرف این فرآورده ها نیز مانند دیگر فرآورده ها از عوارضی جانبی و احتمالی برخوردار می باشد. عوارضی که به محض ظهور علائم آن مطلوب است تا از استفاده مجدد از این خوراکی ها صرف نظر نماییم. علائمی مانند گر گرفتگی، گلو درد های مفرط، گرفتگی های تنفسی و حتی بروز ناراحتی های کلیوی که هشداری جدی برای عدم استفاده مجدد از این ترکیب گیاهی می باشند.

ترجمه و بازنویسی توسط تیم تحریریه شیمبال-خانم مهسا تیزروی


عسل شیمبال

عسل طبیعی شیمبال

با پایین ترین ساکارز و پرولین بالا ، دارای برگه آزمایشگاهی
  • &#۱۰۰۰۴;عسل گون کوهستان
  • &#۱۰۰۰۴;عسل کنار
  • &#۱۰۰۰۴;عسل کنار
مشاهده محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 هزار تومان تخفیف برای خرید عسل چهل گیاه
خرید