کیک با عسل طبیعی

بهترین روش تهیه کیک عسلی روسی

قصد داریم به طرز تهیه ی یکی از بی نظیرترین و خوشمزه ترین کیک های تهیه شده از عسل، یعنی کیکِ عسلی روسی بپردازیم. این کیکِ شگفت انگیزِ روسی، یکی از پر طرفدارترین و مشهورترین کیک ها در سراسر دنیا می باشد. یک کیک عسلیِ ده لایه ای و نرم که ترکیبی از عسل برشته شده و دارچین می باشد. بعد از درست شدنِ کیک، یک شب آن را در یخچال نگه دارید. این کار باعث می شود لایه های کیک، نرم و موادِ لایه ها، به شکل بهتری با هم ترکیب شوند.

مواد لازم برای تهیه کیک عسلی روسی

برای تهیه ی عسل برشته:

عسل طبیعی ۲۵۵ گرم

آب ۵۷ گرم

برای لایه ها:

یک چهارم پیمانه عسل برشته

عسل طبیعی، ۲۵۵ گرم

شکر، ۲۷۷ گرم

کره، ۱۹۹ گرم

۶ عدد تخم مرغ بزرگ، به عبارتی، ۳۰۰ گرم تخم مرغ لازم دارید.

جوش شیرین، ۲  قاشق چای خوری و نصفی

نمک، سه چهارم قاشق چای خوری

دارچین، یک قاشق چای خوری

آرد، ۴۵۴ گرم

برای مواد بین لایه ها:

عسل برشته، نصف پیمانه

شیر غلیظ و شیرین شده، ۳۸۰ گرم

نمک، نصف قاشق چای خوری

کِرِم غلیظ، یک لیتر و ۱۲۰ گرم

کیک عسل

دستورالعمل پختن کیک عسلی روسی:

قبل از شروع به درست کردن کیک عسلی، لطفا موارد زیر را انجام دهید:

  • فِر را از قبل با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد آماده کنید.
  • روی یک کاغذ شیرینی پزی یک دایره به قطر ۲۹ سانتی متر رسم کنید.

برای تهیه ی عسل برشته، سه چهارم پیمانه عسل را داخل یک قابلمه بریزید و بر روی شعله ی زیاد قرار دهید. عسل را هم بزنید و وقتی داغ شد، شعله را کم کنید. عسل باید به مدت ۱۰ دقیقه روی شعله ی کم بپزد تا رنگ آن کهربایی تیره بشود. بعد از این که تغییر رنگ داد ۳ دقیقه ی دیگر هم روی شعله بماند. در این هنگام، یک چهارم پیمانه آب به عسل اضافه کنید و آن قدر آن را هم بزنید که کاملا با هم ترکیب شوند و دیگر حباب نزند. سپس ظرف را از روی شعله بردارید و در کناری قرار دهید.

حال به درست کردن لایه های کیک عسلی می پردازیم:

برای ساختن لایه های کیک عسلی:

  1. در یک قابلمه ی سایز متوسط، به اندازه ی ۵ سانتی متر آب بریزید و بگذارید بجوشد. سپس در ظرفی نسوز، یک چهارم پیمانه عسل برشته شده، سه چهارم پیمانه عسل طبیعی، شکر و کره را با هم ترکیب کنید و در قابلمه و روی آب قرار دهید. ظرف نباید به آب برخورد کند.
  2. در ظرف دیگری، تخم مرغ ها را شکسته و خوب به هم بزنید. در ظرفِ کوچکِ دیگری نمک و دارچین و جوش شیرین را با هم مخلوط کنید.
  3. مخلوط عسل و کره را به آرامی هم بزنید تا کره ذوب شود ، سپس آن ها را خوب ترکیب کنید. وقتی گرم شد، تخم مرغ ها را اضافه کنید. وقتی ترکیب دوباره گرم شد، مخلوط دارچین و نمک را اضافه کنید و برای ۳۰ ثانیه به هم زدن ادامه دهید. ترکیب شروع به کف کردن می کند و بوی خوبی می دهد. ظرف را از روی آب قابلمه بردارید و بگذارید تا خنک شود. این ترکیب نباید سرد شود. باید بدون شعله، گرم بماند.
  4. آرد را روی یک سطح مسطح روی یکی از کاغذها الک کنید. طوری که آرد به صورت یکنواخت تمام کاغذ را بپوشاند.
  5. به اندازه ی یک سوم پیمانه از خمیری که در ظرف نسوز درست کردید را برداشته و روی کاغذ قرار دهید. خمیر را روی کاغذ، یکنواخت پهن کنید. به مرتب بودن خمیر در لبه های دایره دقت کنید. و یک کاغذ هم روی آن قرار دهید.
  6. یازده لایه به همین شکل درست کنید.
  7. لایه ها را در فر قرار دید تا بپزد و کمی تغییر رنگ دهند. دقت کنید که لایه ها نباید بیش از حد پخته شوند.
  8. بعد از پخته شدن لایه های کیک عسلی، آن ها را کمی خنک کنید تا کاغذ راحت از آن جدا شود. سپس لبه ی آن ها را با استفاده از یک چاقوی تیز مرتب کنید. برش های باقی مانده از لبه ها را دور نریزید. اجازه دهید لایه ها کاملا خنک شوند.

 

برای تهیه کردن مواد بینِ لایه های کیکِ عسلی:

نصف پیمانه عسل برشته را با نصف قاشق چای خوری نمک مخلوط کنید. سپس سه چهارم پیمانه کِرِم را آرام به آن ها اضافه کنید. آن ها را با هم کاملا ترکیب کنید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه سرد شوند.

چهار پیمانه کِرِم را درون یک کاسه بریزید و حدود ۶ دقیقه آن را با همزن به هم بزنید. سپس مخلوط عسل و کرم و نمک را به آن اضافه کرده و دوباره با همزن خوب هم بزنید.

حال می توانید یک لایه را در ظرف مورد نظر خود قرار دهید و مخلوطِ کِرِم را روی آن مسطح کنید و لایه ی بعدی را روی آن قرار دهید و الی آخر. بعد از چیدن لایه ها، آن ها را کمی با دست فشار دهید و اضافه هایی از از لایه ها خارج می شوند را مرتب کنید. از خورد شده ی لایه ها که به هنگام مرتب کردنشان در کناری قرار داده بودید می توانید برای اطراف کیک عسلی استفاده کنید. کیک را یک شب در یخچال نگه داری کنید و سپس سرو کنید. این کیک عسلی می تواند سه روز در یخچال نگه داری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین محصولات محلی و روستایی شیمبال
کلیک کنید