پیشگیری و درمان دیابت با عسل

آیا عسل طبیعی برای دیابت مفید است ! یا خیر؟

در این مقاله قصد داریم تا با نگاهی علمی تحقیقاتی به خواص عسل طبیعی، شاخص های گلیسمی آن و از همه مهم تر تاثیر آن بر بیماران دیابتی بپردازیم. فرآورده ای به دست آمده از دل طبیعت که همانند میراثی ارزشمند و چند هزار ساله که از آن در قرآن کریم به عنوان شفای حال بیماران نام برده شده است . میراثی که باعث پیشگیری ، بهبود و درمان قطعی بیماری های زیادی می شود .

عسل طبیعی بدست آمده در طبیعت بی دلیل نیست !

همان طوری که می دانید عسل طبیعی، ماده ای غذایی و شیرین می باشد که با نگاهی گذرا به علم پزشکی پیشینیانمان می توانیم به اهمیت و ارزش این ماده خوراکی در علوم طب پی ببریم. خاصیتی اسرار آمیز که اگر چه کشف راز نهفته شده در آن، سالیان سال برای همگان غیر ممکن بود، اما امروزه دانشمندان و محققان با انجام آزمایش هایی متعدد و علمی، پرده از این راز چند هزار ساله برداشتند!

رازی نهفته شده درعسل خالص ، این فرآورده استخراج شده از دل طبیعت که نه تنها موجب ایجاد تحولاتی شگرف در دنیای طب سنتی گشت، بلکه از اهمیتی والا در علوم پزشکی امروزی نیز برخوردار می باشد. چرا که خواص بی نظیر موجود در این ماده ی شیرین، راه حلی مناسب برای بهبود و درمان قطعی عارضه هایی بیشمار از جمله دیابت می باشد. بیماری خطرناک و مرگی خاموش که سالانه منجر به مرگ و میر شمار بسیار زیادی از افراد می شود.

از این رو ما در این مقاله قصد داریم تا با نگاهی علمی و دانش بنیادی به خواص عسل طبیعی و تاثیرات آن در بیماران دیابتی، راز نهفته شده در دل این ماده شیرین طعم را بر ملا سازیم. پس همراه ما باشید!

عسل، درمانی قطعی برای دیابت!

بدیهی است که امروزه شاهد شمار بسیار زیادی از افراد می باشیم که از معضلی به نام چاقی رنج می برند (چاقی در بسیاری از مواقع =دیابت) . عارضه ای شایع و رایج در میان تمامی افراد که نه تنها سلامت آن ها را به خطر می اندازد، بلکه منجر به ایجاد حالتی دفرم و ناپسند در آن ها می شود. از این رو همواره داشتن تناسب اندام و رسیدن به وزن و سایز ایده آل، از جمله مهم ترین دغدغه ها در میان افراد می باشد. دغدغه ای که سبب می گردد تا همواره آن ها به دنبال راه حل هایی موثر مانند انواع رژیم های غذایی، مصرف مکمل های خوراکی، داشتن برنامه ورزشی و… برای رفع و بهبود این گونه عارضه ها می باشند. اما لازم است بدانید که علاوه بر این ها موارد زیادی در بروز عارضه ی چاقی موثر می باشند. مواردی که بعضا تشخیص آن ها مدت ها به طول می انجامد. از جمله مهم ترین دلایل اضافه وزن و چاقی می توان به بیماری دیابت اشاره کرد. بیماری که مبتلایان به آن می باید از رژیم هایی مخصوص و غذایی پیروی نمایند و از مصرف مواد قندی و شیرین پرهیز نمایند. این در حالی است که آزمایشات بالینی و تحقیقات انجام شده در مورد خواص عسل طبیعی، نشان می دهد که مصرف این ماده غذایی و شیرین نه تنها برای افراد ابتلا به بیماری دیابت ممنوع نمی باشد، بلکه تا حدود بسیار زیادی نیز مفید می باشد. زیرا این ماده خوراکی شیرین به دلیل داشتن کم ترین میزان از کربوهیدرات هایی مانند گلوکز و فروکتوز، منجر به کاهش چشمگیر میزان واکنش های قند خونی و در نتیجه عدم افزایش قند خون می شود.

درمان عسل و دیابت با عسل طبیعی

علاوه بر این ها جالب است بدانید آنچه که بیش از پیش موجب اضافه وزن و در نتیجه چاقی می شود، مصرف و استفاده از کربوهیدرات هایی می باشد که اگر چه شماری از آن ها برای بدن مفید و لازم می باشند، اما در صورت عدم توجه به کالری آن ها، منجر به افزایش احتمال ابتلا به عارضه چاقی می شوند. کربوهیدرات هایی که به طور کلی به ۲ دسته ساده و پیچیده شناخته می شوند و بدن انسان در طول روند سوخت و ساز، آن ها را به قندهایی ساده تر تجزیه می نماید. قند هایی ساده تر یا همان مونوساکارید هایی که از طریق سیستم گوارشی وارد خون می شوند و در نهایت در آن جذب می شوند. در واقع جالب است بدانید آنچه که سبب ایجاد خاصیت چاقی توسط کربوهیدرات ها می شود، هضم راحت و آنی آن ها و در نتیجه ورود سریع آن ها به جریان خون می باشد. موادی که نسبت به سایر خوراکی ها از شاخص های گلیسمی یا همان GI بالایی برخوردار می باشند و از این رو منجر به افزایش لحظه ای و سریع قند خون می شوند.

در واقع به بیان ساده تر می توان چنین مطرح نمود که در طول روند غذا خوردن، لوزالمعده یا همان پانکراس به ترشح هورمونی به نام انسولین اقدام می نماید. هورمونی ترشح شده که از نقشی موثر در تبدیل قند به انرژی و چربی برخوردار می باشد. این در حالی است که اگر غذای مصرفی از شاخص گلیسمی یا همان GI بالایی برخوردار باشد، در طول فرآیند سوخت و ساز، لوزالمعده تنها قادر به تبدیل آن به چربی می باشد. در حالی که اگر غذای مصرف شده از شاخص گلیسمی کم تری برخوردار باشد، پانکراس یا همان لوزالمعده به تبدیل کربوهیدرات ها به مقدار زیادی انرژی و مقداری ناچیز چربی می پردازد. عاملی موثر که نه تنها منجر به پیشگیری از اضافه وزن و کاهش خطر ابتلا به عارضه چاقی می شود، بلکه از نقشی موثر در افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه کاهش وزن و کاهش قند خون اضافی برخوردار می باشد. عاملی موثر که خطر ابتلا به بیماری دیابت را به صورت چشمگیری کاهش می دهد. زیرا همان طوری که پیش تر اشاره کردیم، غذا هایی مانند انواع عسل های طبیعی که از کربوهیدرات هایی بالا و سریع برخوردار می باشند، منجر به افزایش گلوکز و در نتیجه تولید انسولین و کاهش خطر ابتلا به بیماری دیابت می شوند. این در حالی است که قند موجود در عسل طبیعی شیمبال با در برداشتن قند خوب در ساختار و ترکیبات خود، نه تنها خطر ابتلا به بیماری دیابت را کاهش می دهد، بلکه با تامین قند مورد نیاز بدن، مانع از مصرف قند های مضر و در نتیجه چاقی مفرط در افراد می شود.

علاوه بر این ها لازم است بدانید که خواص اعجاز انگیز عسل ارگانیک در درمان و بهبود بیماری دیابت سبب گشت تا در سال ۲۰۱۵ میلادی، محققین ایرانی به انجام آزمایشات و تحقیقاتی متعدد در رابطه با تاثیر عسل طبیعی بر روی بیماران دیابتی اقدام نمایند. تحقیقاتی که در ۱۸ اُم نوامبر سال ۲۰۱۵ توسط خانم سعیده عرب موذن و همکاران ایشان در دانشگاه علوم پزشکی اهواز انجام و توسط نشریه علوم پایه پزشکی ایران منتشر شد. این مقاله که حاکی از تاثیر بی نظیر و ضد دیابتی عسل بر روی موش های دارای اختلالات قند خون بالا با دخالت های تنش اکسیداتیو می باشد، نشان دهنده تاثیرات مثبت عسل بر روی افراد مبتلا به عارضه قند خون بالا می باشد. تحقیقاتی هدفمند که اگر چه انجام و اجرای آن ها هفته ها به طول انجامید، اما در پایان نتایجی مطلوب به همراه داشت. نتایجی که دال بر کاهش چشمگیر میزان جریان خون و در نتیجه اعمال تغییرات مطلوب در نمایه های چربی سروم خون بود.

همچنین جالب است بدانید که خواص عسل طبیعی در بهبود و درمان عارضه های گوناگون سبب گشت تا شاهد تحقیقات و آزمایشات بیشتری نیز باشیم. آزمایشاتی که در خلال سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ انجام گرفتند و بار دیگر نقش و اهمیت عسل خام را در کاهش میزان قند خون، فروکتوزامین و حتی خطر ابتلا به بیماری دیابت را اثبات نمودند.

ماده ای خوراکی و شیرین که در ادامه به معرفی شاخص های گلیسمی آن خواهیم پرداخت!

نگاهی بر شاخص گلیسمی عسل طبیعی

شاید برایتان جالب باشد بدانید که به طور کلی مقدار قند موجود در هر ۱۰۰ گرم عسل، حدودا ۷.۷۹ گرم می باشد. این در حالی است که فروکتوز، ساکارز و گلوکز های موجود در این ماده خوراکی از درصدی بالا تر برخوردار می باشند. از این رو ما قصد داریم تا با نگاهی بر شاخص های گلیسمی عسل و تفکیک آن ها، شما را با ارزش خوراکی این ماده شیرین طعم، بیشتر آشنا نماییم. شاخص هایی که عبارتند از:

 • فروکتوز

بدیهی است که در هر ۱۰۰ گرم عسل، ۲.۳۸ گرم فروکتوز موجود می باشد که نشان دهنده ارزش غذایی بالا این فرآورده شیرین می باشد.

 • گلوکز

همچنین جالب است بدانید که ۳.۳۱ گرم گلوکز نیز در هر ۱۰۰ گرم عسل ارگانیک موجود می باشد.

 • ساکارز

در هر ۱۰۰ گرم از عسل، ۷% ساکارز موجود می باشد که خود حاکی از ارزش این ماده خوراکی می باشد.

 • دی ساکارید ها

مقدار دی ساکارید های موجود در هر ۱۰۰ گرم عسل، بیش از ۵% می باشد.

 • اولیگو ساکارید ها

همچنین علاوه بر این ها لازم است بدانید که بیش از ۶.۳ درصد از هر ۱۰۰ گرم عسل را اولیگو ساکارید های تشکیل می دهند.

 • سایر قند ها

سایر قند های موجود در عسل طبیعی نیز درصدی بسیار ناچیز و جزئی را به خود اختصاص می دهند.

دیابت، مرگی خاموش!

درمان عسل و دیابت با عسل طبیعی

پیش تر بار ها و بار ها به بیماری دیابت و خطر ابتلا به این بیماری خطرناک اشاره کردیم. بیماری رایج در میان تمامی افراد که فاقد محدودیت های سنی و جنسی می باشد و از این رو شاهد شمار بسیار زیادی از افراد با هر سن و سالی می باشیم که از این بیماری خطرناک رنج می برند. اما آیا تا کنون این سوال برایتان مطرح شده است که بیماری دیابت چیست؟! و یا اصلا علت بروز این بیماری شایع چه می باشد؟

همراه ما باشید! زیرا قصد داریم تا در ادامه به شرح جامعی از این بیماری خطرناک، عوامل موثر در بروز آن و از همه مهم تر انواع آن بپردازیم.

شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که دیابت، بیماری شایع و مزمن می باشد که حاصل از ناتوانی بدن در ترشح هورمون انسولین و یا عدم استفاده درست و به اندازه از این هورمون ترشح شده می باشد. بیماری که ناشی از اختلالات متابولیسمی یا همان سوخت و سازی بدن می باشد که منجر به ایجاد اختلال در روند و عملکرد طبیعی هورمون انسولین می شود.

در واقع لازم است بدانید آنچه که سبب بروز این بیماری خطرناک می شود، افزایش کنترل نشده و بیش از حد سطوح گلوکز خون و در نتیجه کاهش عملکرد هورمون انسولین می باشد. اختلالی که به مرور زمان برای واکنش دهی به میزانی بیشتر از حد نرمال و طبیعی انسولین نیازمند می شود و از این رو در برابر انسولین از خود مقاومت نشان می دهد. مقاومتی انسولینی که نه تنها سبب افزایش فشار خون می شود، بلکه منجر به کاهش کلسترول مفید موجود در بدن و در نتیجه افزایش چربی خون می شود. عواملی موثر که سبب اضافه وزن و در نتیجه چاقی نیز می شوند. اختلالی که منجر به بروز عارضه ای شایع تحت عنوان دیابت می شود.

انواع دیابت

لازم به ذکر است که اصولا بیماری دیابت دارای ۲ نوع گوناگون می باشد که عبارتند از:

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۱، عارضه ای می باشد که حاصل از فقدان هورمون انسولین در بدن می باشد که منجر به تزریق انسولین می شود. نوعی بیماری خود ایمن که وابسته به تزریق انسولین و تامین آن می باشد. عارضه ای که برای پیشگیری، کنترل و حتی درمان آن می توان از عسل نیز استفاده نمود. ماده ای خوراکی و شیرین که فاقد قند های مضر و آسیب رسان می باشد و از این رو از نقشی موثر در رفع و تامین انسولین مورد نیاز خون برخوردار می باشد. زیرا عسل با افزایش پیتید، منجر به افزایش انسولین در خون می شود.

همچنین از جمله علائم موجود در این عارضه می توان به تکرر ادرار، احساس گرسنگی مداوم، احساس تشنگی مفرط و در نتیجه خشکی دهان، احساس بی حالی و کاهش غیر طبیعی وزن اشاره کرد.

دیابت نوع ۲

دیابت نوع ۲، عارضه ای رایج و اصطلاحا خود ایمن می باشد که درمان و کنترل آن به انسولین وابسته نمی باشد. این بیماری که حاصل از اختلالی متابولیکی می باشد ناشی از سندرومی به نام سندروم متابولیک یا همان مقاومت های انسولینی می باشد که در شرایط مقاومت انسولینی، مقدار بالایی از قند خون یا همان هایپر گلیسکی دیده می شود. بیماری که اگر چه مهم ترین فاکتور در بروز دیابت نوع ۲، اضافه وزن و چاقی می باشد، اما عوامل دیگری از جمله مشکلات ژنتیکی و وراثت نیز منجر به بروز این بیماری می شوند. عارضه ای شایع و رایج که برای بهبود و حتی درمان آن می توان از عسل های طبیعی و فاقد قند های مضر استفاده نمود. زیرا همان طوری که پیش تر به شاخص های گلیسمی عسل اشاره کردیم، عسل ها دارای فروکتوز بسیار بالایی می باشند که نه تنها منجر به بروز مشکلاتی عدید در بیماران ابتلا به دیابت نوع ۲ نمی شوند، بلکه تاثیراتی مطلوب را برای آن ها به همراه می آورند.

دیابت نوع ۲ که از جمله معمول ترین و بارز ترین علائم آن می توان به احساس تشنگی شدید، گرسنگی مداوم و تکرر ادرار اشاره کرد.

درمان عسل و دیابت با عسل طبیعی

نحوه مصرف عسل ارگانیک در بیماران دیابتی!

بدیهی است که مقدار عسل مورد نیاز برای مبتلایان به بیماری دیابت متفاوت بوده و به شرح زیر می باشد:

 • کودکان

مقدار عسل مورد نیاز برای استفاده کودکان و دوز مصرف آن، بسته به سن، وزن و میزان تحرک و فعالیت کودک می باشد. برای مثال دوز مصرفی عسل برای کودکان کم تر از ۱۵ کیلو، روزانه ۲ قاشق چای خوری در صبح و شب می باشد.

همچنین میزان مصرف آن برای کودکانی که وزن آن ها نزدیک به ۳۰ کیلو و یا بیشتر می باشد به مقدار ۲ قاشق غذا خوری در ۲ مرتبه صبح و سب می باشد.

 • بزرگسالان

مقدار عسل مورد نیاز برای ابتلایان به بیماری دیابت، روزانه بین ۳ الی ۵ قاشق غذا خوری و در ۳ مرتبه صبح، ظهر و شب می باشد. ماده ای شیرین و خوش طعم که قابل مصرف به همراه میوه، ماست، میان وعده ها و غذا های پخته می باشد.

افراد دیابتی در مصرف عسل آگاه باشند که…

اگر چه پیش تر به خواص معجزه آسای عسل طبیعی و تاثیرات مثبت آن در ابتلایان به بیماری دیابت اشاره کردیم، اما لازم است بدانید که مصرف و استفاده از تمامی عسل های موجود در طبیعت از جمله عسل مانوکا یا همان عسل برینگا برای مبتلایان به بیماری دیابت مفید نمی باشد.

زیرا اگر چه عسل مانوکا به دلیل داشتن خاصیتی آنتی بیوتیکی برای بدن و سیستم ایمنی آن بسیار مفید می باشد، اما لازم است بدانید که این عسل دارای مقادیر بسیار زیادی از ترکیبی به نام متیل گلیوکاسل یا اصطلاحا MGO می باشد که برای سلول های بدن افراد بسیار سمی و مضر می باشد. خاصیتی سمی که نه تنها منجر به پیشگیری، بهبود و درمان بیماری دیابت نمی شود، بلکه موجب بروز اختلالات و عوارضی متعدد و گوناگون نیز می شود. عوارضی که از جمله مخرب ترین آن ها می توان به مسدود شدن سیگنال های ناشی از انسولین نیز اشاره کرد.

هر آنچه باید از سلامت بدن بدانید!

پیش تر به پیشینه و جایگاه والا عسل، در طب سنتی، این میراث ۵ هزار ساله اشاره کردیم. خواصی بیشمار و اسرار آمیز که همچون محافظی از بدن در برابر عوامل بیماری زا محافظت می نماید و منجر به افزایش سلامت و مقاومت آن می شود. ماده ای غلیظ از دل طبیعت که فاقد هر گونه افزودنی مضر می باشد و از این رو همچون نوش دارویی عمل می نماید. اما لازم است بدانید که ساختار بدن، پیچیده تر از آن می باشد که تنها با مصرف و استفاده از عسل، در برابر بیماری ها و عارضه هایی گوناگون از جمله دیابت مصون بماند. در واقع جالب است بدانید که برای داشتن بدنی سالم، خوش فرم و ایده آل تنها استفاده از عسل و داشتن رژیم های غذایی کافی نمی باشد. بلکه آنچه که در سبک زندگی و نحوه حیات ما موثر می باشد عبارتند از:

 • خوابی کافی و به اندازه در طول شب (حداقل ۷ ساعت)
 • انجام ورزش های مرتب و فعالیت های فیزیکی روزانه (پیاده روی روزانه، دویدن و…)
 • رژیم غذایی پزشکی و استاندارد
 • کنترل رفتاری، افکاری و احساسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *