اهمیت زنبور عسل

اهمیت زنبورعسل در تولید عسل طبیعی

زنبور عسل یکی از مفیدترین و پرکاربردترین حشرات موجود در جهان بوده که خود برای بقا و حفظ محیط زیست به مواد غذایی نیازمند بوده است و از جمله آن مواد مورد نیاز زنبور عسل مواد قندی و چربی و پروتئین می باشد. این حشره با عمل گرده افشانی بر روی گل ها می تواند عسل طبیعی تولید کند.

عسل طبیعی در طی چه مراحلی تهیه می شود؟

شناخت زنبور عسل و ارزش گذاشتن به این حشره تنها به خاطر تهیه عسل طبیعی، در واقع نادیده گرفتن اهمیت اصلی آن حشره و درک نکردن ارزش اصلی آن است. زنبور عسل برای زندگی و بقای اجتماعی به مواد غذایی نیازمند است که شامل دو نوع می باشد. نوع اول مواد قندی می باشد که از شهد گل ها و به طور طبیعی تهیه می شود که این خود باعث می شود عسل طبیعی تهیه شود و نوع دوم مواد چربی و پروتئینی می باشد که این نوع از گرده گل گیاهان به وسیله زنبور عسل تهیه می شود. در حقیقت شهد گلها به طور مستقیم هیچ تأثیری بر روی زندگی گیاهان ندارد و تنها مزدی است که گیاه برای جذب زنبور عسل و عمل گرده افشانی که به وسیله آن حشره انجام می شود پرداخت کند. به این صورت است که عمل گرده افشانی که بسیاری از گیاهان موجود در طبیعت به آن نیازمند هستند و بدون این نیاز هیچ زمانی میوه و بذر به دست نمی آید و یا در صورت آمدن کیفیت آن بسیار پایین می باشد.

اهمیت زنبور عسل در تهیه عسل طبیعی به چه صورت است؟

طی آزمایشات مختلف برای مشخص شدن نقش عوامل مختلف در گرده افشانی گیاهان مشخص شده که از مجموع ۱۰۰در صد گرده افشانی ۱ درصد آن به وسیله باد،  ۶ درصد آن به وسیله سایر حشرات، و مابقی آن یعنی ۹۳ درصد توسط زنبور عسل صورت می گیرد و آن هم تولید عسل طبیعی می باشد. دیگر آزمایشات و بررسی ها ارزش گرده افشانی زنبور عسل را ۶۰ تا ۱۴۳ برابر ارزش تولید مستقیم کندو برشمرده اند. برای وضوح بیشتر اشاره می شود اگر ارزش یک کندو را به هر اندازه و مقداری در نظر بگیریم، ارزش افزوده ای که زنبور عسل در محیط ایجاد می کند حداقل چند برابر آن می باشد که اگر حداکثر آن را در نظر بگیریم به صورت چندین برابر به چشم می خورد و باید در نظر داشت این مقدار تنها مربوط به یک کندو می باشد و برای درک هر چه بهتر و بیشتر زنبور عسل و نقش مؤثر آن در حفظ طبیعت و اکوسیستم کافیست به تعداد کندوهای موجود در ایران اشاره کرد که بیش از ۲ میلیون کلنی می باشد. نکته قابل توجه این است که از میان تمامی جانداران که انسان از آن ها به شیوه های گوناگون استفاده می کند مانند چهارپایان، طیورو حشراتی مانند کرم ابریشم، تنها زنبور عسل است که هیچگونه رقابتی با غذای انسان نمی کند (از نظر کشت علوفه مورد نیاز برای تغذیه) بلکه عسل طبیعی را نیز تولید و تهیه می کند و نیز هیچگونه آسیبی به محیط زیست نمی زند و نقش بسیار مؤثری در حفظ بقای محیط زیست دارد و گاه نیز باعث رشد و شکوفایی آن می شود. و نکته قابل توجه این است که افرادی که به دنبال خرید عسل طبیعی هستند می توانند از سایت شیمبال تهیه کنند و مرغوب ترین و خالص ترین عسل را تهیه مصرف کنند.


عسل شیمبال

عسل طبیعی شیمبال

با پایین ترین ساکارز و پرولین بالا ، دارای برگه آزمایشگاهی
  • &#۱۰۰۰۴;عسل گون کوهستان
  • &#۱۰۰۰۴;عسل کنار
  • &#۱۰۰۰۴;عسل کنار
مشاهده محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 هزار تومان تخفیف برای خرید عسل چهل گیاه
خرید