فواید عسل برای پوست

۱۰ کاربرد عسل ارگانیک برای پوست و درمان بیماریهای پوستی

در مقاله ای که تحت عنوان هفت ماسک عسل برای شفاف کردن پوست  بیان شد، به انواع روش ها برای تهیه ماسک عسل و سایر ترکیبات طبیعی پرداختیم. اما به راستی چه عواملی سبب این همه خاصیت درمانی عسل برای پوست می گردد؟ برای پاسخ به این پرسش، باید نگاهی به مواد معدنی و ویتامین های موجود در عسل بیندازیم تا کشف کنیم که چگونه این ماده می تواند به سلامت فیزیکی ما کمک کند.

عسل طبیعی ماده ای است که سرشار از گلوکز می باشد. اما این تنها ماده موثره آن نیست، بلکه عسل از کربوهیدرات، پروتیئن، ، اسیدهای آمینه، فروکتوز، آنزیم، پتاسیم، منیزیم، سولفور، آهن، کلسیم، سدیم، فسفات،انواع ویتامین B، ویتامین C، فلاونوئید و آلکالوئید تشکیل شده است. از این رو از این ماده برای درمان بسیاری از بیماری های عفونی پوستی، از بین بردن آکنه، رفع خستگی پوست، تغذیه پوست، حفظ آب پوست ، نرم و مرطوب کردن پوست، از بین بردن خال های گوشتی و… استفاده می گردد. همچنین عسل می تواند از تحریکات پوستی جلوگیری کند.

فواید عسل برای پوست

مهمترین خواص عسل برای پوست

در بین تمامی درمان هایی که توسط عسل برای پوست صورت می گیرد، ۱۰ مورد آن بسیار رایج بوده و از طب های سنتی به شمار می روند. در زیر به توضیح این ۱۰ مورد می پردازیم:

ترمیم اسکار و جای جوش با کمک از عسل

فواید عسل برای زخم

طی تحقیقاتی که بر روی تاثیر عسل بر درمان اسکار صورت گرفت، مشخص گردید که این ماده می تواند با تحریک فرآیند درمان، به بهبودی هر چه بیشتر زخم ها و جوش ها کمک کند. این ماده می تواند از طریق تحریک بافت های بدن، آن ها را وادار به ساختن سلول های جدید پوستی نماید. همچنین به دلیل هیدراته کردن پوست، در فرآیند بهبود جای جوش ها موثر است. این خاصیت عسل در کنار آنتی باکتریال بودن آن، سبب لطافت پوست شده و به آن جلوه ای طبیعی می بخشد.

عسل برای پوست و تاثیر آن در درمان آکنه

عسل دارای خواص آنتی باکتریال است و از آن برای درمان و ضد عفونی کردن پوست های آکنه دار استفاده می گردد. از دیگر فواید عسل برای پوست های آکنه دار، نرم و لطیف کردن آن استفاده می گردد. همچنین عسل می تواند سبب پاک سازی پوست گردد، که از این طریق منافذ بسته پوست باز شده و از ایجاد جوش جلوگیری می گردد.

تاثیر عسل برای روشن تر کردن پوست

فواید عسل برای پوست

عسل حاوی آنتی اکسیدان های بسیاری است که به آن خاصیت ضد عفونی کنندگی، ضد التهابی و روشن کنندگی می دهند. به همین منظور، از عسل به وفور در صنایع آرایشی بهداشتی استفاده می گردد.

علاوه بر تاثیر روشن کنندگی عسل برای پوست، می توان از آن برای از بین بردن مو های ناخواسته بر روی صورت نیز، استفاده کرد. بدین منظور از ترکیب عسل و لیمو به نسبت های ۱ به ۱ استفاده می گردد. این ترکیب را بر روی صورت و در جهت رشد مو ها گذاشته و بعد از ۱۰ دقیقه محل مورد نظر را با آب شست و شو دهید. در این روش از عسل برای نرم کردن پوست و از لیمو به عنوان سفید کننده استفاده می گردد.

علاوه بر این روش، شما می توانید از ماسک عسل + جوی دو سر + تخم مرغ نیز برای روشن شدن پوست استفاده کنید. برای این کار ۲ قاشق غذاخوری عسل، ۳ قاشق غذاخوری جو دوسر و یک زرده تخم مرغ را با یکدیگر مخلوط کرده تا  خمیری سفت حاصل شود. خمیر مورد نظر را خلاف جهت رویش مو ها بر روی پوست قرار دهید و پس از ۲۰ دقیقه آن را شست و شو دهید. برای کسب نتیجه مطلوب، از این ماسک دوبار در هفته استفاده نمایید.

از ترکیب ماسک عسل و دارچین نیز می توانید برای روشن تر کردن پوست استفاده نمایید. برای تهیه این ماسک، خمیری سفت از ترکیب عسل و دارچین تهیه کنید و بگذارید برای یک شب بر روی پوست باقی بماند.

فواید عسل برای پوست

تاثیر عسل برای پوست در درمان خال های گوشتی

برای این منظور از عسل خالص و ارگانیک استفاده نمایید. زیرا که این نوع عسل حاوی آنزیم های بیشتری بوده که بر روی اندازه خال ها بیشتر تاثیر دارد. برای این منظور سعی کنید که عسل را از فروشگاه های معتبری مانند شیمبال تهیه کنید، تا اطمینان بیشتری در استفاده از آن داشته باشید.

برای از بین خال های گوشتی، ابتدا اطراف آن را با آب و صابون شست و شو دهید و سپس لایه ای نازک از عسل را بر روی آن قرار دهید. عسل با نرم کردن پوست اطراف خال، باعث کاهش اندازه آن می گردد.

رفع خشکی پوست با عسل

از عسل به عنوان ماده ای ضد باکتری، التیام بخش و پروبیوتیک برای نرم شدن پوست استفاده می گردد. همچنین این ماده سبب آبرسانی و تغذیه پوست می گردد. همچنین از دیگر تاثیرات عسل برای پوست، رفع اگزما می باشد، که برای این کار باید از عسل تصفیه نشده و خام استفاده شود. زیرا که این نوع عسل، دارای بیشترین تاثیرات ضد باکتریایی می باشد.

معمولا برای از بین بردن زبری و خشن شدن پوست، عسل را با مواد دیگری مخلوط کرده و بر روی پوست قرار می دهند. با این کار سلول های مرده از پوست جدا شده و پوست نرم می شود.

از بین بردن منافذ باز پوست، با کمک عسل

وجود آنتی اکسیدان های ضروری در عسل برای پوست، باعث می گردد، که شما همیشه پوستی لطیف و شفاف داشته باشید. برای این منظور عسل منافذ باز پوست را که محلی برای تجمع باکتری ها می باشد را بسته و از ایجاد آکنه جلوگیری می کند. عسل به عنوان یک ماده قابض کننده قوی عمل کرده و حتی از پس منافذ بزرگ کنار بینی نیز بر می آید. برای درمان با عسل برای پوست، باید آن را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی نواحی مورد نظر گذاشته و سپس با آب ولرم و بعد از آن با آب سرد شست و شو دهید.

عسل به عنوان لایه بردار پوست

معمولا از عسل برای شفاف سازی و لایه برداری پوست استفاده می گردد. این ماده سبب رطوبت رسانی به پوست شده و آن را از شر آلودگی ها در امان نگاه می دارد.

درمان جای سوختگی ها با عسل

عسل ماده ای آنتی بیوتیک می باشد که می تواند در درمان زخم ها و سوختگی ها موثر واقع شود. برای این منظور می توانید بر روی زخم باز کمی عسل قرار داده تا آن را از ورود باکتری هایی مانند؛ استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA)  و میکروب ها در امان نگاه دارید.

معمولا در زمان های قدیم برای ضد عفونی کردن زخم ها از عسل استفاده می شد. تا اینکه با سرکار آمدن پنی سیلین، استفاده از این ماده به دست فراموشی سپرده شد. با گسترش درمان های طبیعی، دوباره استفاده از عسل برای پوست رواج یافت. یکی از عسل هایی که برای این منظور استفاده می گردد، عسل مانوکا بوده که زنبور تولید کننده آن از بوته گل های مانوکا تغذیه می کند. مطالعات انجام شده بر روی این عسل نشان می دهد که می توان ۲۵۰ نوع بیماری باکتریایی را با کمک این عسل درمان کرد. در حقیقت این عسل دارای ماده ای خاص و ناشناخته است که آن را از سایر عسل ها متمایز می کند، که به دلیل ناشناخته بودن این ماده، به آن فاکتور خاص مانوکا (UMF) گفته می شود.

دقت داشته باشید که حتی در صورت نیافتن عسل مانوکا، می توانید از هر نوع عسل طبیعی دیگری استفاده کنید. بهرحال کودکان این درمان بدون درد را به هیدروژن پراکسید که سبب سوزش پوست می شود، ترجیح می دهند.

درمان اگزما با عسل

فواید عسل برای پوست

اگزما بیماری پوستی است که سبب خارش و التهاب در لایه فوقانی پوست می گردد. معمولا افرادی که به اگزما دچار هستند، دارای پوستی خشک و پوسته پوسته شده می باشند. این بیماری به دلیل سیستم ایمنی بیش فعال در بدن رخ می دهد و دارای سه درجه خفیف، متوسط و حاد می باشد.

معمولا خارش های پیاپی در اگزمای پوستی، سبب ایجاد عفونت های باکتریایی می گردد، بدین منظور معمولا از ماسک عسل برای پوست به همراه دارچین و آبلیمو استفاده می گردد. برای این کار، یک قاشق عسل را در یک لیوان آب گرم اضافه کنید و نصف آب یک لیمو را به آن اضافه نمایید، سپس از این محلول هر روز میل نمایید.

زیبایی و طراوت، از معجزات تاثیر عسل برای پوست

عسل ماده ای سرشار از مواد معدنی و اسید های آمینه است، که تاثیری فوق العاده بر روی پوست می گذارد. همچنی عسل سبب آبرسانی و روشن کنندگی پوست می گردد و می تواند شما را از شر سلول های مرده پوست، خلاص کند. همچنین عسل به دلیل داشتن خواص آنتی باکتریالی، سبب کاهش ایجاد آکنه، جای زخم و علائم پیری می گردد. همچنین می توانید از این ماده معجزه آسا به جای ماسک های آلفا هیدروکسید که دارای اسید فراوانی می باشند، استفاده نمایید. عسل توانایی جذب بالای آب را داشته و برای پوست های حساس بسیار بی خطر است.

ترجمه و بازنویسی توسط تحریریه شیمبال

منبع۱: ارگانیک فکت

منبع۲: لایو استرونگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *