Honey Properties for Children

۱۲خواص عسل برای کودکان

۱۲ خواص عسل برای کودکان

عسل دارای فواید بسیاری برای کودکان می باشد که ذکر آنها خالی از لطف نیست. از جمله خواصعسل برای کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. عسل برای تقویت کودکان مفید است.
 2. ایجاد سلامتی و شادابی، خاصیت عسل می باشد.
 3. درمان شب ادراری
 4. رفع کم خونی
 5. ایجاد آرامش برای کودکان پر جنب و جوش

علاوه بر موارد ذکر شده، از دیگر فواید عسل می توان به استفاده روزانه۳۰ تا ۴۰ گرم (۳ قاشق چایخوری در ۳ نوبت) عسل طبیعی اشاره کرد، که موجب شادی و حفظ سلامت در کودکان می شود. علاوه بر این خاصیت عسل، می توان از آن در درمان برخی از بیماری های کودکان استفاده کرد. دلیل این فواید عسل این می باشد که؛ گلوکز موجود در عسل سریعا وارد خون شده و توسط خون به تمامی سلول های بدن می رسد. سپس سوخت و ساز آن سریعا آغاز شده و انرژی بسیاری تولید می کند. همچنین طی تحقیقاتی که صورت گرفته است، مشخص گردید که عسل به عنوان ماده ای موثر در رشد کودکان استفاده می گردد.

خواص عسل برای بهبود رشد و سلامت کودکان

 1. یکی از فواید عسل، داشتن آهن بالا می باشد. این امر سبب افزایش هموگلوبین خون شده و در رفع کم خونی موثر است. همچنین برخورداری از خاصیت ضد عفونی کننده، از آن برای درمان اسهال خونی خفیف در کودکان استفاده می شود.
 2. از ترکیب عسل و شیر گاو به جای ترکیب شکر و شیر گاو برای کودکانی که از شیر مادر محرومند، استفاده می گردد. این کار باعث تقویت کودکان می شود. این خاصیت عسل سبب آرامش دهی به کودک و رفع نفخ در او می شود. همچنین از پوسیدگی دندان های او، جلوگیری می کند. توجه داشته باشید که مصرف عسل برای کودکان زیر یک سال، ممنوع است.
 3. یکی از موارد که سبب افزایش غلظت خون در کودکان می شود، شب ادراری است. این عادت سبب کمبود آب در بدن کودک شده و کلیه های آن ها با کمبود آب مواجه می شوند. به همین منظور از عسل درمانی برای جلوگیری از شب ادراری استفاده می شود. بدین منظور، صبح ها و شب ها یک قاشق چایخوری به کودکان عسل دهید.
 4. همچنین برای درمان شاش بند و یا سختی در ادرار، می توان از ترکیب گل آقطی در یک لیتر آب سرد استفاده کرد. بدین منظور این ترکیب را به مدت ۲ ساعت خیسانده و سپس ۵ دقیقه بجوشانید. بعد از آن اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه دم بکشد. پس از سرد شدن، محلول را با عسل شیرین کرده و هر ۴ الی ۶ ساعت یکبار، یک لیوان به او بدهید.
 5. برای رشد کودکان از هفته ای سه بار و روزی دو بار به اندازه یک الی ۲ قاشق عسل به همراه شیر استفاده کنید. برای کودکان زیر یک سال، مادر کودک از عسل استفاده کند.
 6. خاصیت عسل، ضدعفونی کنندگی آن می باشد؛ که برای درمان زخم ها و برفک دهان و گلوی کودکان به صورت غرغره و یا مزه مزه کردن استفاده می شود.
 7. تحقیقات نشان داده است، کودکانی که روزی یک الی دو قاشق عسل در روز میخورند، دارای رشد بهتر بوده و نفخ نمی کنند.
 8. از خواص عسل می توان به تشکیل منیزیم و کلسیم در بدن اشاره کرد. این امر برای کودکان مبتلا به راشیتیسم بسیار ضروری است.
 9. عسل درمانی موجب رفع خستگی و ضعف عمومی در کودکان می شود. اگر کودکان تمایل به خوردن عسل ندارند، می توان از شربت عسل و آبلیمو استفاده کرد.

تهیه شربت عسل و آبلیمو: یک عدد لیمو ترش تازه را همراه با یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی در یک لیوان آب حل کرده و بنوشید. بهتر است آب زیاد سرد نباشد.

 1. یکی دیگر از خواص عسل در درمان بی قرار و ایجاد آرامش در کودکان پر جنب و جوش می باشد. این ماده می تواند در به خواب رفتن آن ها، موثر باشد.
 2. از ۳۰ الی ۴۰ گرم (۳ قاشق چایخوری در ۳ نوبت) عسل طبیعی برای سلامتی و شادابی کودکان در روز استفاده کنید.

 

فواید عسل برای افزایش نشاط در کودکان

در مقاله ای تحت عنوان “تقویت زنان حامله و افزایش شیردهی آن ها” ذکر شد که مصرف عسل توسط زنان باردار و شیرده، سبب افزایش انرژی و اشتهای آن ها می شود. این امر در نهایت به سلامت و رشد بیشتر کودک منجر می گردد.

ترجمه و بازنویسی توسط تیم تحریریه شیمبال-خانم نیلوفر ساکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *