درمان بیماری کبد

روش های طبیعی درمان کبد چرب با عرقیات و ورزش

عرقیات گیاهی بهترین محصول برای درمان کبد چرب هستند و به نوعی سبب می شود بدن راه بازسازی بهتری داشته باشد. عرق گیاهی شاه تره، خارشتر و کاسنی یک ترکیب بی نظیری برای کبد چرب محسوب می شود و در لیست داروهای گیاهی موثر قرار دارد. این نوشیدنی های گیاهی طبع سرد و تر داشته و سبب می شود که میزان کلسترول خون کاهش یابد.

درمان کبد با مصرف چای سبز

چای سبز یکی از بهترین روش های طبیعی برای درمان کبد محسوب می شود و از تجمع چربی در کبد پیشگیری می کند. نوشیدن چای سبز با استفاده از عصاره این گیاه دارویی سبب می شود که رسوب چربی ها در اطراف کبد کاهش یابد و همینطور روند درمانی کبد چرب را نیز سرعت می کند. افرادی که درگیر بیماری کبد چرب هستند و یا استعداد چاقی داشته و تحرک کمی دارند می توانند چای سبز را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجاند و به این ترتیب به نتیجه خوبی دست یابند.

طریقه مصرف: روزانه بین ۱ الی سه فنجان چای سبز بدون شکر یا با توت استفاده کنید.

درمان کبد به واسطه گیاه خار مریم

گیاه خار مریم یکی از گیاهان دارویی مناسب برای درمان و پیشگیری از بیماری کبدی است. این گیاه ترکیب بی نظیری از سیلی مارین محسوب می شود و سبب می شود که جذب چربی به خصوص چربی بد ال دی ال کاهش یابد و همینطور سبب کاهش جذب کلسترول می شود.

خار مریم در لیست گیاهانی قرار دارد که سبب می شود کبد چرب رشد آهسته تری داشته باشد.

طریقه مصرف: هم می توانید خار مریم را به صورت دمنوش استفاده کنید که باید به مدت ۱۵ دقیقه دم بکشد و هم می توانید گیاه خار مریم را خشک کنید و به صورت پودر در وعده های غذایی خود مانند ماست و سالاد استفاده کنید تا سرعت تولید دوباره سلول های کبدی بیشتر شود.

زنجبیل یک محرک قوی برای درمان بیماری های کبدی

زنجبیل سبب افزایش متابولیسم بدن می شود و به نوعی در لیست شیوه های کاهش جذب چربی در جریان گردش خون و اندام های داخلی است. زمانی که سوخت و ساز بدن بیشتر شود کبد شروع به بازسازی خود کرده و چربی های اضافی کبد نیز رفته رفته از بین می روند اینطور که مشخص است زنجیل در لیست محصولاتی قرار دارد که باید در غذاهای روزانه گنجانده شود.

طریقه مصرف: افرادی که در طول هفته ۲ الی ۳ بار زنجبیل استفاده می کنند می توانند از خواص درمانی آن برخوردار شوند که سبب افزایش میزان متابولیسم شده و در کاهش جذب چربی ها بسیار موثر است.

می توانید یک تکه زنجبیل را در درون کاسه ماست رنده کنید و آن را پس از صرف وعده های غذایی میل کنید. شیوه های طبیعی درمان نوشیدن دمنوش زنجبیل سبب می شود که بیماری های کبد به ویژه کبد چرب کاهش یابد.

در صورتی که از زنجبیل به صورت ترکیب شده با پاپریکا استفاده کنید و یک افشره گیاهی تهیه کنید می توانید کبد چرب گرید ۳ را نیز درمان کنید و به نوعی عملکرد مناسبی برای بدن ایجاد می کند.

برای رهایی از بیماری کبدی سویا را جایگزین گوشت قرمز کنید.

عدم رعایت رژیم غذایی صحیح سبب می شود که رسوب چربی ها در بافت کبد بیشتر و بیشتر شود و بیماری های کبدی بدن را تصاحب نمایند.

از نظر محققان استفاده از پروتئین های گیاهی به جای حیوانی می تواند کبد را از چربی های اضافی نجات دهد. مثلاً می توانید در غذاهایی که با گوشت تهیه کرده اید، سویا استفاده کنید چون سویا در لیست محصولات گیاهی قرار دارد و کبد به سمت چربی های اضافی کشیده نمی شود. سویا ها در طعم و مزه متفاوتی عرضه می شود.

آبلیمو معجزه ای برای درمان کبد چرب

لیمو ترش تازه باید بخش مهمی از وعده غذایی شما باشد لیمو ترش سرشار از ویتامین سی است که حکم یک آنتی اکسیدان قوی را ایفا می کند و سبب می شود که هضم و جذب مواد مفید در بدن بهبود یابد و به نوعی قابلیت زیادی در پیشگیری و درمان کبد چرب دارد.

طریق مصرف: می توانید به صورت روزانه و هر زمانی که تشنه هستید، لیمو ترش تازه را آب گرفته و با یک لیوان آب میل کنید. عصاره لیمو ترش در غذاهایی رقیق مانند سوپ و … نیز می تواند یک روش استفاده بسیار خوب باشد.

زردچوبه را فراموش نکنید

افراد چاقی که درگیر بیماری کبد چرب هستند باید زردچوبه را بخش مهمی از وعده غذایی خود در نظر داشته باشند. زردچوبه به عنوان یک چاشنی محسوب می شود که در برنامه روزانه مورد استفاده قرار می گیرد و سبب می شود که مقاومت کبد در برابر بیماری های چربی زا بیشتر شود.

طریق مصرف: سعی کنید از مقداری زردچوبه در وعده های غذایی خود به صورت پودر و ادویه استفاده کنید.

بهترین عرقیات برای درمان کبد

عرقیات گیاهی بهترین محصول برای درمان کبد چرب هستند و به نوعی سبب می شود بدن راه بازسازی بهتری داشته باشد. عرق گیاهی شاه تره، خارشتر و کاسنی یک ترکیب بی نظیری برای کبد چرب محسوب می شود و در لیست داروهای گیاهی موثر قرار دارد. این نوشیدنی های گیاهی طبع سرد و تر داشته و سبب می شود که میزان کلسترول خون کاهش یابد و کبد و بدن از چربی ها پاکسازی شوند. از سوی دیگر این عرقیات سموم و مواد زائد بدن را نیز از بین می برد.

طریقه مصرف: میتوانید روزانه یک الی دو لیوان از عرقیات شاه تره و کاسنی و خارشتر استفاده کنید. بیماری های کبد چرب و سیروز کبدی سبب می شود که ابتلا به بیماری های کبدی به حداقل برسد و بدن در وضعیت سلامت قرار بگیرد.

درمان کبد چرب با خاکشیر

خاکشیر در لیست گیاهان بسیار مفید قرار دارد که برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود. مصرف خاکشیر سبب می شود که کبد چرب درمان شده و پاکسازی آن به طور مفید صورت بگیرد. این دانه ها کبد را از چربی پاک می کنند.

طریقه مصرف: میتوان خاکشیر را با آب ولرم و کمی ترنجبین ترکیب کنید و یک شربت خوش طعم تهیه کنید که برای درمان مزاج های خشک گزینه بسیار خوبی است و به نوعی سبب می شود که درمان کبد چرب به خوبی صورت بگیرد.

ترکیب خاکشیر و ترنجبین برای درمان سودا و بلغم نیز بسیار خوب است. این ترکیب بهترین نرم کننده مزاج های خشک است و به بدن رطوبت می دهد.

درمان کبد چرب با سرکه سیب

سرکه سیب در لیست بهترین روش های درمان کبد قرار دارد که به نوعی کمک می کند چربی های انباشته در داخل و اطراف کبد تا حد زیادی از بین بروند. سرکه سیب سبب می شود که وزن فرد کاهش یابد.

روش استفاده: یک قاشق چایخوری سرکه را با یک لیوان آب گرم ترکیب کنید. اگر دوست دارید کمی طعم آن خوشایندتر باشد از عسل استفاده کنید. قبل و پس از غذا این محلول را استفاده کنید.

دمنوش قاصدک برای درمان کبد چرب

قاصدک در لیست گیاهان قرار دارد که یک تونیک بسیار خوب برای کبد محسوب می شود. این گیاه برای درمان بیماری های کبد گزینه مورد تایید طب سنتی است. قاصدک سبب می شود که سم زدایی از بدن صورت بگیرد و سوخت و ساز چربی های انباشته شده نیز بهبود یابد. همینطور می توانید از عصاره برگ قاصدک برای پیشگیری و درمان کبد چرب نیز استفاده نمایید.

طریقه مصرف: یک قاشق چای خوری ریشه قاصدک خشک شده را به یک فنجان آب گرم ترکیب کنید و ده دقیقه زمان دهید. از عسل برای طعم بهتر آن استفاده کنید و چند بار در هفته آن را میل کنید. می توانید از برگ قاصدک به عنوان سالاد نیز استفاده کنید.

درمان کبد چرب با کنگر فرنگی

نام دیگری که برای کنگر فرنگی در نظر گرفته شده است آرتیشو است که در طب سنتی این گیاه سابقه طولانی برای اختلالات کبدی و صفرا دارد. این گیاه شامل اسیدهای سینارین، فلونیک  کافئیک بوده و همینطور شامل مواد معدنی و ویتامین و آنزیم ها می شود. عصاره برگ این گیاه شامل آنتی اکسیدان و محرک سلول های کبدی است و محصول بی نظیری محسوب می شود. می توانید از گیاه را خشک کرده و پودر کنید و در وعده های غذایی خود استفاده کنید. این گیاه به صورت دمنوش نیز استفاده شده بهترین گزینه برای درمان کبد محسوب می شود و امتیاز زیادی دارد.

درمان گیاهی کبد چرب با دارچین

دارچین با عطر و طعم بی نظیری که دارد در تهیه بسیاری از غذاها و شیرینی ها استفاده می شود. این گیاه به طور کلی به صورت دم کرده نیز استفاده شده و از چوب دارچین می توانید از نوشیدنی های داغ خود استفاده کنید.

بهتر است که دارچین را به صورت چوب یعنی آسیاب نشده استفاده کنید تا اثربخشی بهتری بر روی درمان کبد چرب داشته باشد. این محصول به صورت ادویه برای طعم دهی در غذاها نیز استفاده می شود و بسیار عالی است. کسانی که نیاز به استفاده از غذاهایی با طبع گرم دارند دارچین را فراموش نکنند.

درمان کبد چرب با رزماری

رزماری طعم و عطر خوشی دارد و در کنار غذاها مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه خاصیت ضد التهابی دارد و سبب می شود که دردهای مفصلی کاهش یابد. اثر درمانی رزماری آنقدر زیاد است که سبب می شود کبد به بازسازی بافت خود کمک دو چندان نماید.

درمان کبد با ورزش های روتین

بگذارید کمی در مورد بیماری کبد چرب صحبت کنیم. بیماری کبد چرب به این معنی است که چربی های ذخیره شده در کبد بیش از حد معمول است و این موضوع سبب می شود که بدن آنطور که باید فعالیت نداشته باشد. کبد بزرگترین ارگان در داخل بدن است و وضعیت آن تجزیه مواد غذایی، منبع انرژی و دفع سموم است. کبد مقداری چربی به عنوان ذخیره را به عهده می گیرد. چربی ذخیره شدن در کبد بیش از ۵ درصد است و این مقدار غیر طبیعی است.

کبد چرب در دو نوع الکلی و غیرالکلی است. کبد چرب الکلی مسئول تجزیه موادی است که از طریق روده جذب می شود. زمانی که فرد در مصرف الکل زیاده روی داشته باشد سلول های کبد در طولانی مدت سبب آسیب به بافت بدن می شود. به نوعی التهاب سلول های کبد و ضعف سیستم ایمنی صورت می گیرد.

کبد چرب غیر الکلی نیز در دو نوع ساده و سیروزی تقسیم شده است. کبد چرب ساده سبب می شود که میزان التهاب و آسیب به سلول های کبد کمتر شود.

بیماری کبد چرب سیروزی که نام دیگر آن هپاتیت کبد چرب غیر الکلی است به نوعی بسیار جدی تر از نوع ساده آن است. این نوع بیماری سبب می شود که به سلول های کبدی آسیب وارد شود.

عدم فعالیت یکی از موارد بسیار مهم در ایجاد بیماری کبد است. نداشتن فعالیت کافی سبب می شود که این بیماری بسیار تاثیرگذار باشد. فعالیت بدنی و ورزش سبب می شود که سیستم انرژی و غدد هورمونی تحریک شود و به نوعی باعث فعال شدن ارگان های داخلی بدن می شود. این موضوع سبب می شود که انرژی دریافتی نسبت به انرژی مصرفی بیشتر شود.

بهترین ورزش برای درمان کبد چرب

بهترین ورزش هایی که برای درمان کبد چرب در نظر گرفته می شود شامل تمرینات استقامتی است که شامل تمرینات هوازی مانند دوچرخه سواری و پیاده روی و دویدن می شود. تمرینات مقاومتی از جمله بدنسازی نیز سبب می شود درمان کبد به خوبی صورت بگیرد. تمرینات جدید HIIT نیز با شدت بالا می تواند پروسه درمان کبد چرب را بهبود دهد.

تمرینات استقامتی: تمرینات استقامتی که به عنوان ورزش های هوازی شناخته می شود به فرد کمک می کند که بدون استفاده از وزن خارجی شروع به فعالیت بر اساس ضربان قلب کند.

دوچرخه سواری یک ورزش مناسب برای درمان کبد چرب است اما باید یک سری نکات را رعایت کنید:

۱-      پیش از شروع تمرین می بایست قند خون را تمرین کنید.

۲-      پیش از انتخاب این تمرین از پزشک خود اجازه بگیرید.

۳-      در حین دوچرخه سواری از خوردن مواد شیرین خودداری کنید.

۴-      پیش از شروع تمرین سعی کنید با حرکات کششی پویا بدنتان را گرم کنید.

۵-      در ابتدا آهسته پیش بروید.

بدنسازی برای درمان کبد چرب

اگر اضافه وزن بالایی دارید بدنسازی را زیر نظر مربی دنبال کنید. برای انجام این تمرین در ابتدا حرکات کششی پویا داشته باشید. ست های حداقل ۸ مرتبه ای را تکرار کنید تا عضلات شما درگیر شود.

بهتر است از تردمیل استفاده کنید و تمرین هوازی خود را تکمیل کنید.

در انتهای تمرین از روش های سرد کردن با حرکات کششی ایستا استفاده کنید تا بدن در وضعیت مناسبی قرار بگیرد.

روش های طبیعی درمان کبد می تواند شانس سلامتی دوباره را به شما هدیه دهد.


عسل طبیعی با کیفیت

عسل طبیعی درجه ۱ شیمبال با ساکارز و پرولین مناسب . 
  • &#۱۰۰۰۴;عسل گون کوهستان درجه ۱
  • &#۱۰۰۰۴;عسل کناردرجه ۱
  • &#۱۰۰۰۴;عسل چهل گیاه درجه ۲
خرید عسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین محصولات محلی و روستایی شیمبال
کلیک کنید