عسل طبیعی

۱۱ روش تشخیص عسل طبیعی برای ماجراجوها

من علیرضا هستم و می دانم شما به دنبال روش های کاربردی و همیشگی هستید که فقط با فهمیدن تشخیص عسل طبیعی از تقلبی به این موفقیت خواهید رسید.

من و پدرم با مشتریانمان که به صورت حضوری و تلفنی صحبت می کنیم بیشترشان به دنبال این هستند که چطوری میتوانند خودشان عسل طبیعی را تشخیص دهند و ناگفته نماند که اکثریتشان خیلی ماجراجو هستند ، والبته شما که دارید این مطلب را می خوانید. 

هیچ چیز برای شما بهتر از این نیست که بدانید عسلی که تهیه کرده اید ، عسل طبیعی است . مطمِئنن هستم برای شما تشخیص عسل تقلبی و همچنین شناخت کیفیت عسل یا همان ارزش گذاری عسل که در پایان مطلب به این مورد اشاره می کنم مفید خواهد بود . پس خواهشا سرسری از این موضوع گذر نکنید و نگویید این مورد اهمیتی ندارد. من اطمینان دارم شما سوالی در ذهن دارید که چرا قیمت عسل بعضی از زنبورداران با هم تفاوت دارد !پس ذره بین های خود را بیرون بیاورید و چشم های خود را تیز کنید . چون قرار است دقیق شویم .

اگر بخواهم بهترین راه تشخیص را به شما پیشنهاد بدهم  ; مرحله اول مراجعه به آزمایشگاه مواد غذایی است. هرچند این مورد را در ادامه برای شما توضیح می‌دهم، ولی یک خریدار که نمی‌تواند وقت خود را صرف بردن عسل به آزمایشگاه کند و هزینه آن را بپردازد…! 

من مطمئنم این روش شما را خوشحال نخواهد کرد ، شما به دنبال این هستید که خودتان آستین را بالا بزنید و عسل تقلبی و یا بی‌کیفیت را از عسل واقعی تشخیص بدهید! شما نه به آزمایشگاه و نه به هیچ فروشنده دیگری اطمینان ندارید …

اگر می‌خواهید خودتان متوجه اصل بودن عسل شوید، باید دو یا سه مورد از این ۱۱ روشی که توضیح می‌دهم را استفاده کنید. هرچند این روش‌ها علمی نیستند اما بعضی از زنبورداران به‌ مرور و با تجربه خود آن‌ها را برای دیگران و ما بازگو کرده‌اند.

ولی مقدم میدانم اول ببینیم چه چیزی بوسیله برگه آزمایشگاه به ما کمک می کند.

شناسایی عسل طبیعی

عسل تقلبی را در آزمایشگاه چطور از تقلبی تشخیص می دهند؟

همان‌طور که می‌دانید تنها منبع تولید عسل، زنبور عسل است و دیگر هیچ! از ویژگی‌های مهم عسل طبیعی توجه به ساکارز (به میزان قند موجود در عسل ساکارز می‌گویند) آن است، شما تا حدودی می‌توانید طبیعی بودن عسل را با ساکارز آن بسنجید ، مثلا عسل کنار (سدر یا کنار این نوع درخت در مناطق جنوبی کشور وجود دارد) را به‌ وسیله برگه آزمایشگاه تست کنید و اگر ساکارز آن زیر ۵ بود می‌توان تا حدودی گفت این عسل کنار به طبیعی بودن نزدیک است . در واقع ساکارز یک عسل کنار طبیعی بایستی زیر ۵ باشد و اگر بالای ۵ باشد، دیگر نمی‌توانید آن را عسل با خلوص خوبی بدانید! و البته دقت داشته باشید بعضی از گیاهان مثل گون بدلیل پایین بودن قند خود گل گیاه به طور حتم ساکارز پایین تری دارد. شما می توانید برای خرید عسل گون  حداکثر ساکارز ۳ را در نظر بگیرید.

ولی در چه صورتی ساکارز زیاد می‌شود؟!

در صورتی ساکارز یا قند عسل زیاد می‌شود که زنبوردار از آب شکر برای تغذیه زنبورعسل استفاده کند و یا اینکه افزودنی به عسل اضافه‌شده باشد.

پرولین

اگر دقت کرده باشید من گفتم ساکارز تا حدودی مشخص کننده طبیعی بودن است ولی کافی نیست … یکی دیگر از شاخص های مفید پرولین می باشد .حالا پرولین چیست؟ پرولین اسیدآمینه اصلی عسل بوده که میزان کافی آن در عسل تولیدی می‌تواند به عنوان شاخصی برای کیفیت مناسب عسل باشد. اسیدهای آمینه موجود در عسل، به طور ویژه متاثر از میزان تغذیه زنبور عسل از گرده گیاهان می‌باشد. مطابق بروشور استاندارد ملی ایران به شماره ۹۲ ، حداقل میزان پرولین برای عسل طبیعی ۱۸۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم عسل می‌باشد . پرولین دقیقا برعکس ساکارز می باشد . یعنی هرچه این عدد بالاتر باشد کیفیت عسل بالاتر و طبیعی تر است . پس از ۱۸۰ به بالا را در برگه آزمایشگاه در نظر بگیرید هر چه این عدد بالاتر بود عسل شما خلوص خوبی دارد .عدد ۵۰۰ به بالا برای پرولین عسل یک عدد ایده آل است .در نتیجه بحث پرولین را جدی بگیرید….

شناسایی عسل طبیعی

خوب تا به اینجا من سعی کردم به صورت خلاصه مهمترین شاخص عسل که بوسیله آرمایشگاه که می تواند به شما کمک کند را توضیح دهم، ولی همه چیز به این دو مورد محدود نمی شود و موارد زیادی هستند که در آزمایشگاه کیفیت سنجی می شود و البته فروشگاه های معتبر و تاجران از این نوع اطلاعات بیشتر استفاده می کنند و مطمنن دانستنشان کمکی به شما نمی کند. اگر خریدار عمده عسل هستید و دنبال عسل با کیفیت به همراه برگه آزمایشگاهی هستید که ساکارز و پرولین خوبی داشته باشد . من به شما پیشنهاد می کنم با ما از طریق صفحه خرید عسل عمده  در تماس باشید.

۱۱ روش دیگر تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

با توجه به تنوع محصولات و مناطق اقلیمی آب و هوایی بعضی از موارد را نمی‌توان بنا به شرایط ویژه‌ای استفاده کرد مثل غلیظ بودن عسل، چسبندگی عسل و شفافیت عسل. درواقع نمی‌توان ۱۰۰ درصد به درست بودن موارد پی برد. من در ادامه به ۱۱ روش مرسوم می‌پردازم تا بدون تست عسل در آزمایشگاه و زنبوردار بتوانید یک عسل طبیعی را به‌ راحتی تشخیص دهید!

عطر و بوی عسل

یکی از بهترین روش‌های تست عسل طبیعی نسبت به موارد دیگر استشمام بوی عطر گل عسل می‌باشد. اگر درپوش ظرف عسل مدتی بسته باشد، هنگام باز کردن درپوش عسل بو و رایحه خوشایند گل و گیاه عسل طبیعی را می‌توانید استشمام کنید، درحالی‌که عسل تقلبی و مصنوعی بوی گل و گیاه خاصی نمی‌دهد و در بعضی موارد هیچ عطر و بویی احساس نمی‌شود. شما حتی با چشیدن عسل طبیعی می‌توانید بوی آن را دهان خود متوجه شوید. ناگفته نماند که در این مرحله بایستی حس بویایی خوبی داشته باشید.

فریزر

روش دوم جز پر استفاده ترین روش ها است ، شما می توانید عسل خودتان را به مدت دو ساعت و یا بیشتر در فریز بگذارید ، اگر  عسل شما تغییر شکل داد و پس از قرار دادن در دمای عادی به حالت عادی بازنگشت در این صورت عسل شما طبیعی نیست.

نکته اگر عسل شما تغییر شکل نداد و فقط سفت شد و به حالت عادی بازگشت در این صورت عسل شما عسل باکیفیتی است.

تشخیص عسل طبیعی با حرارت دادن

یکی از راه‌های تشخیص اصل بودن عسل، حرارت دادن است، زمانی که عسل طبیعی را حرارت می‌دهید، به‌سرعت گلوله می‌زند منتها حباب نمی‌دهد، درحالی‌که عسل مصنوعی به دلیل قند و رطوبت و همچنین آب اضافی، به‌سرعت حباب می‌دهد.

تشخیص عسل طبیعی با حرارت دادن

 

مزه و طعم عسل

مزه و طعم عسل طبیعی پس از میل کردن مدت‌زمان کوتاهی احساس می‌شود ولی در عسل‌های تقلبی به دلیل اینکه از شیرین‌کننده‌ها برای تولید عسل استفاده می‌شود، طعم آن مدت‌زمان زیادی در دهان باقی می‌ماند. و حتی ممکن است مزه آبنبات را احساس کنیم .

ته نشین شدن عسل در آب

تست عسل طبیعی با آب

توجه داشته باشید عسل طبیعی بدون اینکه در آب ولرم حل شود، در ته لیوان ته‌نشین می‌شود درحالی‌که عسل تقلبی به‌سرعت در آب حل می‌شود و ته‌نشین نخواهد شد. 

رقیق بودن یا غلیظ بودن

یکی از مواد تشکیل دهنده عسل آب است .۱۸ درصد عسل دارای آب می باشد . معمولا عسل های بهاره (عسل های که در فصل بهار برداشت می شوند)و یا عسل هایی که تازه برداشت می شوند.رقیق هستند .(البته امکان دارد با توجه به منطقه و نوع پوشش گیاهی ،عسلی غلیظ تولید شود ) اگر عسل هایی که مدت زمانی از تولیدشان را مشاهده کردید که مقداری غلیظ یا همان سفت هستند تعجب نکنید چون آب آنها ممکن است تبخیر شده باشد .  پس با این تفسیر همچین موردی را نمی توانیم ملاک بررسی و نتیجه گیری دقیقی قرار بدیم و شخصا نظرم این است به این روش نمی توانیم استناد کنیم .

فکر کنم کمی گیج شدید و این سوال برای شما پیش آمد که چرا این مورد را جز روش های تشخیص آوردم ..! خوب به این دلیل که سوالات راجب به سفت یا شل بودن عسل زیاد بود و من هم نیاز دیدم که گفته شود.

تشخیص عسل طبیعی

شفافیت عسل

یکی از روش‌های  کاربردی برای تشخیص اصل بودن عسل، توجه به شفافیت آن است، از پشت شیشه عسل تقلبی به‌راحتی می‌توانید اشیاء را ببینید درحالی‌که دیدن نور و اشیاء از پشت شیشه‌ی عسل طبیعی غیرممکن است.

 

تشخیص عسل طبیعی با نان تست

تست عسل طبیعی با نان

یکی دیگر از روش‌های شناسایی عسل طبیعی این است که مقداری از آن را بر روی یک‌تکه نان بمالید، عسل در همان حالت باقی خواهد ماند، درحالی‌که عسل تقلبی به دلیل رطوبتی که دارد نان را خیس خواهد کرد.

تشخیص عسل طبیعی با کاغذ

کافی است چند قطره از عسل را روی کاغذ بریزید، به‌هیچ‌عنوان جذب کاغذ نخواهد شد، درحالی‌که عسل تقلبی به‌سرعت روی کاغذ جذب می‌شود.

قیمت عسل

با توجه به اینکه زنبورداران زحمت و زمان زیادی صرف محصول تولیدی خودشان می کنند ، پس قاعدتا قیمت محصول و دست آورد خودشان را ارزان نخواهند داد . همیشه در نظر داشته باشید در بازار عسل ها با توجه به کیفیتشان بازه قیمتی دارند . وهیچوقت عسل با کیفیت ارزان فروخته نخواهد شد حتی اگر شما این عسل را مستقیم از زنبوردار تهیه کنید.

رس بستن عسل طبیعی 

رس زدن را با شکرک زدن یکی ندانید ! این اشتباه تفسیری پیش آمده خیلی ها را به اشتباه انداخته و در اوایل خود من هم که سر رشته ای از این موضوع نداشتم را درگیر کرده بود . خیلی مختصر بخواهم توضیح دهم شکرک زدن محتویات عسل را سفت و سخت می کند . ولی رس زدن محتویات نرمی است که معمولا وقتی عسل را درون ظرفی بگذارید بعد از مدتی رس در ته آن ایجاد می شود.

رس زدن به معنای رسوب کردن و کدر شدن عسل است. عسل طبیعی به دلیل داشتن دیاستاز بعد از مدتی ته‌نشین می‌شود. بلورهای عسل رس زده خيلی ريز تر از بلورهای عسل شكرك زده هستند .

 

سخن پایانی یا نیمه آخر ماجراجویی…

تشخیص عسل طبیعی

تقریبا به پایان ماجرا رسیدیم، شما یاد گرفتید با انتخاب خودتان هر روشی را امتحان کنید و عسل طبیعی را شناسایی کنید. به پایان این را اضافه کنم چندین روش دیگر هستند که از زبان دیگران شنیده می‌شود ولی اثبات‌شده نیستند .این موارد پرتکرار عبارت‌اند از:تشخیص عسل با استفاده از کبریت و تشخیص عسل طبیعی با استفاده از ناخالصی‌های موجود در عسل و مورچه زدن عسل. که من به آنها نپرداختم چون پایه های محکمی برای اثباتشان وجود ندارد . 

حالا از کجا متوجه ارزش و کیفیت عسل طبیعی شویم ؟

اگر یادتان باشد در اول صحبتهایم در مورد شناخت کیفیت عسل طبیعی به شما قولی داده بودم . تا به اینجا هر چه گفتیم مربوط به تقلبی یا طبیعی بودن عسل می شد . ولی بیاید پایمان را فراتر بزاریم، بحث هم اکنون بر سر خوب یا خوب تر بودن است. در واقع عسل های طبیعی کندویی با توجه به نحوه تولیدشان دارای کیفیت و ارزش متفاوتی هستند .

کسانی که تعیین کننده کیفیت عسل می باشند، خود زنبوردارن هستند ، همانطور که قبلا گفتم بعضی از زنبوردارن به صورت کم و زیاد از آب شکر در فواصلی از سال ، زنبورهای خود را تغذیه می کنند . و برخی از زنبوردارن زنبورهای خود را با آب شکر تغذیه نمی کنند که معمولا عسل تولیدی این زنبورداران کیفیت و قیمت بالایی دارد . هر چند زنبوردارنی که به زنبورستان خود آب شکر نمی دهد و پیرو این روش محصول کمی برداشت می کند! ولی کیفیت عسل این نوع زنبورداران کیفیت خیلی خوبی دارد.

تشخیص عسل طبیعی

خوب ، نتیجه گیری هم اکنون برای شما روشن شد . ولی از کجا می توانید کیفیت سنجی کنید ؟ من معتقدم شما بعد از مدتی آزمون و خطا می توانید حتی متوجه فرق بین کیفیت عسل های طبیعی شوید . پس بدنبال تجربه باشید. اما اگر مایل باشید می توانید از طریق لینک به صفحه محصولات عسل شیمبال که ۳ مدل هستند بروید و عسل های درجه ۱ و درجه ۲ را مشاهده کنید . برای مشاهده بر روی کلمه خرید عسل طبیعی کلیک کنید.

 

اهمیت طبیعی بودن

ولی این همه حساسیت زیاد برای چیست !! چرا عسل طبیعی آنقدر مهم است که همه برای این عسل حاضرند این مسیر پر پیچ و خم را طی کنند؟ من در مطلبی تمام خواص جادویی عسل طبیعی را توضیح دادم که  پیشنهاد می کنم مطالعه اش کنید.  در حقیقت عسل خالص خواص درمانی دارد که عسل مصنوعی و بی کیفیت همچین خاصیتی هایی ندارد . پس برای خواندن این مطلب وقت را تلف نکنید و بروی مطلب خواص عسل طبیعی کلیک کنید .

درپایان اگر روشی  می دانید برای تست عسل طبیعی کاربردی است زیر همین مطلب کامنت کنید من یکی که خیلی خوشحال میشم….

 


عسل طبیعی با کیفیت

عسل طبیعی درجه ۱ شیمبال با ساکارز و پرولین مناسب . 
 • &#۱۰۰۰۴;عسل گون کوهستان درجه ۱
 • &#۱۰۰۰۴;عسل کناردرجه ۱
 • &#۱۰۰۰۴;عسل چهل گیاه درجه ۲
خرید عسل

25 نظر در “۱۱ روش تشخیص عسل طبیعی برای ماجراجوها

 1. سمیه می گوید :

  مطلبتون کامل بود و اینکه فیلم قشنگی در رابطه با عسل طبیعی ساختید .جا داره بابت اگاهی رسانی از شما تشکر کنم .

 2. منصور می گوید :

  عسل طبیعی تا ساکارز ۱۰ استاندارد بحساب میاد،
  ساکارز زیر ۵ دارویی
  عسل کنار و گون بخاطر داشتن ساکارز خوده گیاه همیشه در آزمایشگاه ۶ یا ۷ میشه.
  عسل دو مدل رسک یا شکرک میزنه، یکبار وقتی که عسل بدلیل زنده بودن آنزیمها در برابر دما عکس العمل نشون میده یعنی در جای در جای سرد شروع به رس زدن میکنه و بلعکس در جای گرم از حالت رس خارج میشه و بحالت طبیعی برمیگرده، عسل طبیعی رس بزنه مثل روغن نباتی جامد میشه و کمی نرمتر. ولی عسلی که با آب قند درست شده باشه وقتی شکرک بزنه مثل سنگ سفت میشه که با حرارت زیاد باید ذوبش کرد.
  عسل های صنعتی رو اصلا زنبور ندیده، این نوع عسل از شکر و چغندر و ذوب کردن نشاسته درست میشه که هیچ وقت رس نمیزنه، بخاطر اینکه زنده نیست.
  عسل رو با طعم و عطر هم نمیشه تشخیص داد چون اسانس میزنن.
  عسلی که در مصر کشف شد جامد بود چون آبش تبخیر شده بود ولی خواصش از بین نرفته بود و قابل خوردن بود

  آزمایش کاغذ وته نشین شدن هم رده. جواب نداده

  بهترین راه شناخت عسل اول رس نرم دوم آزمایش در آزمایشگاه هست ، سوم بروی یک بیمار دیابتی، ( امتحان شده)

  • shimbal می گوید :

   سلام .
   بالاترین ساکارز عسل طبیعی کنار نهایتا تا ۵ قابل قبول می باشد ، و این گفته من نیست گفته خود آزمایشگاها می باشد، و بالاترین ساکارز مربوط به عسلی میباشد که زنبورهای آن در تابستان بیشتر از شهد میوه های شیرین تغذیه کرده باشد، تا حدود ۷ می باشد. و ساکارز ۱۰ هیجوقت مورد تایید نمی‌باشد.
   برای مورد بعدی که گفتید دو مدل عسل هست ،
   بهترین تجربه شکرک نزدن عسل های وحشی بدست آمده از طبیعت است ، که هزاران سال است مورد تجربه قرار گرفته ، ولی مشکل ما روی رسوب کم عسل های پرورشی نیست. ، ولی شکرک زدن به هیچ وجه مورد تایید تجربی و علوم آزمایشگاهی نخواهد بود ، هر چند تبلیغات سود جویانه زنبورداران بزرگ غربی مبنی بر سلامت عسل های شکرک زده متاسفانه افکار بسیاری از افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند را تحت تاثیر تبلیغات فریب کارانه ی خود قرار داده است .
   راجب به عطر و طعم که اشاره کردید . این دو مورد کافی نیستن ولی لازم هستند .در واقع عسل طبیعی باید طعم و بوی گیاه و یا میوه بدهد.
   روش کاغذ و ته نشین شدن عسل یک روش مرسوم است و توسط برخی زنبوردارن در گذشته تست و تایید شده . و به همین دلیل ما جز چند مورد تشخیص عسل طبیعی در مطلب بیانش کردیم است.

   ولی اشاره کردم رس بستن کم عسل دلیل بر کیفیت پایین عسل نیست ، و نشانه ساکرز بالا نیست ، چون که اغلب افزودنی ها قندی نیستن و همان افزودنی های غیر قندی هستند که رسوب می کنند. و فردی که دیابتی بوده مطمئنن عسل با ساکارز پایین (قند کم ) مصرف کرده .

  • علی می گوید :

   سلام آقا منصور
   منظورتون روی یک بیمار دیابتی منظورتون استفاده یک موش آزمایشگاهی دارای اختلال قند خون بالا که این موش مخصوصا واسه این آزمایش هست، درسته؟؟ بعید میدونم منظورتون از یک بیمار دیابتی از نوع بشر باشه چون خیلی خطرناکه بخاطر اینکه عسل چه تقلبی و چه طبیعی و چه ارگانیک و حتی عسل وحشی در نهایت یک نوع کربوهیدارت بحساب میاد و باید در مصرفش احتاط کرد و گلیسمی اون ۵۵ هست در صورتی که گلیسمی قند و شکر ۶۵ هست
   ولی بردن عسل به آزمایشگاه تنها راه مطمئن هست اینو کاملا با شما موافقم

  • علی می گوید :

   آقا رضا دستگاه تست قند خون؟؟؟؟؟؟

   اینو دیگه کجا شنیدی؟؟؟؟

   توی بیماری دیابت ممکنه بر اثر یا مصرف کم غذا و… قند خون شخص بیمار افت میدا میکنه و وقتی قند خون خیلی پایین بیاد و بدترین حالتش طرف به کما میره و سریعترین راه بالا اوردن قند خون در صورت نبود آمپول گلاگاکان مالیدن عسل به لثه شخص بیهوش که سریع و بلافاصله قند خون بالا میاد و باعث جلوگیری از مرگ میشه حالا اگه عسل رو بخواییم یا دستگاه تست قند خون تست کنیم فک کنم اونو بعنوان سیانور یا آب سنگین میشناسه نه عسل☹

 3. احمد می گوید :

  بنده هم از فردی دیابتی که خودش امتحان کرده بود شنیدم که عسل کاملا طبیعی قند خون رو متعادل و پایین میاره و عسل تقلبی اگر شکر داشته باشه بالا میبره اگر شیرین کننده مصنوعی زده باشن نه پایین میبره نه بالا ضمنا با صحبتهای آقای منصور موافقم

 4. سارا می گوید :

  با آقای منصور موافقم.
  عسلهای ما در شمال اینقد رقیق هستن که از نصف آزمایشهایی که ذکر کردین رد میشن! حالا یا عسل سرباغ ما طبیعی نیست یا روشهای شما اعتبار نداره!!

  • علیرضا یوسفی می گوید :

   سلام خیر. در واقع عسل بهاره یا عسلی که تازه بدست میاد شل هستش . ولی عسلی که تابستانه باشه چون آبش تبخیر میشه سفتره .

 5. ایمان می گوید :

  سلام من یک روشی برای خودم دارم ولی نمی دونم چقدر درسته کمی عسل را بین دندانهای آسیاب می جوم حدود یک قاشق چای خوری . اگر حالت جسبندگی اش زیاد بود مصنوعی حسابش می کنم و اگر نچسبید یعنی تمایلش به چسبندگی به دندان کم بود نمره مثبت بهش می دم ولی نمی دونم چقدر درسته ؟ شفافیت بالا هم برای من نمره منفی محسوب میشه . طعم بسیار شیرین را هم نمره منفی می دم .‌البته این ها همه روش های خودمه و نمی دونم چقدر درسته .‌اگر تست مشابهی انجام دادید روی عسلی که می دونید اصل هست یا نیست ممنون میشم به اشتراک بزارید

 6. ناشناس می گوید :

  کاش کمی تحقیق میکردید و این دیدگاه های غیر علمی مردم رو گمراه نمیکردید
  اخه کاااغذ؟؟؟عسل مناطق شمال که رطوبت بالا دارن اونا رو در نظر نمیگیرید
  و رس بستن عسل نسبت به نوع گل وگیاه شکلش فرق میکنه بعضیا خامه ای بعضیا هم دونه های سفت

 7. حکیمه جوانمرد التپه می گوید :

  سلام خدمت شما
  ازشما متشکرم بابت تشخیص عسل خوب
  من بخاطر درد معده وروده باید عسل بخورم
  نمیدونم از کجا وچه کسی بگیرم که مورد اطمینان باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *