تشخیص عسل طبیعی

۱۲ روش تشخیص عسل طبیعی برای ماجراجوها

من علیرضا هستم و می دانم شما به دنبال تجربه ی قشنگی هستید که فقط با فهمیدن تشخیص عسل طبیعی از تقلبی به این موفقیت خواهید رسید.

من و پدرم با مشتریانمان که به صورت حضوری و تلفنی صحبت می کنیم بیشترشان به دنبال این هستند که چطوری میتوانند خودشان عسل طبیعی را تشخیص دهند و ناگفته نماند که اکثریتشان خیلی ماجراجو هستند ، همچنین شما که دارید این مطلب را می خوانید (هر چند خود من هم همینطور هستم….).

هیچ چیز برای شما  بهتر از این نیست که بدانید عسلی که تهیه کرده اید ، عسل طبیعی است .مشتریانی که به آنها عسل می فروشیم ، همیشه این ترس را دارند که مبادا عسل تقلبی و بی کیفیتی را خریده باشند. مطمِئنن هستم برای شما تشخیص عسل تقلبی و همچنین شناخت کیفیت عسل که در پایان مطلب به این مورد اشاره می کنم جالب خواهد بود . 

اگر بخواهم بهترین راه را به شما پیشنهاد بدهم . و این مورد بین من و پدرم مشترک است و برای کسانی که تازه این مورد براشون اهمیت پیدا کرده ; اولین قدم جستجو ی یک آزمایشگاه مواد غذایی است. هرچند این مورد را در ادامه برای شما توضیح می‌دهم، ولی یک خریدار که نمی‌تواند وقت خود را صرف بردن عسل به آزمایشگاه بکند و هزینه آن را بپردازد…! 

من مطمئنم این روش شما را خوشحال نخواهد کرد ، شما به دنبال این هستید که خودتان آستین را بالا بزنید و عسل تقلبی و یا بی‌کیفیت را از عسل واقعی تشخیص بدهید! شما نه به آزمایشگاه و نه به هیچ فروشنده دیگری اطمینان ندارید …

اگر می‌خواهید خودتان متوجه اصل بودن عسل شوید، باید یک یا سه تا از این ۱۰ روشی که توضیح می‌دهم را استفاده کنید. هرچند این روش‌ها علمی نیستند اما بعضی از زنبورداران  زحمت کش به‌ مرور و با تجربه خود آن‌ها را برای دیگران و ما بازگو کرده‌اند.

شناسایی عسل طبیعی

عسل تقلبی را در آزمایشگاه چطور از تقلبی تشخیص می دهند؟

همان‌طور که می‌دانید تنها منبع تولید عسل، زنبورعسل است و دیگر هیچ! از ویژگی‌های مهم عسل طبیعی توجه به ساکارز (به میزان قند موجود در عسل ساکرز می‌گویند) آن است، شما به‌راحتی می‌توانید طبیعی بودن عسل کنار را به‌وسیله آزمایشگاه تست کنید و اگر ساکارز آن زیر ۵ بود می‌توان با اطمینان گفت، عسل کنار طبیعی است. درواقع ساکارز یک عسل  کنار طبیعی بایستی زیر ۵ باشد و اگر بالای ۵ باشد، دیگر نمی‌توانید آن را عسل با کیفیت بدانید! ولی در چه صورتی ساکارز زیاد می‌شود؟! در صورتی ساکارز یا قند عسل زیاد می‌شود که زنبوردار از آب شکر برای تغذیه زنبورعسل استفاده کند و یا اینکه افزودنی به عسل اضافه‌شده باشد.

یکی دیگر از شاخص ها پرولین می باشد .حداقل میزان پرولین برای عسل طبیعی ۱۸۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم عسل می‌باشد. این را گفته باشم که عسل کنار خود ما دارای پرولین ۵۲۳ می باشد .

۱۰ روش دیگر تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

با توجه به تنوع محصولات و مناطق اقلیمی آب و هوایی بعضی از موارد را نمی‌توان بنا به شرایط ویژه‌ای استفاده کرد مثل ضخامت عسل، چسبندگی عسل و شفافیت عسل. درواقع نمی‌توان ۱۰۰ درصد به درست بودن موارد پی برد. ما در ادامه به ۱۰ روش مرسوم می‌پردازیم تا بدون تست عسل در آزمایشگاه و زنبوردار بتوانید یک عسل طبیعی را به‌راحتی آب خوردن تشخیص دهید!

عطر و بوی عسل

یکی از بهترین روش‌های تست عسل طبیعی نسبت به موارد دیگر شناسایی بوی عطر گل از عسل می‌باشد. اگر درپوش ظرف عسل مدتی بسته باشد، هنگام باز کردن درپوش عسل بو و رایحه خوشایند گل و گیاه عسل طبیعی را می‌توانید استشمام کنید، درحالی‌که عسل تقلبی و مصنوعی بوی گل و گیاه خاصی نمی‌دهد و در بعضی موارد هیچ عطر و بویی احساس نمی‌شود. شما حتی با چشیدن عسل طبیعی می‌توانید بوی آن را دهان خود متوجه شوید.

فریزر

روش دوم جز پر استفاده ترین روش ها است ، شما می توانید عسل خودتان را به مدت دو ساعت و یا بیشتر در فریز بگذارید ، اگر  عسل شما تغییر شکل داد و پس از قرار دادن در دمای عادی به حالت عادی بازنگشت در این صورت عسل شما طبیعی نیست.

نکته اگر عسل شما تغییر شکل نداد و فقط سفت شد و به حالت عادی بازگشت در این صورت عسل شما عسل باکیفیتی است.

تشخیص عسل طبیعی با حرارت دادن

یکی از راه‌های تشخیص اصل بودن عسل، حرارت دادن است، زمانی که عسل طبیعی را حرارت می‌دهید، به‌سرعت گلوله می‌زند منتها حباب نمی‌دهد، درحالی‌که عسل مصنوعی به دلیل قند و رطوبت و همچنین آب اضافی، به‌سرعت حباب می‌دهد.

تشخیص عسل طبیعی با حرارت دادن

تشخیص عسل طبیعی با استفاده از ضخامت عسل

عسل طبیعی به دلیل ضخامت زیاد، به‌کندی ازیک‌طرف ظرف به‌طرف دیگر آن حرکت می‌کند درحالی‌که عسل تقلبی بسیار سبک بوده و به‌سرعت جابه‌جا می‌شود.

مزه و طعم عسل

مزه و طعم عسل طبیعی پس از میل کردن مدت‌زمان کوتاهی احساس می‌شود ولی در عسل‌های تقلبی به دلیل اینکه از شیرین‌کننده‌ها برای تولید عسل استفاده می‌شود، طعم آن مدت‌زمان زیادی در دهان باقی می‌ماند.

تشخیص عسل طبیعی

 

میزان غلظت عسل طبیعی

یکی از روش‌های شناسایی عسل طبیعی این است که اگر آن رابین انگشتان خود قرار دهید غلظت آن، احساس می‌شود، درحالی‌که عسل تقلبی به دلیل استفاده از شیرین‌کننده و افزودنی‌های زیاد، تقریباً رقیق است. زیرا در صورت غلیظ‌تر کردن آن در مدت کوتاهی شکرک می‌زند.

 

ته نشین شدن عسل در آب

تست عسل طبیعی با آب

توجه داشته باشید عسل طبیعی بدون اینکه در آب حل شود، در ته لیوان ته‌نشین می‌شود درحالی‌که عسل تقلبی به‌سرعت در آب حل می‌شود و ته‌نشین نخواهد شد. 

شفافیت عسل

یکی از روش‌های  کاربردی برای تشخیص اصل بودن عسل، توجه به شفافیت آن است، از پشت شیشه عسل تقلبی به‌راحتی می‌توانید اشیاء را ببینید درحالی‌که دیدن نور و اشیاء از پشت شیشه‌ی عسل طبیعی غیرممکن است.

 

تشخیص عسل طبیعی با نان تست

تست عسل طبیعی با نان

یکی دیگر از روش‌های شناسایی عسل طبیعی این است که مقداری از آن را بر روی یک‌تکه نان بمالید، عسل در همان حالت باقی خواهد ماند، درحالی‌که عسل تقلبی به دلیل رطوبتی که دارد نان را خیس خواهد کرد.

تشخیص عسل طبیعی با کاغذ

کافی است چند قطره از عسل را روی کاغذ بریزید، به‌هیچ‌عنوان جذب کاغذ نخواهد شد، درحالی‌که عسل تقلبی به‌سرعت روی کاغذ جذب می‌شود.

رس بستن عسل طبیعی 

رس زدن را با شکرک زدن یکی ندانید ! این اشتباه تفسیری پیش آمده خیلی ها را به اشتباه انداخته و در اوایل خود من هم که سر رشته ای از این موضوع نداشتم را درگیر کرده بود . خیلی مختصر بخواهم توضیح دهم شکرک زدن محتویات عسل را سفت و سخت می کند . ولی رس زدن محتویات نرمی است که معمولا وقتی عسل را درون ظرفی بگذارید بعد از مدتی رس در ته آن ایجاد می شود.

سخن پایانی

تشخیص عسل طبیعی

شما یاد گرفتید با انتخاب خودتان چند روش را امتحان کنید و عسل طبیعی را شناسایی کنید. درمجموع باید اشاره‌کنم چندین روش دیگر هستند که از زبان دیگران شنیده می‌شود ولی اثبات‌شده نیستند این موارد پرتکرار عبارت‌اند از:تشخیص عسل با استفاده از کبریت، تشخیص عسل طبیعی با استفاده از ناخالصی‌های موجود در عسل و مورچه زدن عسل.

حالا از کجا متوجه ارزش و کیفیت این عسل ها شویم ؟

تا به اینجا هر چه گفتیم مربوط به تقلبی یا طبیعی بودن عسل می شود . ولی همه چیز به این مورد ختم نمی شود . در واقع عسل های طبیعی با توجه به نحوه تولیدشان دارای کیفیت و ارزش  متفاوتی هستند . کسانی که تعیین کننده این ارزش می باشند، خود زنبوردارن هستند ، همانطور که قبلا گفتم بعضی از زنبوردارن به صورت کم و زیاد از آب شکر در فواصلی از سال زنبورهای خود را تغذیه می کنند .و برخی از زنبوردارن زنبورهای خود را با آب شکر تغذیه نمی کنند که معمولا عسل تولیدی این زنبورداران کیفیت و قیمت بالایی دارد .

 

روشی که معمولا خریداران عمده عسل طبیعی انجام می دهند ،ارسال نمونه ایی از عسل به آزمایشگاه می باشد .که معمولا ۲ مورد ساکارز و پرولین جز بهترین شاخص های کیفیت عسل طبیعی هستند . اگر بدنبال عسل طبیعی با کیفیت هستید ، عسل پدر من که برگه آزمایشگاهی دارد را حتما امتحان کنید ، امیدوارم با خرید این نوع عسل تجربه قشنگی داشته باشید.

خرید عسل پدر علی

عسل یک ماده غذایی با ارزش است که با خواص و فوایدی که برای سلامتی بدن و انواع ماسک عسل دارد با استقبال خیلی‌ها روبرو شده است؛ به همین دلیل بسیاری از بیماران به طبیعی بودن عسل حساسیت زیادی دارند. بنابراین با توجه به توضیحاتی که در این مطلب بیان شد. می‌توانید عسل طبیعی را تشخیص دهید .

 

 

نویسنده علیرضا یوسفی

13 نظر در “۱۲ روش تشخیص عسل طبیعی برای ماجراجوها

 1. سمیه می گوید :

  مطلبتون کامل بود و اینکه فیلم قشنگی در رابطه با عسل طبیعی ساختید .جا داره بابت اگاهی رسانی از شما تشکر کنم .

 2. منصور می گوید :

  عسل طبیعی تا ساکارز ۱۰ استاندارد بحساب میاد،
  ساکارز زیر ۵ دارویی
  عسل کنار و گون بخاطر داشتن ساکارز خوده گیاه همیشه در آزمایشگاه ۶ یا ۷ میشه.
  عسل دو مدل رسک یا شکرک میزنه، یکبار وقتی که عسل بدلیل زنده بودن آنزیمها در برابر دما عکس العمل نشون میده یعنی در جای در جای سرد شروع به رس زدن میکنه و بلعکس در جای گرم از حالت رس خارج میشه و بحالت طبیعی برمیگرده، عسل طبیعی رس بزنه مثل روغن نباتی جامد میشه و کمی نرمتر. ولی عسلی که با آب قند درست شده باشه وقتی شکرک بزنه مثل سنگ سفت میشه که با حرارت زیاد باید ذوبش کرد.
  عسل های صنعتی رو اصلا زنبور ندیده، این نوع عسل از شکر و چغندر و ذوب کردن نشاسته درست میشه که هیچ وقت رس نمیزنه، بخاطر اینکه زنده نیست.
  عسل رو با طعم و عطر هم نمیشه تشخیص داد چون اسانس میزنن.
  عسلی که در مصر کشف شد جامد بود چون آبش تبخیر شده بود ولی خواصش از بین نرفته بود و قابل خوردن بود

  آزمایش کاغذ وته نشین شدن هم رده. جواب نداده

  بهترین راه شناخت عسل اول رس نرم دوم آزمایش در آزمایشگاه هست ، سوم بروی یک بیمار دیابتی، ( امتحان شده)

  • shimbal می گوید :

   سلام .
   بالاترین ساکارز عسل طبیعی کنار نهایتا تا ۵ قابل قبول می باشد ، و این گفته من نیست گفته خود آزمایشگاها می باشد، و بالاترین ساکارز مربوط به عسلی میباشد که زنبورهای آن در تابستان بیشتر از شهد میوه های شیرین تغذیه کرده باشد، تا حدود ۷ می باشد. و ساکارز ۱۰ هیجوقت مورد تایید نمی‌باشد.
   برای مورد بعدی که گفتید دو مدل عسل هست ،
   بهترین تجربه شکرک نزدن عسل های وحشی بدست آمده از طبیعت است ، که هزاران سال است مورد تجربه قرار گرفته ، ولی مشکل ما روی رسوب کم عسل های پرورشی نیست. ، ولی شکرک زدن به هیچ وجه مورد تایید تجربی و علوم آزمایشگاهی نخواهد بود ، هر چند تبلیغات سود جویانه زنبورداران بزرگ غربی مبنی بر سلامت عسل های شکرک زده متاسفانه افکار بسیاری از افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند را تحت تاثیر تبلیغات فریب کارانه ی خود قرار داده است .
   راجب به عطر و طعم که اشاره کردید . این دو مورد کافی نیستن ولی لازم هستند .در واقع عسل طبیعی باید طعم و بوی گیاه و یا میوه بدهد.
   روش کاغذ و ته نشین شدن عسل یک روش مرسوم است و توسط برخی زنبوردارن در گذشته تست و تایید شده . و به همین دلیل ما جز چند مورد تشخیص عسل طبیعی در مطلب بیانش کردیم است.

   ولی اشاره کردم رس بستن کم عسل دلیل بر کیفیت پایین عسل نیست ، و نشانه ساکرز بالا نیست ، چون که اغلب افزودنی ها قندی نیستن و همان افزودنی های غیر قندی هستند که رسوب می کنند. و فردی که دیابتی بوده مطمئنن عسل با ساکارز پایین (قند کم ) مصرف کرده .

  • علی می گوید :

   سلام آقا منصور
   منظورتون روی یک بیمار دیابتی منظورتون استفاده یک موش آزمایشگاهی دارای اختلال قند خون بالا که این موش مخصوصا واسه این آزمایش هست، درسته؟؟ بعید میدونم منظورتون از یک بیمار دیابتی از نوع بشر باشه چون خیلی خطرناکه بخاطر اینکه عسل چه تقلبی و چه طبیعی و چه ارگانیک و حتی عسل وحشی در نهایت یک نوع کربوهیدارت بحساب میاد و باید در مصرفش احتاط کرد و گلیسمی اون ۵۵ هست در صورتی که گلیسمی قند و شکر ۶۵ هست
   ولی بردن عسل به آزمایشگاه تنها راه مطمئن هست اینو کاملا با شما موافقم

  • علی می گوید :

   آقا رضا دستگاه تست قند خون؟؟؟؟؟؟

   اینو دیگه کجا شنیدی؟؟؟؟

   توی بیماری دیابت ممکنه بر اثر یا مصرف کم غذا و… قند خون شخص بیمار افت میدا میکنه و وقتی قند خون خیلی پایین بیاد و بدترین حالتش طرف به کما میره و سریعترین راه بالا اوردن قند خون در صورت نبود آمپول گلاگاکان مالیدن عسل به لثه شخص بیهوش که سریع و بلافاصله قند خون بالا میاد و باعث جلوگیری از مرگ میشه حالا اگه عسل رو بخواییم یا دستگاه تست قند خون تست کنیم فک کنم اونو بعنوان سیانور یا آب سنگین میشناسه نه عسل☹

 3. احمد می گوید :

  بنده هم از فردی دیابتی که خودش امتحان کرده بود شنیدم که عسل کاملا طبیعی قند خون رو متعادل و پایین میاره و عسل تقلبی اگر شکر داشته باشه بالا میبره اگر شیرین کننده مصنوعی زده باشن نه پایین میبره نه بالا ضمنا با صحبتهای آقای منصور موافقم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عسل های پدر علی
نگاه کنم