تست عسل طبیعی

10 روش تشخیص عسل طبیعی که خودتان می توانید انجام دهید

بدون شک یکی از دغدغه های همه ما در زمان خرید عسل طبیعی، اطمینان از اصل بودن آن است!  شاید برایتان سوال پیش بیاید که چطور می توانیم عسل طبیعی را از عسل تقلبی تشخیص دهیم؟ به صراحت می توانیم بگوییم; اولین نکته برای تشخیص اصل بودن عسل طبیعی، یافتن یک فروشنده و زنبوردار معتبر و با تجربه است. چرا که تشخیص عسل طبیعی از روی ظاهر کمی سخت و دشوار است اما گاهی سوال پیش می آید که آیا خود زنبوردار هم با یک نگاه می تواند اصل یا تقلبی بودن عسل را تشخیص دهد یا خیر؟ جالب است بدانید: در این زمینه تحقیقات زیادی انجام شده و به این نتیجه رسیده اند که یک زنبوردار مجرب با استشمام کردن عسل می تواند به طبیعی بودن آن پی ببرد.همچنین برخی از افراد برای اینکه اطمینان بیشتری داشته باشند ، عسل را درنهایت با صرف هزینه به آزمایشگاه می برند.

عسل تقلبی را در آزمایشگاه چطور از تقلبی تشخیص می دهند؟

همانطور که می دانید تنها منبع تولید عسل، زنبور عسل است و دیگر هیچ! از ویژگی های مهم عسل طبیعی توجه به ساکارز آن است، شما به راحتی می توانید طبیعی بودن عسل رابه وسیله آزمایشگاه تست کنید و اگر ساکارز آن زیر 5 بود می توان با اطمینان گفت عسل طبیعی است . در واقع ساکارز یک عسل طبیعی بایستی زیر 5 باشد و اگر بالای 5 باشد دیگر نمی توانید آن را عسل بدانید! ولی درچه صورتی ساکارز زیاد می شود ؟درصورتی ساکارز یا قند عسل زیاد می شود که زنبوردار از آب شکر نسبتا زیادی برای تغذیه زنبور عسل استفاده کند.

اگر از جمله افرادی هستید که می خواهیدخودتان متوجه اصل بودن عسل شوید،بایستی از یکی از این 10 روشی که در این ویدیو توضیح داده ایم را استفاده کنید. هر چند این روش‌ها علمی نیستند و هیچگونه اعتباری نمی‌توان برای آن‌ها قائل شد اما بعضی ازصاحب نظران به مرور و با تجربه آن‌ها را برای دیگران و ما بازگو کرده اند.

 

 

10 روش همیشگی برای تشخیص عسل طبیعی

با توجه به تنوع محصولات و مناطق اقلیمی آب و هوایی بعضی از موارد را نمی توان بنا به شرایط ویژه ای استفاده کرد مثل ضخامت عسل ، چسبندگی عسل و شفافیت عسل که نمی توان 100 درصد به صحت موارد پی برد . ما در ادامه به 10 روش مرسوم می پردازیم تا بدون تست عسل در آزمایشگاه بتوانید یک عسل طبیعی را به راحتی آب خوردن تشخیص دهید!

عطر و بوی عسل

یکی از بهترین روش های تست عسل طبیعی نسبت به 9 مورد دیگر این لیست ، شناسایی بوی عطر گل عسل است .اگر درپوش ظرف عسل مدتی بسته باشد، هنگام باز کردن درپوش عسل بو و رایحه خوشایند گل و گیاه عسل طبیعی را می توانید استشمام کنید، درحالیکه عسل تقلبی و مصنوعی بوی گل و گیاه خاصی نمی دهد و در بعضی موارد هیچ عطر و بویی احساس نمی شود .شما حتی با چشیدن عسل طبیعی می توانید بوی آن را دهن خود متوجه شوید .

تشخیص عسل طبیعی با حرارت دادن

شناسایی عسل طبیعی با حرارت دادنیکی از راههای تشخیص اصل بودن عسل، حرارت دادن است، زمانیکه عسل طبیعی را حرارت می دهید، به سرعت گلوله می زند منتها حباب نمی دهد، درحالیکه عسل مصنوعی به دلیل قند و رطوبت و همچنین آب اضافی، به سرعت حباب می دهد.

ضخامت عسل

عسل طبیعی به دلیل ضخامت زیاد، به کندی از یک طرف ظرف به طرف دیگر آن حرکت می کند درحالیکه عسل تقلبی بسیار سبک بوده و به سرعت جا به جا می شود.

مزه و طعم عسل

مزه و طعم عسل طبیعی پس از میل کردن مدت زمان کوتاهی احساس می شود ولی در عسل‌های تقلبی به دلیل اینکه از شیرین‌کننده‌ها برای تولید عسل استفاده می شود ، طعم آن مدت زمان زیادی در دهان باقی می‌ماند.

میزان چسبندگی عسل

جالب است بدانید: یکی از راهکارهای شناسایی عسل طبیعی این است که اگر آن را بین انگشتان خود قرار دهید، هیچ چسبندگی ندارد، درحالیکه عسل تقلبی به دلیل استفاده از شیرین کننده و افزودنی های زیاد، تقریبا چسبناک است و به راحتی می توانید این نکته را در زمان خرید عسل درنظر بگیرید.

ته نشین شدن عسل در آب

توجه داشته باشید عسل طبیعی بدون اینکه در آب حل شود، در ته لیوان ته نشین می شود درحالیکه عسل تقلبی به سرعت در آب حل می شود و ته نشین نخواهد شد. البته ناگفته نماند بعضی از عسل ها در محیطی تولید می شوند که عسل آن ها رقیق است و این نوع عسل ها به خاطر ماهیت محیطی از این قاعده مستثنی هستند .

شفافیت عسل

یکی از روش های  کاربردی برای تشخیص اصل بودن عسل، توجه به شفافیت آن است، از پشت شیشه عسل تقلبی به راحتی می توانید اشیاء را ببینید درحالیکه دیدن نور و اشیاء از پشت شیشه‌ی عسل طبیعی غیر ممکن است.

تشخیص عسل طبیعی با نان تست

تست عسل طبیعی با استفاده از نان تستیکی دیگراز روش های شناسایی عسل طبیعی این است که مقداری از آن را بر روی یک تکه نان بمالید، عسل در همان حالت باقی خواهد ماند، درحالیکه عسل تقلبی به دلیل رطوبتی که دارد نان را خیس خواهد کرد.

تشخیص عسل طبیعی با کاغذ

کافیست چند قطره از عسل را روی کاغذ بریزید، به هیچ عنوان جذب کاغذ نخواهد شد، درحالیکه عسل تقلبی به سرعت روی کاغذ جذب می شود.

میزان ناخالصی‌ها

گرده گل و تکه های بدن زنبور عسل را به راحتی می توانید در عسل طبیعی مشاهده نمایید، درحالیکه هیچ ذرات کثیف و گرده ای را در عسل تقلبی پیدا نخواهید کرد. توجه داشته باشید وجود موم عسل در ظرف عسل دلیل بر طبیعی بودن عسل نیست به این دلیل که افراد سودجو موم عسل را به عمد در عسل قرار می دهند.

سخن پایانی

عسل یک ماده غذایی بسیار با ارزش است که با خواص و فوایدی که برای سلامتی بدن و انواع ماسک عسل دارد با استقبال بی نظیر افراد روبرو شده است، اما… تشخیص عسل طبیعی نیازمند توجه به نکات مهم و کاربردی است تا بتوانید یک خرید هوشمندانه را تجربه کنید. بنابراین با توجه به نکات ارائه شده در این مطلب می توانید به راحتی عسل طبیعی را تشخیص دهید و آن را خریداری کنید. امیدواریم با ثبت نظراتتون و پیشنهاد محصول بقیه افراد را راهنمایی کنید .به عنوان معرفی اگر به دنبال عسل طبیعی مورد اطمینان هستید ، ما براساس نظرات کاربران دیجی کالا عسل اورازان را پیشنهاد می کنیم . می توانید برای خرید از دیجی کالا به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاهده عسل طبیعی اورازان

امتیاز کسب شده
به این مطلب امتیاز دهید
[Total: 8 Average: 4.6]
خرید عسل طبیعی وحشی
خرید مستقیم
عسل فقط طبییش خوبه!!
عسل وحشی ارگانیک اورازلن
خرید

shimbal

  1. با تشکر از سایت خوبتون و همچنین فیلم قشنگی که راجب به تشخیص عسل تقلبی تهیه کردید .

  2. مطلبتون کامل بود و اینکه فیلم قشنگی در رابطه با عسل طبیعی ساختید .جا داره بابت اگاهی رسانی از شما تشکر کنم .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *