بهره مندی از فواید عسل جهت درمان خشکی پوست و سرفه

عسل آنچنان ماده ی ارزشمندی است که در اسلام بار ها از آن سخن به میان آمده است. به کرار امامان و پیشوایان در مورد فواید عسل و تاثیر آن بر انسان سخن به میان آورده اند.

در میان تمامی طعم دهندگانی که برای غذا استفاده می گردد، عسل دارای جایگاه ویژه ای است. زیرا علاوه بر طعمی شیرین و دلچسب، دارای خواص درمانی بسیاری می باشد. در حقیقت یکی از خواص عسل که در فصل سرما خود را به ما نشان می دهد، استفاده از ان برای درمان سرماخوردگی است. در این خصوص متخصصان تغذیه توصیه های بسیاری در مورد مصرف و فواید عسل بیان کرده اند. شما می توانید با مصرف عسل، در مقابل بسیاری از بیماری های جسمی نظیر سرفه و… ایمن می شوید. در زیر از خاصیت عسل برای درمان برخی بیماری های زمستانی اشاره می کنیم:

فواید عسل در درمان سرفه

طی تحقیقاتی که بر روی خاصیت عسل طبیعی و تاثیر آن بر سرماخوردگی صورت گرفته است، مشخص گردید برای کودکانی که در فصل سرما به این بیماری دچار می شوند و تنها از درمان با عسل استفاده می کنند، بهبودی سریع تری نسبت به سایر کودکان دارند. علاوه بر این، عسل در درمان سرفه ها و کیفیت خواب کودکان بسیار موثر تر از دارو های شیمیایی می باشد. در این خصوص، سازمان بهداشت جهانی (WHO)، عسل را به عنوان ماده ای مسکن در درمان سرفه معرفی کرده است.

تاثیر عسل برای پوست، در درمان آسیب های جلدی

فواید عسل برای درمان زخم ها

عسل ماده ای آنتی باکتریال و التیام دهنده می باشد. همچنان که در مجله انگلیسی “جراحی” مقاله ای در مورد استفاده از عسل به عنوان درمان برای ۵۹ بیمار که دارای زخم های شدید پوستی بوده اند، به چاپ رسانده است. در این مقاله عنوان شد که؛ همه بیماران به جز یک نفر از آن ها، پس از یک هفته عسل درمانی بهبود یافتند.

فواید عسل برای پوست به عنوان ماده ای زیبا کننده

در یکی از مجلات پزشکی اروپایی، از عسل برای درمان ۳۰ بیمار که دچار مشکلات پوستی بودند، استفاده شد. طی این تحقیقات مشاهده شد که پس از یک هفته، تمامی زخم ها و خارش های پوستی درمان شدند. به همین دلیل، استفاده از عسل درمانی برای رفع بیماری های پوستی در فصل درمان توصیه شده است.

تقویت قوای جسمانی با استفاده از خواص عسل

یکی از باور های عمومی اشتباه، در مورد مصرف کربوهیدرات ها می باشد. این در حالی است که کربوهیدرات ها در مواد غذایی سالمی مانند میوه ها، سبزیجات و آجیل ها وجود دارند. علاوه بر این موارد، بدن برای ساخت گلوکز و سوخت و ساز خود، نیاز به کربوهیدرات دارد. بهتر است بدانید که عسل به عنوان ماده ای سرشار از کربوهیدرات می تواند به انرژی بدن را تامین کرده و سوخت و ساز بدن را نیز افزایش دهد. همچنین از خاصیت های دیگر عسل می توان به ذخایر غنی آنتی اکسیدانی، مواد معدنی و… اشاره کرد.

ترجمه و بازنویسی توسط تیم تحریریه شیمبال-خانم نیلوفر ساکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *