تفاوت عسل طبیعی از عسل تقلبی

تفاوت عسل طبیعی از عسل تقلبی

عسل طبیعی از با ارزش ترین مواد غذایی طبیعی است و خواص فراوانی دارد. این ماده ی شفا بخش از کیفیت و خواص منحصر به فردی برخوردار است و به طبع، ارزش و قیمت بالاتری نسبت به سایر انواع عسل دارد. اما امروزه شاهد وجود عسل تقلبی در بازار جهانی، خصوصا در بازار ایران هستیم. وجود عسل های بی کیفیت و تقلبی موجب در فروشگاه ها، موجبِ رکود و ضربه های جدی به زنبورداران و صنعت زنبورداری شده است. همچنین عدم داشتن کیفیت و بی خاصیت بودن عسل های تقلبی سبب شده تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی یکی از اصلی ترین دغدغه ی کسانی باشد که تمایل به استفاده از این ماده ی ارزشمند طبیعی دارند.

چگونگی تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

عسل طبیعی چگونه تولید می شود و چه ویژگی هایی دارد؟ عسل تغذیه ای چیست و چگونه تولید می شود؟ عسل صنعتی و یا عسل مصنوعی چیست؟ تفاوت عسل طبیعی از عسل تقلبی در چیست ؟چگونه می توان عسل اصل و عسل تقلبی را از هم تشخیص داد؟ گاهی تشخیص و انتخاب عسل تقلبی و بی کیفیت موجب بروز آسیب های جدی به سلامت انسان می شود. از این رو بالا بردن دانش و آگاهی خود از عسل طبیعی و سایر عسل ها سبب می شود بتوان از مشکلات بسیاری جلوگیری کرد.

عسل طبیعی و دیگر انواع عسل در ایران

در کشور ما و سایر کشور های دنیا سه نوع عسل وجود دارد. در ادامه به بررسی این سه نوع عسل و به چگونگی تشخیص آن ها از یکدیگر می پردازیم:

عسل تقلبی

عسل تغذیه ای

عسل طبیعی

عسل تقلبی ( عسل صنعتی) و تفاوت آن با عسل طبیعی

عسل طبیعی ماده ی غذایی ارزشمندی است که توسط زنبور های عسل ساخته می شود. اما عسل صنعتی یا عسل مصنوعی، عسلی است که در کارخانه ها ساخته می شود و در تولید آن، زنبور عسلی وجود ندارد. به عبارتی این نوع عسل با استفاده از مواد شیمیایی و یا با استفاده از ترکیباتی حاوی شکر ساخته می شود. از این رو مصرف این نوع عسل برای بسیاری از افراد، خصوصا افراد با بیماری هایی مانند دیابت، بسیار خطرناک است. امروزه تولید عسل صنعتی جرم محسوب می شود اما هنوز می توان آن را در بازار یافت. عسل های چینی و عسل های ارزان قیمت، عسل هایی تقلبی و مضر برای سلامت انسان می باشد.

عسل تغزیه ای و تفاوت آن با عسل طبیعی

عسل اصل توسط زنبورهایی تولید می شود که بر روی گل ها و گیاهان نشسته و از گرد و شهد آن ها تغذیه می کنند. اما در تولید عسل تغذیه ای، زنبور های عسل توسط شربت شکر، یا آب و شکر و یا شیره خرما تغذیه می شوند. از این رو عسل تغذیه ای، عسل طبیعی به حساب نمی آید. همچنین این نوع عسل نسبت به عسل اصل از قیمت کمتری بر خوردار است و از این رو طرفداران بیشتری هم دارد. عسل تغذیه ای را می توان به وفور در فروشگاه ها و مراکز خرید یافت.

عسل طبیعی و ویژگی های آن

عسل طبیعی توسط زنبور هایی ساخته و تولید می شود که از گرد و شهد گل ها و گیاهان موجود در طبیعت تغذیه کرده اند. گیاهانی مانند گل آویشن، عناب، کنار یا سدر، گشنیز، مریم گلی، اقاقیا و گون گزانگبین از جمله گیاهانی هستند که زنبور ها از گرد و شهد آن ها برای تولید عسل تغذیه می کنند. از این رو عسل طبیعی خواص درمانی فراوانی دارد. عسل طبیعی به دو گروهِ عسل وحشی و عسل کندو تقسیم بندی می شود. عسل وحشی یا عسل کوهی، عسلی است که زنبور های وحشی موجود در طبیعت، در کوه و یا در بین درختان تولید می کنند. زنبور های وحشی ابتدا لانه و کندوی خود را در کوه یا در شاخ و برگ درختان می سازند و سپس به تولید عسل می پردازند. یافتن این نوع عسل بسیار مشکل است و به ندرت می توان این نوع عسل را در فروشگاهی یافت. از این رو بهتر است از فروشگاه های معتبر و مورد اطمینان اقدام به خرید عسل طبیعی کرد. عسل کندو عسلی است که در کندو ها و با محافظت و کنترل زنبورداران توسط زنبورها تولید می شود. در تولید این نوع عسل، کندوها در طبیعت نگهداری می شوند و زنبور ها برای تغدیه ی خود در طبیعت رها هستند. زنبورداران زنبور ها را با آب و شکر و غذاهای مصنوعی تغذیه نمی کنند.

دقیق ترین و بهترین روش برای تشخیص عسل اصل از عسل تقلبی

یکی از دقیق ترین راه ها برای تفاوت عسل طبیعی با عسل تقلبی ، مراجعه به آزمایشگاه های تخصصی عسل، موجود در بیشتر استان ها می باشد. توسط آزمایش های انجام شده بر روی عسل می توان با اندازه گیری مقدار ساکارز عسل، دیاستاز و سایر فاکتورها، عسل طبیعی را فورا تشخیص داد. در آزمایشگاه های عسل، ۱۵ نوع آزمایش برای تشخیص عسل طبیعی وجود دارد. در این آزمایشات می توان از وجود آنزیم ها، که مهم ترین فاکتور در عسل اصل می باشند، آگاه شد. می توان گفت وجد آنزیم ها، گواه بر طبیعی بودن عسل می باشد.


عسل طبیعی با کیفیت

عسل طبیعی درجه ۱ شیمبال با ساکارز و پرولین مناسب . 
  • &#۱۰۰۰۴;عسل گون کوهستان درجه ۱
  • &#۱۰۰۰۴;عسل کناردرجه ۱
  • &#۱۰۰۰۴;عسل چهل گیاه درجه ۲
خرید عسل

4 نظر در “تفاوت عسل طبیعی از عسل تقلبی

    • علیرضا یوسفی می گوید :

      سلام مرحله اول داشتن و یا گرفتن برگه آزمایشگاهیه ،اگر برگه آزمایشگاهی نداشت . شما می تونید یک یا دو مرحله ساده استفادهمثلا فریزر خیلی خوب و ساده هستش انجام بدید تا متوجه طبیعی بودن عسل بشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *